Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

Pobierz marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...
źródło: kalkulator
  • 229
@marcpol: czy dobrze rozumiem, jeśli mam działkę o wartości np. 300k zł, bez rozpoczętej na niej budowy, to mogę otrzymać 500k/600k zł kredytu. Jeśli jednak rozpocząłem budowę przed wejściem ustawy, to mogę otrzymać tylko 100k/150k zł kredytu?
@marcpol: czy dobrze rozumiem, jeśli mam działkę o wartości np. 300k zł, bez rozpoczętej na niej budowy, to mogę otrzymać 500k/600k zł kredytu. Jeśli jednak rozpocząłem budowę przed wejściem ustawy, to mogę otrzymać tylko 100k/150k zł kredytu?


@krzysiekTalar: Dokładnie tak.

@marcpol: Cześć, świetna praca, dzięki za te wszystkie odpowiedzi. Mam pytanie o limity w ustawie, to jest kasa dopłat na rok? Co oznacza 0 przy limicie w danym roku?
@markier: Kredyt jest na zakup mieszkania, masz się do niego wprowadzić w przeciągu roku od zakupu. Czy tam będą marmury czy gołe ściany to nikogo nie obchodzi - chociaż pewnie minimum sanitarne by się przydało ;)
@marcpol: dzięki za odpowiedź. To jeszcze jedno pytanie, jeśli dobrze rozumiem to w przypadku budowy dom całość nie może przekroczyć 1 mln zł. Czy jeśli np.: dysponuję działką (300k), staram się o kredyt 600k, to jako wkład własny mogę dorzucić 100k zł jako środki przeznaczone na budowę? Chodzi o sytuację gdy bank uzna że nie wybuduję domu za 600k z kredytu...
Jeszcze jednej rzeczy mi brakuje(choć nie zaglądałem do excela, jedynie zaawansowane kalkulatory), gdzie ustawienie marży banku?


@JoannitaPL: Kredyty w programie bezpieczny kredyt będą to kredyty z czasowo stałym oprocentowaniem, gdzie w większości banków marża nie jest wyodrębniana. Występuje jedynie jednolita wartość oprocentowania.
@marcpol: Czy jeżeli żona w ramach spadku otrzymała 1/42 domu i 1/32 innego domu (w którym jest zameldowana ale tam nie mieszka) to nadal mamy możliwość przystąpienia do bezpiecznego kredytu 2% ?
@marcpol: dzięki za odpowiedź. To jeszcze jedno pytanie, jeśli dobrze rozumiem to w przypadku budowy dom całość nie może przekroczyć 1 mln zł. Czy jeśli np.: dysponuję działką (300k), staram się o kredyt 600k, to jako wkład własny mogę dorzucić 100k zł jako środki przeznaczone na budowę? Chodzi o sytuację gdy bank uzna że nie wybuduję domu za 600k z kredytu...


@krzysiekTalar: Ustawa nie precyzuje takich przypadków, najprawdopodobniej jednak takie
@markier: Wkładu własnego to nie zwiększa. Zapłacić za samo mieszkanie masz maks. 700k, z czego 200k maks. może być wkładem własnym. Ile potem wydasz na to, żeby sobie tam marmury zainstalować to nie ma wpływu na wkład własny ani ostateczną cenę mieszkania ani na kredyt.
@marcpol: Wiadomo coś na temat przeliczników dla ryczałtowców ? Ten krążący po internecie, stary przelicznik, który chyba stosowali kiedyś (podobno) w mbanku będzie zrewidowany ?
@marcpol: Wiadomo coś na temat przeliczników dla ryczałtowców ? Ten krążący po internecie, stary przelicznik, który chyba stosowali kiedyś (podobno) w mbanku będzie zrewidowany ?


@GOHAN: Te przeliczniki nigdy nie były wiarygodne. Zajrzyj do mojego ostatniego porównania. W przyszłym tygodniu będzie nowe.

https://wykop.pl/wpis/69039055/czesc-przygotowalem-kolejne-porownanie-zdolnosci-k

@marcpol: Wiesz może jak definiowane jest/będzie rozpoczęcie budowy? Chodzi o sam fakt wydania pozwolenia na budowę na danej działce czy za początek budowy będzie uznana zgoda
@marcpol: na stronie money.pl znalazłem, że

Na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji urząd ma 65 dni, do tego musimy jeszcze dodatkowo doliczyć 14 dni na jej uprawomocnienie. Po uprawomocnieniu się decyzji możemy udać się do wcześniej wybranego banku po kredyt hipoteczny.


Czyli de facto pozwolenie trzeba uzyskać tak, czy siak
@marcpol: Jestem na etapie budowy domu. Chciałem sięgnąć po kredyt na wykończenie tzn od SSZ. Wiadomo, że taki dom na obecnej działce w SSZ będzie wart ponad 400 tys tak więc już się na kredyt 2% nie łapie?


@lukaszy: Suma kwoty kredytu i wkładu własnego nie może przekroczyć 1 000 000 zł. W przypadku budów rozpoczętych przed dniem wejścia w życie ustawy maksymalne kwoty kredytu nie mogą przekroczyć 100 000