Wpis z mikrobloga

Czy to jest w ogóle możliwe żeby pracować z Polski zdalnie dla USA i dostać stawki amerykańskie? Patrząc na dane o średnich zarobkach, to tam już juniorzy po przeliczeniu na pln zarabiają ok. 20k. Wydaje mi się, że firma z USA raczej wykorzysta to, że jesteś tanim polakiem mieszkającym w Polsce i można ci zapłacić 2 razy mniej. Ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie?

#programista15k #programowanie #pracbaza #it
  • 69
@czuczer: Zadam trochę filozoficzne pytanie czy to jest jeszcze outsourcing jeśli firma po prostu zatrudnia globalnie - czyli ma ludzi z różnych części świata pracujących w tym samym zespole? Poza tym outsourcing mógłby być też w obrębie USA i niekoniecznie dawać znaczącą redukcję kosztów. Plusem dla firmy zatrudniającej globalnie byłby dostęp do większego rynku kandydatów.
@LemurChmur gdyby mogli w warunkach ekonomicznych dowieźć wszystko w ramach swojego kraju pewnie by nie robili międzynarodowych zespołów. kraje takie jak polska #!$%@?ą się całkiem dobrze wyedukowanymi pracownikami w lepszej kasie. chociażby z prostego wnioski że 1usd to 4zl a 1eur to 4,5zl. więc mogą bez problemu dać lepsze stawki a nadal płacić mniej niż u siebie
Czy to jest w ogóle możliwe żeby pracować z Polski zdalnie dla USA i dostać stawki amerykańskie?


@LemurChmur: Tak. Ja tak mam.

jednym z założen outsourcingu jest zmniejszanie kosztu. resztę sobie dopowiedź


@czuczer: Jedni zatrudniają zdalnie aby zmniejszać koszty a inni żeby mieć dostęp do większej liczby mocnych ludzi. Bo liczba dostępnych profesjonalistów mieszkających w promieniu godziny dojazdu do biura jest dość mocno ograniczona, i tym bardziej ograniczona im większy
@LemurChmur: Da się ale trzeba mieć trochę znajomości. Jest jeszcze taka sprawa, że junior w stanach to poziom mida albo i seniora z polski wiec próg wejścia jest wywalony w kosmos. Wtedy też zarobki to coś bliżej 40-50k dla juniora brutto. Ale w Europie też nie ma tragedii i pracując jako junior zdalnie dla powiedzmy Niemiec też dostaniesz 30k brutto.
@Vetinari: Znajomi jako juniorzy w FAANGu (zdalnie) mają +- takie stawki ($120-150k rocznie). Sam dopiero zaczynam ale dostałem ofertę na ~€85k brutto jako junior z 0 doświadczenia w DE zdalnie.
@Bejro 30k PLN jako junior dla Niemców lol xD
Wróć na ziemię. W Niemczech stawki to od 40 do 90k EUR rocznie. Przy ich podatkach to niemal żałośnie mało. Na nasze, górna granica to ze 35k PLN na fakturze i to dla seniorów. Więcej jak 90k EUR płaci tylko big tech albo jako prawdziwy freelancer(nie nasze udawane b2b). Tak się składa że pracuje dla Niemców i z Niemcami. Mają biedne stawki, zwłaszcza
@atraac: Tylko ustalmy gdzie się zaczyna, a gdzie kończy rozkład zarobków.

Mam wrażenie że @Bejro wyciągnął z rozkładu normalnego dwa odchylenia standardowe na końcu skali i mówi że to "średnia". FAANG to nie przeciętne zarobki, tylko topka.

~200zł/h w PL to dla kogoś ogarniętego spokojnie do wyciągnięcia, ale teraz jest trochę posucha na rynku.
@Acrylic
trochę tak, ale bardziej miałem na myśli, że jak nie jesteś topką to w US jest 10 Johnów na twoje miejsce ale jak masz zdolności to nie ma znaczenia czy jesteś z US czy nawet końca Azji. nie znam nikogo kto pracuje dla US dla średnio płacących firm a kilku którzy pracują dla tych najlepiej.