Wpis z mikrobloga

25lvl. Cieszę się że rozwaliłem wszystkie oszczędności (160 tys w sumie wydałem) . Nic mi nie daje takiego spokoju jak brak oszczędności ( oprócz poduszki finansowej) do tego cieszę się że wziąłem kredyt w 2021r gdybym go teraz nie miał wraz z mieszkaniem wleciała by chyba depresja. (Stałe 6%)
#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #nieruchomosci #kredythipoteczny #inflacja #finanse
mat0707 - 25lvl. Cieszę się że rozwaliłem wszystkie oszczędności (160 tys w sumie wyd...

źródło: temp_file.png4712283189767504024

Pobierz
  • 84
@Reanef: no też może na przykład po to, że mieszkania kupowane właśnie w takich Kozich Wólkach w długim terminie nie będą nic warte, bo nikt tam nie będzie chciał mieszkać skoro wszyscy uciekają do największych miast. Ja bym swojej kasy w takie coś nie wrzucił, ale co kto lubi.

A poza tym - duże miasto - duże możliwości. Mam na myśli głównie Kraków i Warszawę, bo jakiś Lublin czy Białystok to
@lubielizacosy: po pierwsze nie na 2%, tylko na 2% + marża, więc najpewniej będzie to koło 4%.
Przy kredycie 300k na 30 lat to jest różnica 1430 vs 1800 zł, 370 zł.
Po drugie, na przykładzie bloku w którym mieszkam - w 2021 kupiłem mieszkanie za 8,2k z metra, teraz latają po 9600 zł/mkw ¯_(ツ)_/¯ Lekko licząc teraz musiałbym zapłacić z 70k więcej za moje mieszkanie, więc musiałbym przez ponad 15
@b7kj: Marża przy stałym oprocentowaniu jest wliczona w część odsetkową więc dopłaty to pokrywają, realnie oprocentowanie BK2% będzie gdzieś na poziomie ~2,4-2,8%.
@BurzaGrzybStrusJaja @Antiax :

Spoko, doczytałem sobie. Przy oprocentowaniu 2,85% różnica w racie rośnie do 560 zł i trzeba tylko 10 lat do wyrównania różnicy w cenie mieszkania.

Niemniej w dalszym ciągu jest dużo zmiennych i potencjalnych kosztów jak np. koszt wynajmu mieszkania od 2021 do momentu zakupu mieszkania z BK2% (przyjmując że OP nie mógł mieszkać z rodzicami i był zmuszony do wynajmu), które nie pozwalają na rzetelną ocenę opłacalności zakupu teraz