Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #pracait #it #pracbaza #korposwiat #kryzys #zwolnienia

Ja #!$%@?, 2024 rok to będzie prawdziwa plaga zwolnień. Wszyscy mówią, że kryzys dopiero się rozkręca i być może w 2025 będzie wyhamowywał. Dzisiaj spotify postanowił zwolnić 1500 osób ~17% załogi a nawet jeszcze nie mamy nowego roku xD

Spotify is eliminating about 1,500 jobs, or about 17% of its workforce, in its third round of layoffs this year as the music streaming looks to become “both productive and efficient.”


Szczerze współczuje wszystkim programistom co pobrali w latach 2020-2023 srogie kredyty, bo myśleli że eldorado ciągle będzie trwać i ich stawki 20-30k to pewniaczki. Ci co se kupili mieszkania w mieście to jeszcze pal licho - jakoś je sprzedadzą z hipoteką i wrócą na wynajem albo do rodziców. Ale najwieksza beka z tych co się pobudowali drogie domy od miasta z 50-100km bo mieli chwilowo full remote. Takiego domu z kredytem ok 1 miliona tak łatwo sie nie sprzeda, ci ludzie będą udupieni. Teraz nagle jeszcze wypowiedzenia dostają i koniec ich umowy full remote z racji cięć kosztów, a na rynku pracy 70-80% ofert to hybrydy 3 dni z biura xD. A te pozostałe ofert 20-30% full remote ma 10x więcej kandydatów i gorsze stawki o kilka tysięcy od hybryd. Tak więc ludzi co mieszkają 50km od miasta czeka dojeżdzanie 100km 3 dni w tygodniu xD

Teraz następuje odbicie i korekta i trzeba być naiwnym żeby sądzić, że zwolenienia w USA w ogóle nie odbiją się na Polsce, skoro 95% projektów w Polsce to outsourcing z USA (bezpośrednio z USA, ale też przez oddziały z Niemiec czy Anglii) - jesteśmy kolonią informatyczną USA i nasz rynek pracy w 99% zależy od tego co się dzieje w USA.

Teoretycznie zwolenienia w stanach to dobra rzecz, bo skoro zwalniają tam to mogą szukać w tańszych krajach np Polsce. Ale niestety nic bardziej mylnego. Zwolnienia przybierają tak masową skalę, że w Polsce odbija się to mrożeniem etatów i zaniżaniem stawek w ofertach. Przykładowo rok temu seniorzy podpisywali kontrakty na 200zl/h, dzisiaj ci sami seniorzy walczą w ciężkich procesach rekrutacyjnych o 140-150zl/h, mamy totalny rynek pracodawcy w IT w tej chwili. Praca w ofertach na job-boardach jest obecnie tylko dla najlepszych, procesy rekrutacyjne są kilka razy trudniejsze i dłuższe, średniacy i gorsi programiści mają olbrzymie problemy ze znalezieniem pracy.

Ludzie masowo wracają do biur więc spadło zapotrzebowanie na usługi informatyczne, a z drugiej strony mamy już masę dojrzałych produktów - czy to społecznościówki, czy to streamingowe platformy, video, muzyka itd. Nowy soft praktycznie już nie powstaje, większośc projektów obecnie jakieś migracje istniejących systemów czy przypisywanie na nowsze platformy. Słabo to wygląda ale wiadomo, kryzysu nie ma bo 2-3 wykopków dalej dostaje jakieś słabe oferty na linkedinie typu 16k netto b2b na seniora z 8+ letnim stazem xD
nad__czlowiek - #programowanie #programista15k #programista25k #pracait #it #pracbaza...

źródło: KRYZYS KRYZYS KRYSYZ

Pobierz
  • 105
@nad__czlowiek: jesteśmy na etapie gdzie senior z 5 lat doświadczenia oczekuje 30k na miesiąc bo przecież tyle zarabiał w poprzedniej pracy, a firma zatrudniająca chce temu seniorowi zapłacić nie 30k ale połowę z tego. U nas jeszcze się to jakoś broniło wcześniej poprzez wysoki kurs dolara i euro gdzie dolar w piku kosztował nawet 5 zł teraz kurs dolara spada co jeszcze dowala całej branży. Moim zdaniem dla ludzi którzy w
@NieRozumiemIronii: czy ja wiem? openhermes, LoRa na swoim dejtasecie, RAG spięty z rozsądnie prowadzonym szerpojntem i confluencem i można ciąć 50% etatów jak na moje - lepsze to niż pytać aśkę gdzie się składa wczasy pod gruszą (i w ciążę nie zajdzie).

the house always wins ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@nad__czlowiek: kolego, ale co kogo obchodzi, że znalazłeś kilka ofert <2k zł? Ja widziałem kilka ofert powyżej >10k zł.
Ważna jest średnia wartość bo ona pokazuje, gdzie wypada popyt i podać.

Myślisz, że te setki czy tysiące programistów w Małopolsce zmieści się do tych kilkunastu ofert, które znalazłeś?

A skoro przewidujesz takie masowe zjawiska jak porzucanie hipotek i przejście na wynajem, to oczywiste jest, że cena wzrośnie, a nie zmaleje.

Jak
@nad__czlowiek: Jak ktoś zarabiający 30k wziął 1m kredytu w 2020 roku to raczej nie jest w szczególnie złej sytuacji i raczej konieczność powrotu na wynajem czy do rodziców mu nie grozi.
@zobq: porzucanie hipotek, akurat cenę zbija (bo można tanio kupić), oczywiście mówię o mieszkaniach czy domach. Fajnie to było widać po gwałtownym wzroście rat i masie ofert domów/mieszkań w stanie deweloperskim albo prawie wykończonych gdzie ludzie uciekali przed ratą, bo zieli jak bylo tanio pod korek... a potem olaboga.

Może wzrosnąć wtedy cena najmu, ale nikoniecznie. Ostanie wzrosty to właśnie przez wzorst rat... bo w PL każdy chce żeby mu najemca
Może wzrosnąć wtedy cena najmu, ale nikoniecznie


@Cachorro: O wynajmie tutaj mówimy. Wzrost chętnych na wynajem (zgodnie z twierdzeniem @nad__czlowiek) , spowoduje wzrost cen - chyba nie będziemy tutaj dyskutować o prawie popytu i podaży.
@Riiuku: Ja już od prawie 9 lat na rynku i od samego początku słyszę o tej magicznej bańce, która już za chwileczkę ma pęknąć. Rynek bez problemu wchłonie specjalistów, którzy potrafią coś więcej niż podstawy po bootcampach.
@Riiuku: wg. gus jest prawie 2mln putych lokali... kiedyś to walnie, niech wprowadzą podatek od pustostanów i katastrat :D Może wkońcu się skończy patologia cen z dupy z metra...

Ja swoje 4 ściany mam, takżę mi tam lotto, ale uwazam że obecne ceny są chore, bo 20 lat to można spłącać fajne mieszkanie (z 80-90m) dla rodziny całej, nie kliktę 50m dla rodziny 2+2....
Spotify is eliminating about 1,500 jobs, or about 17% of its workforce, in its third round of layoffs this year as the music streaming looks to become “both productive and efficient.”


Ale wiesz że w takich korpach pracują nie tylko programiści? Nigdzie nie jest napisane ilu zwolniono programistów
@zobq: no chyba, że wrócą do rodziców :) Bo raczej pozbyć się hipoteki to można gdy mieszkanie jest i tak wzięte na wynajem, albo się buduje... tak to bez sensu zamieniać siekierkę na kijek i spłacać czyjeś :)
@Riiuku: wg. gus jest prawie 2mln putych lokali... kiedyś to walnie, niech wprowadzą podatek od pustostanów i katastrat :D Może wkońcu się skończy patologia cen z dupy z metra..


@Cachorro: xdd to sprawdź sobie oświadczenia majątkowe na stronie sejmu, większość posłów ma z 3-4 mieszkania a jeden ma ich ponad 10 i ma 170k dochodu z najmu rocznie

Na pewno ci ktoś dowali kataster jak na 460 posłów - każdy