Wpis z mikrobloga

Mireczki,

mam dom w stanie surowym zamkniętym. Po ułożeniu podłogówki i zalaniu anhydrytem okazało się że ciśnienie w instalacji podłogowej spadło do zera. Wina na szczęście leżała w śrubunku przy rozdzielaczu i po uszczelnieniu i zalaniu wodą od 10 dni było wszystko w porządku. Utrzymywały się 2 bary.

Dziś przyszedłem na budowę (nie byłem od środy, nikogo innego też nie) i okazuje sie, że ciśnienie spadło do 1 bara. Nigdzie nie widać wilgoci. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to to, że przez ostatnie dni i noce były pootwierane okna i przez zimne noce woda zmniejszyla objętość. Pytanie czy mogło ono spaść aż tak. Hydraulik wpadnie dopiero w poniedziałek, więc może ktoś tu będzie w stanie cos powiedzieć i mnie uspokoić? ()

#budownictwo #budowadomu #budujzwykopem #hydraulika
Hayabussa - Mireczki,

mam dom w stanie surowym zamkniętym. Po ułożeniu podłogówki i ...

źródło: temp_file6256800269750377704

Pobierz
  • 84
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

wyobraz sobie, ze to zdjecie sprzed kilku msc, a nie stan obecny.


@Hayabussa: Taaa…? Kilka miesięcy temu była zima. U was zimą są zielone chwasty i liście na drzewach? Przestań pieprzyć farmazony.
A jeśli to sprzed 3/4 roku, to wystarczyło napisać, po słowie „zamknięty” – „zdjęcie poglądowe”. A i tak byłoby to mało wiarygodne, żeby przez ponad pół roku ledwie okna wstawić. :D

  • Odpowiedz
@Hayabussa robicie próby z wodą? Próby robi się sprężonym powietrzem kilka barów więcej niż ciśnienie wody która będzie w przyszłości. Ciśnienie powietrza powinno być niezmienione, aż do montażu rozdzielaczy, pieca itd.
  • Odpowiedz
Ja testowałem na 9 bar ale to wodę z rur zgrzewanych one są na 10 bar. Podłogowych nie testowałem i śmiga wszystko. W sumie goście od wylewek mogą uszkodzić, bo raczej nikt inny.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: ło stary... Czytam sobie co wy tu piszecie i nie wierzę... Próby się robi na conajmniej 24godziny na ok 5 bar (przynajmniej ja tak robię) i jeśli ciśnienie spadnie o więcej niż 0,5 bara to szukam nieszczelności. Więc w glowie mi się nie mieści jak ty pozwoliłeś zalać wylewką instalacje która puszczała do 0.
A propos teraz spadku ciśnienia, nie masz przypadkiem odpowietrznik ów automatycznych przy rozdzielaczu? Jeśli tak
  • Odpowiedz
  • 0
@Shaggy_dg nie pozwoliłbym zalewać nieszczelnej. Bylo nabite powietrzem do 3,6 bara. Przez 3h nie zeszło nic wiec uwierzylem hydraulikowi (który robił już dwa domy w rodzinie bez żadnych problemów) że jest w takim razie ok i wiecej nie spadnie. Pech chciał, że w dniu zalewania nie mogło być mnie na budowie i nie wyłapałem, że było już praktycznie wtedy zerowe ciśnienie. No ale tak jak napisałem, ta nieszczelność po zalaniu wyszła
  • Odpowiedz
@Hayabussa widzę że Mirki już Ci sporo powiedziały. Ja Ci za to opowiem moją historię. Odebrałem dom od dewelopera, było już wszystko zalane. Ale niepokoiło mnie to, że systematycznie, codziennie schodziło ciśnienie o ok 0.1 bar.
Deweloper się zarzekał że to zapowietrzona instalacja. Zmienił zdanie jak okazało się że któregoś pięknego dnia instalacja z 2 barów spadła do zera.
Okazało się, że nieszczelny był trójnik od zasilania podłogówki.
Zrobili próbę szczelności
Vader-Poland - @Hayabussa widzę że Mirki już Ci sporo powiedziały. Ja Ci za to opowie...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • Odpowiedz
@Hayabussa a i jeszcze dopowiem. Testy szczelności były robione na etapie wyłożenia rur i przed zalaniem. Deweloper podejrzewa (i moim zdaniem ma to sens) że druga ekipa, która przyłączała pompy, piec etc, wyrwała rurę z trójnika jak szarpali się z nią by ją podłączyć. Także zarzekanie się podwykonawcy że ma kwity na to, że podłogówka jest szczelna bo ma próby szczelności na nic się nie zdała, bo chwilę później jego druga
  • Odpowiedz
Chyba firma którą zatrudniłeś to jakiś Januszex, bo ja nawet nie wiem gdzie się ciśnienie sprawdza i wszystko hula
  • Odpowiedz
@Hayabussa:

więc może ktoś tu będzie w stanie cos powiedzieć i mnie uspokoić?

Na razie to ja Cie bardzo prosze, żebyś nie stresował, bo mnie to czeka za rok :]
  • Odpowiedz
@Hayabussa: według prawa Charlesa oraz prawa Gay‑Lussaca jeżeli ciśnienie spadło 2x to również 2x musiała spaść temperatura ponieważ stosunek temperatury do ciśnienia jest stały. Oczywiście równanie dotyczy gazu doskonałego, ale rozbieżność jest nieduża i można tak orientacyjnie powiedzieć.
Podsumowując jeżeli napełniłeś instalację wodą której temperatura spadła dwukrotnie to wg fizyków powinno być 2x mniejsze ciśnienie.
  • Odpowiedz