Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 229
@ZjemCiBuraki: ok, dzięki, pytam bo tak można wyczytać na gov.pl

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.


skąd więc czerpiecie bardziej szczegółowe info?
@marcpol: Pytanko dotyczące wkładu własnego. Jeżeli mam działkę wartą 200-300k to czy mogę jej użyć jako wkład własny? Z tego co gdzieś czytałem, to maksymalny wkład własny to 200k, co jeżeli działka tą wartość przekracza?

Edit. znalazłem w ustawie: "Kwota wkładu własnego będzie mogła być warunkowo wyższa w przypadku, gdy wkładem własnym jest wyłącznie nieruchomość gruntowa lub kredytobiorcą jest osoba wcześniej przez kilka lat oszczędzająca w ramach systematycznego oszczędzania (konto Mieszkaniowe)
@marcpol: Czy istnieje możliwość skorzystania z programu, gdy osoba nie posiada prawa własności do nieruchomości a posiada służebność osobistą polegającą na prawie korzystania z domu mieszkalnego?
@ytinereSSerenity: no i to że strony rządu jest tym co napisałam. Warunek wieku musi spełniać jedno z małżonków. Reszta tyczy się obojga. Posiłkowane jest to tym, że to ma być program do zakupu pierwszego mieszkania. Małżeństwo przystępuje do programu razem (nie może przystąpić np. żona jako singiel) i dla ich dwójki musi być to pierwsze mieszkanie. Temat ten jest wałkowany np na kredytowych grupach FB, czy filmikach na YT.
@brutus24: Program umożliwia wniesienie wkładu własnego, jest on ograniczony do 200 000 zł (poza przypadkami budowy domu). Oznacza to, że w przypadku kwoty kredytu 500 000 zł (single) lub 600 000 zł (małżeństwa i osoby z dziećmi) można nabyć nieruchomość do ceny 700 000 zł lub 800 000 zł.


@marcpol: Czy mogę kupić jako singiel mieszkanie developerskie za 700K (200K wklad wlasny, 500K kredyt) i skorzystać z tego programu a
  • 1
@marcpol: Czy mogę kupić jako singiel mieszkanie developerskie za 700K (200K wklad wlasny, 500K kredyt) i skorzystać z tego programu a następnie za gotówke je sobie wykończyć bez utraty dopłat?


@markier: Tak, jest taka możliwość.
@marcpol: takie pytanie: czy będzie można wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie pierwszej nieruchomości w ramach tego programu? I np. refinansować kredyt/gotówkę za który ją zakupiono przed wejściem tego programu?
  • 0
@marcpol Kiedy Twoim zdaniem realnie ruszy program tj. będzie można kupować mieszkanie?


@Piotrrulla: Spodziewam się, że do połowy lipca możliwe będzie złożenie wniosków kredytowych.

czy można wziąć kredyt we dwoje z partnerką nie będąc w formalnym związku małżeńskim do 500k?


@WielkaLampa: Tak, jeśli macie wspólne dzieci. Ustawa definiuje gospodarstwo domowe jako singla, małżeństwo lub osoby z dziećmi.