Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25 #korposwiat #pracait

Branie kredytów przez programistę w 2023 roku to totalna głupota i przysporzy nam sporo problemów. Zakładając, że taki programmer ma 200k wkładu własnego i zarabia 20k netto b2b czyli 15k na rękę, chce kupić mieszkanie 70m2 za 12000/m2 plus 100k na wykończenie co daje 940 000 na kredyt. Rata wtedy wychodzi jakieś 5500zł na 30 lat przy 6%, ale nasz programista chce to dodatkowo nadpłacać 2000zł miesięcznie, czyli dawać 7500zł, co skróci mu kredyt z 30 lat na jakies 23 lata. Nawet gdyby spłacał 10k czyli 5,5k rata i 4,5k nadpłaty i żył jak robak za pozostałe marne 5k to zajmie tu to 15 lat.

Tylko problem w tym, że żyjemy w dobie AI i wiele ludzi których się na tym zna świadomie mówi, że do roku 2030 zawód programisty najprawdopobnie zostanie zaorany xD Nawet jeśli nie utracicie pracy, tylko powstaną inne zawody - to skąd pewność, że zarobki pozostaną takie same? Najprawdopodobniej mocno polecą w dół. A ci mniej szczęśliwi, którzy zostaną zwolnieni, na co się przebranżowią? Gdzie wezmą człowieka, który całe życie siedział przed komputerem?

Ja nie wiem co ci ludzie mają w głowach, rozumiem jeszcze gdyby byli w stanie spłacić kredyt w 5 lat, ale 15, 20, 30 lat? Przecież ci ludzie będą potem chodzić i prosić o pomoc państwo.

Czy jest tu jakiś programista z kredytem na 15, 20, 25, 30 lat? Jak wy sobie wyobrażacie przyszłość i spłacanie takiej ilości kredytu?
  • 52
Branie kredytów przez programistę w 2023 roku to totalna głupota


@nad__czlowiek: Ja pierwszy kredyt wziąłem na 100% mieszkania w 2010. Nadplacalem, ile mogłem, wyremontowałem. 3 Lata później kupiłem mieszkanie developerskie (a raczej szeregowce) za z góry ustalona cenę. Jak było gotowe 2 lata później, sprzedałem pierwsze mieszkanie z ok 20% zyskiem (4% rocznie), zwiększyłem swój kredyt o okolo 35%. Po 5 latach sprzedałem szeregowce i kupiłem dom. Kredyt mam teraz 5%
Tylko problem w tym, że żyjemy w dobie AI i wiele ludzi których się na tym zna świadomie mówi, że do roku 2030 zawód programisty najprawdopobnie zostanie zaorany xD


@nad__czlowiek: czy ktokolwiek z was w ogole uzywal chatGPT? przeciez 90% rzeczy ktore on odpisuje są albo niedokładne albo całkowicie nieprawdziwe
@nad__czlowiek: Gdybyś napisał jakikolwiek komercyjny kod to nie gadałbyś głupot o AI. Jedynie co się zmieni to szybkość pisania kodu, pewnie pojawią się plugin to IDE. Rozwiązanie problemu i tak będzie musiało spaść na programistę.
@nad__czlowiek: a teraz dla porównania taka patola jak ja. Działkę dostanę. Wezmę bez wkładu własnego bk2 na 600k z żoną. Ratki wyjdzie po dopłacie z 2500. Postawię dom, spłacę najszybciej jak się da po 10latach. Nadpłata z 800+, tego co nie dam jako wkład wlasny itp. Wezmę 600, oddam w 10 lat z 800 i nara
Tylko problem w tym, że żyjemy w dobie AI i wiele ludzi których się na tym zna świadomie mówi, że do roku 2030 zawód programisty najprawdopobnie zostanie zaorany xD


@nad__czlowiek: klasycznie dla wykopu jest odwrotnie niż piszesz xD każdy kto zna się na ai i rozumie jak działa chat gpt wie że to nigdy nie zastąpi nawet Grażyny z hru która spamuje linkedina xD
@nad__czlowiek: nawet gdyby stało się tak jak napisałeś, można wtedy sprzedać mieszkanie, które będzie warte o 50% więcej, spłacić resztę kredytu i kupić coś tańszego
@nad__czlowiek: to chyba trzecia, jak nie czwarta „doba AI”. Poprzednie minęły bez perturbacji.


@wykopyrek to jest wykop i muszę zaznaczyć, że sztuczna inteligencja może (nie musi!) zabrać pracę tylko tym "najsłabszym" programistą.
Ale ja o twoim komentarzu. Ty sobie chyba nie zdajesz sprawy jak AI ewoluowało przez ostanie kilkanaście lat. Najprostszy przykład: gry, zobacz jak boty w grach zachowywały się kilkanaście lat temu, a jak teraz!
W 2006 roku był pierwszy
Ty sobie chyba nie zdajesz sprawy jak AI ewoluowało przez ostanie kilkanaście lat.


A może jednak i owszem.

Najprostszy przykład: gry, zobacz jak boty w grach zachowywały się kilkanaście lat temu, a jak teraz!


Kiedyś w ogóle się nie zachowywały, miały mieszaninę prostych algorytmów + predefiniowane zachowania. Teraz w końcu dostają jakieś procesy decyzyjne.

W 2006 roku był pierwszy artykuł o czytaniu maszynowym.


Systemy decyzyjne są znacznie starsze niż XXIw

Dzisiaj mamy
@nad__czlowiek Mam kredyt na 25 lat (no już 20 zostało). Za trzy lata sprzedajemy dom za sporo więcej, niż kupiliśmy (ceny poszły mocno w górę). Spłacimy hipotekę i jeszcze zostanie nam drugie tyle w gotówce. Mamy kupione stare gospodarstwo, które też jest dokredytowane kredytem na krótki okres czasu (nie hipotecznym) i potencjalnie sprzedaż domu pokryje nam oba te kredyty plus jeszcze zostanie gotówka, a my przez te trzy lata wyremontujemy sobie dom,
@wykopyrek wychodzi na to, że masz lepsza wiedzę na temat sztucznej inteligencji niż Tomasz Czajka, strasznie się marnujesz na wykopie.
AI to nie jest jakiś twór który jest nam nie do końca znany, jak np. czarna dziura. Sztuczna inteligencja to właśnie algorytmy.
Mój komentarz opierałem na tym artykule https://www.computerworld.pl/news/Kiedy-wynaleziono-AI-Krotka-historia-sztucznej-inteligencji,445864.html
A ty swój komentarz oparłeś na chłopskim rozumie?
@nad__czlowiek: Niemal każdy zawód jest zagrożony zmianami poziomu zarobków na przestrzeni 25 lat. Co do odbierania pracy przez AI, to choćby i potrafiła ona pisać tak dobrze jak programiści, tak sprawnie komunikować się z klientem, doradzać poprawki w designie, odradzać głupie pomysły, projektować architekturę, testować i robić ogrom innych rzeczy które robią programiści, to pozostaje jedna póki co nie do przeskoczenia rzecz. Dzieła AI nie są objęte prawami autorskimi, oraz nie
A ty swój komentarz oparłeś na chłopskim rozumie?


@uriel_ck: najpierw używasz argumentum ad auctoritatem, wrzucasz popularnonaukowy clickbaitowy artykuł a na koniec coś jeszcze mówisz o chłopskim rozumie xD
@TurboDynamo to podziel się jakimś innym artykułem, czy tylko puste frazesy umiesz pisać? Jakoś Czajka (typ pracuje w space x przy nawigacji i sam rozwiązał problem zapychaniu pamięci w rakiecie, chyba w falconie) mówił, że sztuczna inteligencja jest rozwijana i jest wykorzystywana w rakietach i łazikach, ale ty wiesz lepiej niż geniusz programowania.
Albo jest tak jak mówię, myślisz, że ai to jakiś wytwór który samoistnie się stworzył.