Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 229
@marcpol siema, dzięki za ten post. Mam pytanie dotyczące posiadania części nieruchomości otrzymanej w darowiźnie. Jako dziecko dostałem 1/12 udziału w domu, w którym obecnie mieszkają moi rodzice. Jak rozumiem, w obecnym brzmieniu ustawy dyskwalifikuje mnie to z programu? Obecnie mam 34 lata, chyba jedyna opcja żeby się kwalifikować byłoby zbycie tego udziału przed osiągnięciem pełnoletności, ale kto jako dziecko zbywa nieruchomości??? :) z góry dzięki za info
@marcpol: siema mireczku mam pytanie. Mam 50% udziału w domu, który dostałem w spadku i w nim mieszkam. Czy żeby obejść zapis o "mieszkaniu w tej nieruchomości" mogę wynająć na czas składania wniosku mieszkanie i wtedy omijam ten przepis? W teorii będę miał papier i podkładkę że spełniałem warunki
Czy dobrze rozumiem, że w przypadku budowy domu:

w przypadku własnej niezabudowanej działki gruntowej jej wartość maksymalna to 400 tys. zł (jako wkład własny)

przy posiadaniu działki o wartości >= 200k maksymalny koszt budowy domu (= max. wielkość kredytu) to 600k i nie może być podniesiony wkładem własnym (poza powyższą wartością działki)?

Ceny działek 200-400 są standardowe w mojej okolicy, a zmieszczenie się w 600k na budowę domu mało prawdopodobne. Czy dobrze
@marcpol mam pytania dot. udziałów w innych nieruchomościach:

jeżeli ktoś ma obecnie udział 10% w budynku mieszkalno-uslugowym, to może skorzystać z preferencyjnych 2%, czy nie?

co jeśli ktoś miał po dziadku 50% udziału w mieszkaniu, które sprzedał kilka lat do tyłu?

co w przypadku małżeństw? czy jeśli mąż ma na siebie nieruchomość, to żona może wziąć preferencyjny kredyt, jeśli nigdy nie miała żadnej nieruchomości?
@marcpol: dostałem dom w spadku z siostrą na pół - kilka lat temu.
Normalnie w nim mieszkam teraz (nie jestem zameldowany) ale w końcu trzeba siostrę spłacić.
Czy w takiej sytuacji dostanę ten kredyt? Czy lepiej np wyprowadzić? Czy sisotra w przyszłości będzie mogła skrozystać z kredytu?
@marcpol Przecież kwota dopłaty nie ma tu żadnego znaczenia, jest 2% + marża banku i tyle, dopłata w teori może wynosić 1zł, może wynosić 20 milionow. (dla konsumenta oczywiscie)
EDIT: jeszcze lepiej, jest górny próg 7%, więc jak WIBOR/WIRON skoczy to kredyt 2% + marzą będzie troche większy...
Czy ja dobrze widze, że założona marża banku to 0.8% ?
Co stoi na przeszkodzie banków, żeby podbić marże, skoro więcej ludzi ma być
@marcpol: Dzień dobry,
Czy w przypadku kiedy budowę domu jednorodzinnego zaczęliśmy w zeszłym roku ale razem z działką wartość nie przekracza 200k możemy z Żoną załapać się na tę dopłatę?
@marcpol: czy kredytobjorca może starać się o kredyt 2% jeśli pracuje i zarabia za granicą w walucie euro (umowa o prace z niemiecka firmą)?
Jeśli to mogłoby pomóc miałem jakiś niewielki dochód w Polsce z którego się już rozliczyłem z us za 2022.