Wpis z mikrobloga

Szukam jakiejś fajnej gry planszowej dla 2-4 osób.
Nigdy nie miałem do czynienia z bardziej zaawansowanymi planszówkami, ale bardzo chciałbym zacząć.
Lubię klimaty fantasy, sci fic czy jakieś strategie.
Czy polecacie coś co jest za razem bardzo dobre ale nie ma trudnego progu wejścia? Oczywiście nie chciałbym żeby to było infantylne, jakiś wysiłek intelektualny mysi być ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#grybezpradu #gryplanszowe #planszowki
  • 16
  • Odpowiedz
Brzdęk, Zombicide Black Plague, Aeon's End, Doom Board Game

Są fantasy i są raczej lżejsze, ale niekoniecznie płytkie.

Troche trudniejsze, ale dajace duzo funu to np. Cyklady, Runebound 3ed, XCom Board Game, Glomhaven Szczęki Lwa.

Opisz cos precyzyjniej, co Cie interesuje to cos jeszcze podrzuce :)
  • Odpowiedz
@Panteista: ja polecam Zaginioną Wyspę Arnak - zasady są proste do ogarnięcia i zapamiętania (ostatnio w miarę bezboleśnie przypomnieliśmy sobie po roku przerwy). Gra jest bardzo regrywalna i pozwala na testowanie różnych podejść. Akurat jest to klimat przygodówki kojarzacej się z Indiana Jonesem, ale grafikę ma super i jest bardzo ładnie wydana.
  • Odpowiedz
@Panteista: W co grałeś w takim razie?

Wysokie Napięcie czy Zostań Managerem to podobne do siebie gry ekonomiczne. Potrzebujesz dalekosiężnych planów, bo musisz zaplanować wydatki na całą turę z góry, a czasem na dwie. Gorąco polecam jeśli lubisz liczyć. Negatywna interakcja jest taka, że ktoś wykupi przed Tobą coś co Ty chciałeś kupić. Do WN można dokupić nowe mapy, które wprowadzają trochę nowe zasady (ograniczenia elektrowni itp)

Osadnicy: Imperium to karcianka w której można grać w kilka osób. Budowanie budynków za pomocą kart, są surowce, które trzeba produkować i poznać swoją rasę, żeby wiedzieć jak najlepiej nabijać punkty. Przy 4 graczach pewnie będzie też negatywna interakcja w postaci napadania na sąsiada. Fantasy tu mało. Raczej klimat Settlersów. Istnieją dodatki, które dają nowe
  • Odpowiedz
@Panteista: powtórzę za mirkiem wyżej - Tyrants of the Underdark.

Najczęściej ogrywana przez nas gra a mamy tego sporo. Dlaczego? Tłumaczę ją nawet nowym graczom w mniej niż pół godziny. Wystarczy kilka tur żeby załapać grę i praktycznie zawsze jest wniosek od gości żeby zagrać drugi lub trzeci raz.

Poza tym nawet po kilkudziesięciu partiach mam super zabawę z rozkminiania różnych strategii.
  • Odpowiedz
powtórzę za mirkiem wyżej - Tyrants of the Underdark.


@Nubzor: Obejrzałem sobie recenzję i mechaniki podobno fajne, ale wykonanie jak z odpadów przez co traci klimat. Przymykając oko na wykonanie całkiem interesująca.
  • Odpowiedz
@Yelonek: Jestem szczęśliwym posiadaczem wcześniejszej wersji gry w której oddziały i szpiedzy byli z plastiku. Z drugiej strony dodatek do gry który był do dokupienia osobno teraz jest w standardzie. To o tyle ważne że talie ze starej podstawki były wydrukowane na zupełnie innym papierze (i w innym odcieniu) niż te z dodatku...

Tak na prawdę grafik na kartach nie zmienili a na to się będziesz gapił większość czasu.
  • Odpowiedz