Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#programowanie #naukaprogramowania #programista15k #it #java

Pracuję już prawie rok jako programista. I nie wiem, czy każdy tak ma, czy coś ze mną jest nie tak, ale po tym czasie ja nadal muszę popatrzeć sobie do dokumentacji lub kodu, żeby przypomnieć sobie, jakie adnotacje w kontrolerze dać, jak się pathy robi itd. W pracy np. zajmuję się miesiąc jakimś serwisem, potem miesiąc bazą danych. Nie mam jakby pamięci do tego. Niektórzy ogarniają od razu co jest do czego w naszych projektach, rzucają z pamięci serwisami, zadaniami tych serwisów, częściami kodu, które za coś odpowiadają. Jak ja dostaję pytanie na daily, to często nie umiem odpowiedzieć, bo muszę do kodu popatrzeć, żeby przypomnieć sobie jakąś funkcjonalność.

Albo kolekcje w javie. Na początku nauki wiedziałem prawie wszystko o nich, a teraz zapomniałem. W pracy nawet nie miałem ani razu konieczności zastanowienia się nad kolekcją, czy strumieniami. Jak sobie rozwiązuję teraz jakieś zadania, to łapię się na tym, że nie znam podstaw. Jutro w pracy dostanę zadanie, nauczę się go, rozwiążę, a za miesiąc, czy nawet wcześniej, zapomnę i będę musiał patrzeć do kodu jak to zrobiłem wcześniej, żeby móc ponownie to zrobić.

Czy to normalne, a może ja się nie nadaję? I jak to ćwiczyć?



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 10
@mirko_anonim: Ważne żeby wiedzieć jak coś zrobić, jak to działa i gdzie szukać ewentualnej dokumentacji. Za dużo zmiennych żeby się wszystkiego na pamięć uczyć. Podstawy składni językowej, najczęściej używane funkcjonalności jak najbardziej ale nikt cie nie zbije jak zerkniesz po referencje żeby zobaczyć jakie wartości przyjmuje czy co zwraca dana funkcja. U nas nawet senior z 20 latami doświadczenia popełniał błędy w składni. Nie przejmuj się.
Albo kolekcje w javie. Na początku nauki wiedziałem prawie wszystko o nich, a teraz zapomniałem. W pracy nawet nie miałem ani razu konieczności zastanowienia się nad kolekcją, czy strumieniami. Jak sobie rozwiązuję teraz jakieś zadania, to łapię się na tym, że nie znam podstaw. Jutro w pracy dostanę zadanie, nauczę się go, rozwiążę, a za miesiąc, czy nawet wcześniej, zapomnę i będę musiał patrzeć do kodu jak to zrobiłem wcześniej, żeby móc
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @nad__czlowiek: hm wymień jakiś przykład użycia. Współtworzyłem z 30 mikroserwisów i w żadnym nie miały znaczenia wymienione przez ciebie rzeczy. Praca z danymi, tak, ale są przechowywane w bazie, no a potem standardowo hibernate itd. ArrayList, LinkedHashMap i HashSet, z innych nie korzystałem.


· Akcje:
@mirko_anonim: pamiętaj, ultra perfekcyjnie musisz te wszystkie rzeczy umieć na rozmowie technicznej. Albo jeśli robisz w kontraktorni to przy rozmowie technicznej u klienta. Tymczasem w normalnej robocie ta wiedza ci się przyda jeżeli jakiś ultra obskurny problem będziesz musiał rozwiązać.
@mirko_anonim Nie musisz mieć całej tej wiedzy w głowie przez cały czas, ważniejsze jest byś rozumiał koncepty i wiedział ogólnie jak coś zrobić a szczegóły dopiero wyszukujesz na bieżąco.

Np jak masz taska żeby jakiśtam formularz można było przesłać to wiesz że potrzebujesz endpoint, serwisik i wrzucić to do bazy, więc już wiesz co trzeba zrobić, a kwestię jak dokładnie się to robi to googlujesz na bieżąco.

To się skaluje niemal nieskończenie,