Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25 #korposwiat #pracait

Branie kredytów przez programistę w 2023 roku to totalna głupota i przysporzy nam sporo problemów. Zakładając, że taki programmer ma 200k wkładu własnego i zarabia 20k netto b2b czyli 15k na rękę, chce kupić mieszkanie 70m2 za 12000/m2 plus 100k na wykończenie co daje 940 000 na kredyt. Rata wtedy wychodzi jakieś 5500zł na 30 lat przy 6%, ale nasz programista chce to dodatkowo nadpłacać 2000zł miesięcznie, czyli dawać 7500zł, co skróci mu kredyt z 30 lat na jakies 23 lata. Nawet gdyby spłacał 10k czyli 5,5k rata i 4,5k nadpłaty i żył jak robak za pozostałe marne 5k to zajmie tu to 15 lat.

Tylko problem w tym, że żyjemy w dobie AI i wiele ludzi których się na tym zna świadomie mówi, że do roku 2030 zawód programisty najprawdopobnie zostanie zaorany xD Nawet jeśli nie utracicie pracy, tylko powstaną inne zawody - to skąd pewność, że zarobki pozostaną takie same? Najprawdopodobniej mocno polecą w dół. A ci mniej szczęśliwi, którzy zostaną zwolnieni, na co się przebranżowią? Gdzie wezmą człowieka, który całe życie siedział przed komputerem?

Ja nie wiem co ci ludzie mają w głowach, rozumiem jeszcze gdyby byli w stanie spłacić kredyt w 5 lat, ale 15, 20, 30 lat? Przecież ci ludzie będą potem chodzić i prosić o pomoc państwo.

Czy jest tu jakiś programista z kredytem na 15, 20, 25, 30 lat? Jak wy sobie wyobrażacie przyszłość i spłacanie takiej ilości kredytu?
  • 52
i wiele ludzi których się na tym zna świadomie mówi, że do roku 2030 zawód programisty najprawdopobnie zostanie zaorany xD


@nad__czlowiek: To zdanie można idealnie podsumować zostawiając jego 2 ostatnie znaki.
@nad__czlowiek: po pierwszym akapicie myślałem że to będzie merytoryczne post, ale potem pojawił sie tekst o AI i wszystko w piach. Gościu żadne AI nie zastąpi seniora i mam wrażenie że to nie twój pierwszy post na ten temat. A co do spadku wynagrodzeń to jest zagrożenie dla każdej branży. I tak na ten moment większość ludzi w tym kraju żyje na niższej stopie życiowej niż programiści.
@nad__czlowiek usunalem komentarz bo finalnie uznałem że a #!$%@? mnie obchodzi twój wysryw ale już odpowiem. Jak spłacasz kredyt szybciej to i oczywiście odsetek będzie mniej. W 5 lat spłacisz dużo mniej ale tak, na 25 lat ten kredyt kosztuje ok 2.5mln. Nie mam zamiaru tyle płacić. Jak boisz się, że Cie AI zastąpi to #!$%@? z Ciebie nie programista. Idź już układać kafle.
@nad__czlowiek: AI nie zabierze mi pracy i byłbym debilem płacąc 12k/m^2. Mam też więcej wkładu własnego i to bez sprzedaży instrumentów finansowych po 5 latach pracy. Nawet gdyby jakimś cudem AI odebrało mi zawód, nie siedziałbym na dupie tylko się przebranżowił i znalazł coś innego. Kredyt jaki miałbym brać wynosiłby podobną kwotę co wynajem miesięczny, a patrzyłem tylko w ten sposób żeby nie spłacać go dłużej niż 15 lat.
Tylko problem w tym, że żyjemy w dobie AI i wiele ludzi których się na tym zna świadomie mówi, że do roku 2030 zawód programisty


@nad__czlowiek: nie szkoda ci życia na pisanie tych bzdur? Mi szkoda na czytanie. #czarnolisto
najlepsze to jak wykopki twierdzą, że maszyny albo AI nie zabiera pracy "bo ktoś to musi obsługiwać" XDDDDDDDD

Jedna osoba będzie obsługiwać 10 robotów a każdy z nich zabierze pracę 10 osobom to mamy 100 zabranych stanowisk.

To samo gadają o AI, że ktoś musi programować to AI, szkoda tylko, ze grupka kilkunastu osób zrobiła Midjourney które zabrało pracę tysiącom grafików xD
@nad__czlowiek: Będę miał #!$%@? bo przed tym pracę stracą wszyscy sprzedawcy, analitycy, doradcy, księgowi, graficy, projektanci ogródów/domów/#!$%@?, copywriterzy, scenarzysci, korektorzy książek, twórcy tekstów piosenek, tłumacze, mechanicy, tramwajarze, zawodowi kierowcy, dźwiękowcy, lekarze rodzinni/pierwszego kontaktu, telemarketerzy, ludzie z helpdesku, testerzy