Wpis z mikrobloga

Kolega uprzujemy wrzucil tajny cennik, wiec jzu wiemy ze super oferta na Woli (zadnje bliskiej, redutowa) to ok 23.000 z metra + wykonczenie do stanu pod klucz czyli tak jak sie w wiekszosci sprzedaje na zachodzie - niech bedzie okragle 25.000/m (juz garaz pomine)

to jest 5800 euro / m

Jest to cena, za jaka mozna wybierac nowe mieszkania w KAZDYM niemieckim miescie poza monachium w analogicznej lokalizacji

Z rzutu okiem na UK wiem, ze to cena pozwalajaca swobodnie wybeirac w KAZDYM miescie poza Londynem

Jest spoko, takie sa ceny, kazdy robi jak uwaza, taniej sie nie da bo deweloepr zbankrutuje a tego nie chcemy.

#nieruchomosci
  • 42
@del855: Mnie to bawi, że mamy jedne z najwyższych cen w Europie, jeśli nie najwyższe, zależy jak co liczyć - a masa ludzi uważa, że to git, fair price, gonimy zachód, jeszcze większe będą XD Kiedyś niedowierzałem jak rynek na pompie może dostać takiej gorączki, a tu proszę, to się dzieje teraz.
@del855: @mickpl 20.6k za m2 daleko od centrum w Krakowie - w sumie średnio atrakcyjna lokalizacja dla mnie (pierwsze piętro ekspozycja wschód xD)
https://dasta.pl/oferta/dabska-pools/mieszkanie/2-127

do tego garaż i wykończenie. Dajmy na to wykończenie bieda i brak garażu to 22k na gotowo - 5135 euro /m2 w Kraku w średniej okolicy

Kolejny przykład: https://lindego2.com/katalog-mieszkan/lindego2/apartament/40-794
16,3k za metr na totalnym wybizdowie. 18k na gotowo? 4200eur/m2 za wybizdów miasta
@del855:

Dane z 2023:

The price for an apartment in France is €3,906 per sqm, approximately €293,000 for a 75-sqm apartment.

Buying an apartment in Paris costs €9,581 per sqm. A 75-sqm Parisian apartment would set you back more than €718,600, on average.


[Źródło](https://mydolcecasa.com/france-real-estate-market-report/#:~:text=In%20euros%2C%20the%20average%20price,for%20a%2075%2Dsqm%20apartment.)

Daje to ~16.500 zł / metr we Francji i 41k w Paryżu.
Dla Polski 8 522 zł (2023) i 17 120 zł (2024) dla Warszawy.

Mediana
@Reevo: Takie porównanie nie ma żadnego sensu. W Paryżu nie ma 1/3 rolnych i jest 5 x mniejszy niż Warszawa XD Konkretnie Paryż ma koło 100 km kw, a Warszawa 500. Aby porównywać w jakikolwiek sposób te miasta należałoby zestawić samo centrum Warszawy z całym Paryżem - a tu już wyjdzie, że Warszawa droższa lub bardzo podobnie XD - przy 2 x wyższych zarobkach we Francji.
Szczecina


@dzem_z_rzodkiewki: Dąbska to będzie typowa opcja pod wynajem - w kapciach będziesz mógł iść do nowego centrum handlowego, obok jest Decathlon, Tauron Arena, a jak Ci sie nudzi to na upartego możesz z balkonu karmić kaczki w stawie obok. Po tym jak miły Pan podesłał mi cennik mieszkań to grzecznie podziękowałem i dałem sobie spokój ;)
@del855: Wiele produktów kosztuje u nas tyle samo (lub więcej) niż na zachodzie. Czemu akurat nieruchy miałyby być tańsze?
Działka w rozsądnej odległości od centrum miasta jest droga i tańsza nie będzie bo ziemi nie przybędzie. Materiały budowlane mamy w podobnych cenach, bo gdyby było inaczej to opłacałoby się je sprzedać na zachodzie. Kosz robocizny też nie może być znacząco niższy, bo robole wyjadą na zachód i nikt ze wschodu nie
  • 0
Wiele produktów kosztuje u nas tyle samo (lub więcej) niż na zachodzie. Czemu akurat nieruchy miałyby być tańsze?


dlatego ze cena nieruchomosci jest cena umowna - chyba ze wg ciebie jakies miagczne koszty popchaly ceny w krakowie w rok o 25% Idac twoim rozumowanime ceny na zachodzie nie maja prawa byc nizsze, bo robocizna 2x, materialy tez musza byc drozsze bo przeciez ustecznica w ich produkcji ludzie, dzialki tez drozsze bo kapital
  • 3
zapewne dlatego, że Polska to w zasadzie cztery miasta. Wrocław, Kraków, Warszawa i Poznań. Skoro jest popyt, to jest ta cena.


no 10 lat temu tez byly 4 miasta i stosunke pensji do ceny byl lepszy, a potem jeszcze lepszy, a teraz jest grosza nie mowiac w ogole o nominale - slowem im mamy wiecje tych mieszkan co to ponco tak brakuej - tym sa one drozsze i sa jzu tak drogie