Wpis z mikrobloga

@sprynek: pytałem kiedyś znajomej dentystki czy to prawda że ktoś może mieć słabe zęby, mimo prawidłowej pielęgnacji. Powiedziała że przychodzą do niej ludzie po pół roku od zrobienia porządku i gdyby sama go nie robiła, to uznałaby że ktoś ostro spi3rdolił sprawę. Niektórym klawiatura leci w zastraszającym tempie podobno, mimo szczotkowania, nitkowania i różnych innych zabiegów.
  • Odpowiedz
@sprynek: mógł to być np. paniczny strach przed dentystą albo wstyd, że doprowadziło się do takiego stanu. A może to ktoś kto przechodził ciężką depresję i miał okres niedbania o uzębienie. Nie porywałabym się tutaj na jakąkolwiek krytykę.
  • Odpowiedz
@sprynek: To jest akurat w społeczeństwach takich jak nasze bardzo możliwe. Jest u nas sporo dorobkiewiczów, u których kapitał kulturowy nie nadąża za tym finansowym. Sprytni, chytrzy i sprawni w geszefcie nie widzieli jednak potrzeby dbania o zdrowie przez długie lata i wydawali kasę bardziej na atrybuty prestiżu typowe dla nuworyszy. Później dopiero już w pewnym wieku jak zaczynają bywać w różnych miejscach i ocierać się o trochę bardziej światłe towarzystwo,
  • Odpowiedz
@bbr555: #!$%@?. Wady rozwoje rzeczywiście osłabiające zęby występuje rzadko. W 99% przypadków "sypiących się zębów" to po prostu efekt złego pielęgnowania. Najczęściej u osób mówiących coś takiego, występuje kilka poniższych czynników:

- brak nitkowania zębów
- brak chodzenia na regularne kontrole co 6 miesięcy
- brak wykonywania kontrolnych zdjęć rtg co rok
- brak regularnego chodzenia na skaling i piaskowanie zębów co 6-12 miesięcy
- wysoka aktywność próchnicy w dzieciństwie
-
  • Odpowiedz
@bbr555 myję dziennie dwa razy zęby, dodatkowo nitkowanie i irygator. Średnio raz na pół roku jestem u dentysty (teściowa pracuje w gabinecie, więc mam darmowe zabiegi) i zawsze znajduje jakąś dziurkę, którą łata. To chyba faktycznie kwestia genów..
  • Odpowiedz
Jest u nas sporo dorobkiewiczów


@niecodziennyszczon: Na wsiach to normalka: kombajny, maszyny za bańkę na podwórku, wielka chałupa wystawiona, merol w garażu a w gębach gruz. Nawet taką historię kiedyś słyszałem od krewnych we wsi o babce która wstawiła sobie zęby za 70k, którymi cieszyła się tydzień, bo pośliznęła się w oborze i ją krowa kopnęła w szczękę.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw jak powinno się leczyć zęby kanałowo? Wydaje mi się że trafiłem na dobrego dentystę ale ubytków w koferdamie nie leczy. Żaden do tej pory tego nie robił. Nie miałem jeszcze kanalowki ale tacie zawsze zakłada opatrunek na tydzień. O co z nim chodzi? W efekcie kanałowo ząb leczy ze 3 tygodnie.
  • Odpowiedz
@sprynek: to nie są implanty, w implancie masz ząb podobny do naturalnego który możesz nitkować pomiedzy a na zdjęciu są wszystkie zęby połączone w jakąś protezę. Albo się mylę. Albo to jest proteza dla babć zamocowana na 2 wkrętach implantowych
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: xD
Zęby myje raz dziennie rano, wieczorem zwykle mi się nie chce więc albo plukam albo nic.
Piaskowalem 2 razy w życiu bo później mam nadwrażliwość i mnie irytuje. Nitek nie używam.
Od 10 lat chodzę tylko na kontrol. W ciągu prawie 40 lat życia miałem robione ze dwie dziury.
Mam 32 zdrowe zęby xD @BySpeedy
  • Odpowiedz