Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Dlaczego wszyscy tak bardzo podniecają się skandynawskim (w domyśle chyba fińskm) modelem edukacji? Co w nim jest takiego wyjątkowego?
Nasze obecne szkolnictwo jest jakie jest ale nie mówcie, że nie jest dopasowane do naszego rynku pracy, gdzie jesteśmy (niestety) tanią siłą roboczą (outsourcing) albo montownią (fabryki, magazyny światowych marek). I teraz ktoś może powiedzieć, że gdyby był inny system edukacji to MY byśmy mieli światowe biznesy, innowacyjne projekty, pomysły, to my sprzedawalibyśmy nasze usługi za granicę.
Okej, to wróćmy do tego skandynawskiego modelu - jakoś nie widzę nawału biznesów ze skandynawii, nie słyszę o wybitnych ludziach stamtąd, innowacyjnych pomysłów, może odkryć, ba nawet nie widzę produktów skandynawskich na półkach sklepowych. Co robią te zatem te wszystkie wybitne jednostki? Podbijają świat czy może pędzą bimber w fińskim garażu?

#edukacja #szkola #szkolnictwo #nauka #polska #finlandia #gospodarka #ekonomia #ksiazki #szwecja #norwegia #praca #biznes #przegryw #matura #studia #dzieci #pieniadze #korpo



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Dlaczego wszyscy tak bardzo podniecają się sk...

źródło: szkola-finlandia

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Fińska szkoła jest inna niż szwedzka, a jeszcze inna niż norweska. Myślę, że zachwyt nad tymi modelami polega na tym, że nauczycielami nie zostają tam głupie stare baby wyżywające się na dzieciach...
  • Odpowiedz
@daretti877: Z tym się nie zgodzę. Moja różowa chodziła do szkoły w Norwegii i opowiadała mi takie historie o złym traktowaniu przez nauczycieli, że nie jedno polskiego ucznia by zdziwiły
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Rozmawiając z kimś o tym, jak gówniana jest szkoła kilka dni temu, przypomniałam sobie ucznia, który przeniósł się do mojej klasy w 4. lub 5. klasie. Uczeń ten miał chorobę polegającą na tym, że musiał robić kupy znacznie częściej niż zwykła osoba. Dlatego podczas większości lekcji musiał prosić (błagać) nauczyciela, aby pozwolił mu opuścić klasę i zająć się tym, co do niego należało. Co się stanie, jeśli weźmiesz małe (tak,
  • Odpowiedz
Pragnienia, upodobania/nielubienia lub indywidualne skłonności ucznia nie mają żadnego znaczenia.


@KingaM: cytuje tylko to, bo tak mozna strescic cala wypowiedz o polskiej szkole. Ja oczywiscie rozumiem krytyke polskiej szkoly, mozna jej bardzo wiele zarzucic, tylko tak sie zastanawiam czy skandynawskie naprawde daja az taka swobode w byciu soba, przykladowo - na ile te historie ze dzieci mialy "pogadanki" jak chcialy na wlasne urodziny zaprosic tylko czesc osob bez nielubianych sa prawdziwe
  • Odpowiedz