Wpis z mikrobloga

@szzzzzz: Na co dzień nie ma potrzeby stosować płynu do płukania ju. Jedynie po higienizacji albo po jakimś zabiegu chirurgicznym przez 7-14 dni warto stosować płyn z chlorheksydyną (np. Paroex 0.06%). Wtedy płuczesz nim po umyciu i wynitkowaniu zębów.
  • Odpowiedz
@BySpeedy:

i zawsze znajduje jakąś dziurkę, którą łata. To chyba faktycznie kwestia genów..


Nope. Pójdź do kogoś innego na konsultację i sprawdź czy any na pewno masz dobrze pielęgnowane zęby. Po przywróceniu pełnego zdrowia jamy ustnej, przez kilka-kilkanaście lat powinieneś chodzić wyłącznie na kontrole i higienizacje.
  • Odpowiedz
@Devih: statystycznie tylko kilku procentom dentystów w Polsce chce się zakładać koferdam i leczyć zgodnie ze sztuką. Niestety.

ale tacie zawsze zakłada opatrunek na tydzień. O co z nim chodzi?


Stara metoda leczenia. Obecnie leczenie powinno być zakończone na jednej wizycie.

Nowoczesne endo to: mikroskop, koferdam (absolutnie obowiązkowo, bez niego leczenie jest z góry skazane na porażkę) i narzędzia maszynowe (czyli takie "wiertarki" do wiercenia w kanałach). Mikroskop jest wielki, nie
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw ziomek mikroskop ma i z niego korzysta ale z tym kanałowym to faktycznie. Jak ktoś ma dobrego dentystę do polecenia w Krakowie i okolicy to chętnie przyjmę info
  • Odpowiedz
@xxx_XXX_xxx: a zdjęcie rtg miałeś? Mam jednego takiego pacjenta, któremu też się nie chce dbać o higienę, chlał colę litrami i ma zdrowe zęby. Podziękuj rodzicom, że w dzieciństwie nie doprowadzili ich do ruiny, dzięki temu mimo swoich zaniedbań, możesz nie mieć tragedii (choć prędzej czy później ta fatalna higiena cię dopadnie).
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: szczerze to współczuje ci użerania się z Polakami w temacie dbania o uzębienie. I to ciągłe usprawiedliwianie się genami, albo ciążą, czy braniem leków (Polakom ciężko wytłumaczyć, że zwyczajnie złe nawyki w higienie przeniesione na okres ciąży / brania leków po prostu szybciej wychodzą w postaci próchnicy). Ja sam miałem niestety bardzo zaniedbane zęby w dzieciństwie, co miało swoje konsekwencje, ale odkąd jestem dorosły i dbam o zęby, to nie
  • Odpowiedz
@xxxzzz: nierobienie zdjęć RTG to dla mnie najbardziej niezrozumiała kwestia.

Dużo czasu poświęcam na edukację swoich pacjentów, także na szczęście nie muszę się z nikim użerać, grzecznie przestrzegają wytycznych.
  • Odpowiedz
@xxx_XXX_xxx: ponieważ bardzo wielu rzeczy nie widać przy zwykłym przeglądzie lusterkiem w ustach. Tak naprawdę większości zmian, tym bardziej tych w kości. Podstawą diagnostyki jamy ustnej jest zdjęcie rtg i przegląd, nie sam przegląd. Profilaktyka onkologiczna zaleca wykonywanie rutyniwego kontrolnego rtg raz na dwa lata (nowotwory jamy ustnej są obecnie trzecimi najczęściej występującymi).

Jak masz szpary między zębami, to tłumaczy czemu przy #!$%@? higienie nie posypały Ci się zęby. Natomiast dalej
  • Odpowiedz
@sprynek @SkrytyZolw

Właśnie wydaje 100k na implanty,

Zatem - dentystka szkolna lat 90, transformacja ustrojowa, pierwsza praca i już całe wypłaty na zęby, kilka lat później ostatnie leczenie już bez gwarancji dentysty.

Panie proteza albo hipoteka na implanty, zostawiłem zgniłki żeby nie tracić kości i tydzień temu wyrwałem wszystko i wkręciłem 12 straumanów. Teraz za trzy miechy 35k potem za kolejne 3 35k i z głowy, razem 125k

Zęby mi wypadły za
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: jeśli musisz robić te wszystkie rzeczy, to jesteś prawdopodobnie osobą która ma słabo uwapnione zęby. Ja tylko porządnie myję 2-3 razy dziennie. Wynitkuje z raz w tygodniu jak mi się przypomni. Raz do roku na zdjęcie kamienia, czasem się zdarza że przy okazji trzeba coś wypełnić. Moje dzieci robią podobnie i dentysta potrafił zapytać czy w ogóle dajemy im jakieś słodycze, bo nawet pół ubytku nie miały do tej pory,
  • Odpowiedz
@bbr555: nie, genetyka ma znikome znaczenie w większości przypadków. Najważniejsze jest to jak zęby były pielęgnowane od najmłodszych lat oraz jaka była intensywność próchnicy w dzieciństwie.

Jestem dentystą i to co piszę to są oficjalne wytyczne zarówno Polskiego jak i Europejskiego i Amerykanskiego Towarzystwa Stomatologicznego xD
  • Odpowiedz