Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #pracait #it #pracbaza #korposwiat #kryzys #zwolnienia

Ja #!$%@?, 2024 rok to będzie prawdziwa plaga zwolnień. Wszyscy mówią, że kryzys dopiero się rozkręca i być może w 2025 będzie wyhamowywał. Dzisiaj spotify postanowił zwolnić 1500 osób ~17% załogi a nawet jeszcze nie mamy nowego roku xD

Spotify is eliminating about 1,500 jobs, or about 17% of its workforce, in its third round of layoffs this year as the music streaming looks to become “both productive and efficient.”


Szczerze współczuje wszystkim programistom co pobrali w latach 2020-2023 srogie kredyty, bo myśleli że eldorado ciągle będzie trwać i ich stawki 20-30k to pewniaczki. Ci co se kupili mieszkania w mieście to jeszcze pal licho - jakoś je sprzedadzą z hipoteką i wrócą na wynajem albo do rodziców. Ale najwieksza beka z tych co się pobudowali drogie domy od miasta z 50-100km bo mieli chwilowo full remote. Takiego domu z kredytem ok 1 miliona tak łatwo sie nie sprzeda, ci ludzie będą udupieni. Teraz nagle jeszcze wypowiedzenia dostają i koniec ich umowy full remote z racji cięć kosztów, a na rynku pracy 70-80% ofert to hybrydy 3 dni z biura xD. A te pozostałe ofert 20-30% full remote ma 10x więcej kandydatów i gorsze stawki o kilka tysięcy od hybryd. Tak więc ludzi co mieszkają 50km od miasta czeka dojeżdzanie 100km 3 dni w tygodniu xD

Teraz następuje odbicie i korekta i trzeba być naiwnym żeby sądzić, że zwolenienia w USA w ogóle nie odbiją się na Polsce, skoro 95% projektów w Polsce to outsourcing z USA (bezpośrednio z USA, ale też przez oddziały z Niemiec czy Anglii) - jesteśmy kolonią informatyczną USA i nasz rynek pracy w 99% zależy od tego co się dzieje w USA.

Teoretycznie zwolenienia w stanach to dobra rzecz, bo skoro zwalniają tam to mogą szukać w tańszych krajach np Polsce. Ale niestety nic bardziej mylnego. Zwolnienia przybierają tak masową skalę, że w Polsce odbija się to mrożeniem etatów i zaniżaniem stawek w ofertach. Przykładowo rok temu seniorzy podpisywali kontrakty na 200zl/h, dzisiaj ci sami seniorzy walczą w ciężkich procesach rekrutacyjnych o 140-150zl/h, mamy totalny rynek pracodawcy w IT w tej chwili. Praca w ofertach na job-boardach jest obecnie tylko dla najlepszych, procesy rekrutacyjne są kilka razy trudniejsze i dłuższe, średniacy i gorsi programiści mają olbrzymie problemy ze znalezieniem pracy.

Ludzie masowo wracają do biur więc spadło zapotrzebowanie na usługi informatyczne, a z drugiej strony mamy już masę dojrzałych produktów - czy to społecznościówki, czy to streamingowe platformy, video, muzyka itd. Nowy soft praktycznie już nie powstaje, większośc projektów obecnie jakieś migracje istniejących systemów czy przypisywanie na nowsze platformy. Słabo to wygląda ale wiadomo, kryzysu nie ma bo 2-3 wykopków dalej dostaje jakieś słabe oferty na linkedinie typu 16k netto b2b na seniora z 8+ letnim stazem xD
nad__czlowiek - #programowanie #programista15k #programista25k #pracait #it #pracbaza...

źródło: KRYZYS KRYZYS KRYSYZ

Pobierz
  • 105
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: w mojej branży (nie IT ale korpo też) każdy większy gracz pozwalnial do 15% ludzi, głównie US i UK. W Polsce bez zwolnień ale powrót do biura na 2 dni w tyg plus cięcie bonusów, podróży, kosztów generalnie.
  • Odpowiedz
@Howard_Roark: To nie wykopek nakręca kryzys ale rekordowe stopy procentowe w USA i wchodzenie AI. Moje korpo właśnie wprowadza firmowy chatgpt - bajeczka. Przeszukiwanie procedur nigdy nie było szybsze, audyt? Odpowiedz w 5 minut zamiast całego dnia szukania i opracowywania odpowiedzi. To się zaczyna dziać powoli :)
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: też obstawiam i obstawiałem że 2024 to będzie peak zwolnień i #!$%@?ści rynku, przy tym wszystkim myślę że prędzej czy później będzie powrót do dobrej koniunktury, a gadanie o końcu IT jest mocno przesadzone (patrz 2000, 2008 w Stanach) i myślę że Polacy to i tak będą odczuwać w znacznie mniejszym stopniu niż Amerykanie
  • Odpowiedz
Wszyscy mówią, że kryzys dopiero się rozkręca i być może w 2025 będzie wyhamowywał. Dzisiaj spotify postanowił zwolnić 1500 osób ~17% załogi a nawet jeszcze nie mamy nowego roku xD


@nad__czlowiek: Tymczasem bootcampy i cwaniaczki od kursów:

Dawaj na kursik mordo, brakuje (wstaw dowolną liczbę powyżej 50 tysięcy) ludzi w I.T

XD
  • Odpowiedz
A ile osób zwolniono?


@Icouldbeyourmom: 1500 osób, 17% dużej firmy spotify plus

Tech layoffs continue to bite

These jobs losses are the latest in a series of layoffs announced in the tech industry, which has cut tens of thousands of jobs following a boom during Covid pandemic lockdowns.

British telecom group BT said in May that it will axe up to 55,000 jobs by the end of the decade.

Tech giants
  • Odpowiedz
Dzisiaj spotify postanowił zwolnić 1500 osób ~17% załogi a nawet jeszcze nie mamy nowego roku xD


@nad__czlowiek: Mnie zastanawia, co się w spotify zadziało w 2022, że w 2 lata zwiększyli zatrudnienie 3 krotkie. Nowych funkcji nie widziałem, a nawet stracili market share z 33% na 30% w tym roku.

Zaraz się okaże, że te dodatkowe tysiące pracowników to spece od reklamy i tym podobne.
Icouldbeyourmom - >Dzisiaj spotify postanowił zwolnić 1500 osób ~17% załogi a nawet j...

źródło: Screenshot 2023-12-04 at 12.24.45

Pobierz
  • Odpowiedz
[PILNE] Wykopek pisząc o kryzysie rozpoczął spiralę paniki i rozkręcił kryzys jeszcze bardziej! [ZOBACZ JAK]

Światowej sławy ekonomista @Howard_Roark radzi jak uniknąć kryzysu: Po prostu o nim nie mów! [WYJAŚNIAMY]


@troglodyta_erudyta: Kiedy właśnie zjawiska typu samospełniającej się przepowiedni są opisywane przez różnej maści ekonomistów w odniesieniu do kryzysów i recesji. Napędzanie paniki skłania inwestorów i konsumentów do oszczędności i ostrożności w wydawaniu pieniędzy. Chłop poczyta czegoś takiego i odłoży zakup różnych
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Cóż korekta rynku nadchodzi. Raz, że IT będzie normalniało odnośnie zarobków vs inne zawodoy powoli (nawet w Polszy, bo w normalnych krajach nie jest aż tak inaczej jak u nas), dwa to nie kryzys, to brak pustych $$ do wywalenia i zwykła korekta. Już nie trzeba 100 scrumasterów co prerzucają tylko kafelki na boardzie, bo moze to robić też lead projektu :E

Jak zwykle jakiś "lekki nosek" na farcie. Nachapałem
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: 100km nie jest takie złe :D Żona w lubelskiej stolicy, żeby przebić się z dzielnic A do dzielnicy B, potrzebowała tyle czasu co się jedzie z wioseczek 40-50km od miasta ;) Sam kiedyś musiałem się przebić rano z jednego końca na drugi koniec miasta, to stawierdziłem że z tej mojej wsi bym już 2x dojechał :D
  • Odpowiedz
Jak zwykle jakiś "lekki nosek" na farcie. Nachapałem się póki mogłem, postawilem dom, spłąciłem ponad polowę kredytu w 2 lata... i teraz cyk na UoP bo ciężej rozwiązać niż B2B (musi być serio redukcja stanowisk itd. bo mozna się posądzić troche). W razie co można też uciec na długie L4 i sobie ograć temat roboty w trakcie, a wiadomo, że teraz trwa to miesiącami :E


@Cachorro: ale #!$%@? xD wcale na
  • Odpowiedz