Wpis z mikrobloga

Jak wygląda rynek nieruchomości w cywilizowanym kraju, np. u takiego Niemca. Ano tak, że już 2021 roku Bundesbank wydawał komunikaty, że rynek jest przegrzany i nie należy się spieszyć z zakupami. Potem stopy poszły w górę, sprzedaż runęła. Deweloperzy kwiczeli o podobne sypanie darmowym hajsem jak w Polsce, czym się zresztą podniecał u nas Tomek z Twittera - i nic nie dostali. Zbankrutowało kilku dewów, ceny spadły 20%, a Hans, który spokojnie poczekał dozbierał wkładu i kupił taniej.

#nieruchomosci #polska #niemcy #ekonomia #gospodarka
  • 19
@mickpl: Panie pl, zastanawiam się czy bierze Pan pod uwagę w ogóle podział na tereny miejskie i poza miejskie? Proszę zwrócić uwagę na to jak kształtuje się rynek w dużych aglomeracjach na "cywilizowanym" rynku. Ano tak, że na przestrzeni lat młodzi ludzie w każdym wielkim mieście Europejskim są skazani na wynajem, ponieważ ceny są poza ich możliwościami materialnymi. I nie stało się to w rok czy dwa czy pięć. Tendencja lgnięcia
@mickpl: Mnie to w ogóle przeraża, że w takim Lipsku, Dreznie czy Essen (a w zasadzie to całym NRW) idzie kupić TANIEJ mieszkanie od mieszkania w Krk, Trójmieście czy Wrocławiu xD. Ale jak to na wykopie zwykło się mawiać "Niemcy upadają", codzienne znaleziska mi o tym przypominają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chociaż nie, czekaj, zaraz przyjdzie jakiś intelektualista i będzie porównywał mieszkania z Monachium albo Hamburga do
Mnie to w ogóle przeraża, że w takim Lipsku, Dreznie czy Essen (a w zasadzie to całym NRW) idzie kupić TANIEJ mieszkanie od mieszkania w Krk, Trójmieście czy Wrocławiu xD


@dsomgi00: No może jest nominalnie taniej, ale za to Niemcy zarabiają 3 razy więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mickpl @dsomgi00 A Wy patrzycie na podobny standard?
Neubau w DE jest bardzo drogi. Chyba ze porownujecie ceny mieszkan w jakiejs kamieniczce/starszym bloku do nowego budownictwa w PL.
Porownajcie sobie cene podobnych kalibrem miast i miejsc. Przykladowo Kolonia przy uniwersytecie vs Wroclaw przy uniwersytecie.
No i tylko nowe budownictwo, niech bedzie rocznik 2020+
Mozecie sie lekko zdziwic ;p
@NexciaK: Z nowym budownictwem w Niemczech jest taki problem, że jest go dużo mniej niż w Polsce. Moja mama mieszka w Rumii tuż pod Gdynia i dosłownie wszędzie gdzie jest choć trochę miejsca powstają nowe bloki. Zazwyczaj mają też chociażby te 4 piętra a w Niemczech?

W moim mieście jeśli coś budują nowego to ma z reguły 2 piętra i nara. No i cenę z kosmosu oczywiście dodatkowo.
@dsomgi00: No i to jest typowe gadanie wykopowe. Otóż mieszkam w Lipsku tak się składa i te wasze porównania są całkowicie nieadekwatne. Rzeczywiście mieszkanie w takim Connewitz - stara otagowana ruina, gdzie ćpuny, bezdomni i patola to Twoi sąsiedzi jest porównywalna cenowo do deweloperskiego mieszkania w dużym Polskim mieście. Wy wchodzicie na stronkę i to wam wystarczy żeby nakreślać jakiś obraz sytuacji rynkowej. I ta gadka o 3 razy bogatszych Niemcach...
@erni13: Wlasnie te pietra to nie do konca dobrze. W PL wynajmuje sobie mieszkanie w nowym, dwupietrowym bloku i przekonalem sie do tej formy ;p Takze w sumie im mniej tym lepiej.
Wiadomo, w DE nie ma tego tyle, ale pewien znajomy jak wyslal mi oferte na DDF 300kEUR za 40m2 to sie za glowe zlapalem. A to nie jedyna taka oferta, wszystko w podobnych pieniadzach ;p
@NexciaK: Pewnie, że lepiej gdy są dwa piętra a nie 4, problem jest tylko taki, że mniej pięter=mniej mieszkań

Sam wynajmuje w domu wielorodzinnym, i już się do tego tak przyzwyczaiłem, że u mamy w bloku miałem problem ze spaniem bo ciągle ktoś łaził xD
Gdzie niemieccy politycy lokują oszczędności?


@Bpnn: też w nieruchy, bo to jakaś polska bzdura że niby tam jest lepiej xD majaczenie kompleksiarzy którzy nigdy za granicą nie byli i myślą że zachód jest lepszy nawet w kwestiach w których jest taki sam albo i gorszy xD
@mickpl: takie porownania nie maja zbytnio sensu. W Niemczech sredniaka nie stac nawet na kawalerke w duzym miescie. Mam znajomych ktorzy brali kredyty na 2-3 pokoje w centrum miast w PL a pracowali w przecietnych pracach, nie mieli wkladu od starych. Tymczasem w Niemczech nawet jak jestes w top 10% zarabiajacych - tak jak ja - to mozesz pomarzyc o kawalerce 35m2, ktora kosztuje lekko 350k EUR w stanie surowym, do