Wpis z mikrobloga

@SkrytyZolw: nie twierdzę że wytyczne są inne niż piszesz. Może przeczytaj jeszcze raz.

Jestem dentystą


@SkrytyZolw: Nie czyni to z ciebie żadnego autorytetu, z moich prywatnych obserwacji wynika że większość z was to partacze i/lub sadyści. Dopiero po przerobieniu kilkunastu znalazłem dobrego.
  • Odpowiedz
@bbr555:

nie twierdzę że wytyczne są inne niż piszesz


A ktoś tak napisał? To odpowiedź na tą bzdurę:

jeśli musisz robić te wszystkie rzeczy, to jesteś prawdopodobnie osobą która ma słabo uwapnione zęby


Może jak sam masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, to nie sugeruj ich innym xD

Nie czyni to z ciebie żadnego autorytetu,


Czyli skończenie studiów, stażu i odbycie wielu kursów specjalizacyjnych, nie czyni ze mnie specjalisty? Powoływanie się
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: nie twierdzę że się nie znasz. Nie mam możliwości zweryfikowania twojej wiedzy. Zakładam tylko najgorsze na podstawie własnych doświadczeń. Podkreślanie jak trudne było zdobycie umiejętności jedynie potwierdza moje przypuszczenia.
Zgadzam się z tobą że oczywiście lepiej dla zębów jak się robi wszystko według zaleceń które opisujesz. Nie zgadzam się jedynie w kwestii braku uwarunkowań co do szybszego, bądź wolniejszego psucia się zębów.
  • Odpowiedz
Profilaktyka onkologiczna zaleca wykonywanie rutyniwego kontrolnego rtg raz na dwa lata (nowotwory jamy ustnej są obecnie trzecimi najczęściej występującymi).


@SkrytyZolw: rtg lepszy czy tomograf?
  • Odpowiedz
@mlodygustaw: bo bez koferdamu nie da się zachować aseptyki leczonego zęba, czyli ubytku wolnego od bakterii, a oprócz tego ząb musi być suchy żeby materiał mógł się do niego dobrze i szczelnie przykleić.
  • Odpowiedz
@mlodygustaw: w USA od 20 lat. W Polsce stosuje go raptem kilka, może kilkanaście procent dentystów. Na studiach tego nie uczą niestety, więc jak po studiach dentysta się nie dokształci, to leczy zgodnie ze standardami z lat 90 ¯\(ツ)/¯

Dla mnie jest to tym bardziej dziwne, bo koferdam kolosalnie ułatwia i przyspiesza pracę. A to nie jest droga rzecz. Także nie ma żadnego sensownego uzasadnienia na niestosowanie koferdamu.

Z kolei leczenie
  • Odpowiedz