Wpis z mikrobloga

#cyberbezpieczenstwo #hacking #security

Pytanie do ekspertów od laika. Moja mama dostaje sms-y ze spamem i wiadomości wyglądają jakby były od jej znajomego (z Niemiec gdzie mieszka). To znaczy aplikacja domyślna android i kilka innych które zainstalowałem dla testów pokazują je z jego imieniem (dosyć rzadko spotykanym).

Znajomy mówi, że niczego takiego nie wysyła. Tak normalnie to bym był do tego sceptycznie nastawiony i uznał, że ma jakiegoś wirusa może, ale jak się przyglądam tym wiadomościom to w wątku z nimi nie ma numeru telefonu ani nie da się na nie odpowiedzieć.

Jako że nie siedzę w temacie - czy spotkaliście się z czymś takim? Pobieżne googlowanie mówi mi, że to może mieć coś wspólnego z rcs-em albo krótkimi kodami które da się wysyłać przez operatorów.

Jak do tego podejść? Ja raczej bym się na taki phishing / spam nie nabrał, ale mama ma swoje lata już więc dobrze by było gdyby udało mi się to rozgryźć.

Czy są jakieś narzędzia diagnostyczne żeby coś więcej się o tych wiadomościach dowiedzieć? Czy ma sens kontaktowanie się z operatorem?
  • 3
@scriptkitty: Każdy może wysłać SMS z dowolnymi danymi nadawcy, wystarczy skorzystać z odpowiedniej usługi.

jak się przyglądam tym wiadomościom to w wątku z nimi nie ma numeru telefonu ani nie da się na nie odpowiedzieć.

Ktoś w nadawcy podaje tekst (imię) zamiast numeru, dlatego nie możesz odpowiedzieć. W aplikacji SMS od Google w wątku kliknij menu > Szczegóły > Zablokuj i zgłoś spam.