Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 229
  • 27
@marcpol: mnie najbardziej ciekawi kwestia czy będzie można nadpłacać ten kredyt w całości np. biorąc na 25 lat a spłacając w 10 przed zakończeniem programu dopłat.


@przecietnyczlowiek: Tak, kredyt będzie można nadpłacać bez ograniczeń po upływie 3 lat od jego udzielenia. Nadpłata przed upływem 3 lat skutkuje utratą prawa do dalszych dopłat, chyba że:

– kredyt był udzielany z gwarancją wkładu własnego, a nadpłata dotyczyła części objętej gwarancją,

– łączna
  • 4
@marcpol: Miej RIGCZ i stosuj input texty zamiast suwaków.


@lycaon_pictus: W ten sposób łatwiej było mi ograniczyć wartości do warunków programu. Wersja z polami do wpisania wartości również jest na stronie w formie arkusza kalkulacyjnego do pobrania.

@marcpol: Wiadomo już jak to będzie ze zdolnością kredytową? Będzie większa w przypadku bk2%?


@Przegrywex: Nie ma żadnych konkretnych i wiarygodnych informacji na ten temat. Według zapowiedzi rządzących zdolność kredytowa ma
@marcpol:

W ten sposób łatwiej było mi ograniczyć wartości do warunków programu. Wersja z polami do wpisania wartości również jest na stronie w formie arkusza kalkulacyjnego do pobrania.

No na arkuszach wygodnie wpisałem. Nie znam technologii, której używasz, ale u mnie na mobilkach w inputach w sumie podobne problemy bywają...
  • 5
@marcpol Czy będzie możliwość wzięcia dodatkowego kredytu gotówkowego wraz z bk2% na zakup mieszkania którego wartość przekracza 500tyś?


@brutus24: Program umożliwia wniesienie wkładu własnego, jest on ograniczony do 200 000 zł (poza przypadkami budowy domu). Oznacza to, że w przypadku kwoty kredytu 500 000 zł (single) lub 600 000 zł (małżeństwa i osoby z dziećmi) można nabyć nieruchomość do ceny 700 000 zł lub 800 000 zł.

Wkład własny nie może
@marcpol: Może naiwne pytanie, ale póki co mam średnią wiedze o kredytach.
W twoim kalkulatorze dla np kwoty 500000zl rata bez dopłaty wynosi 5000PLN, natomiast w innych kalkulatorach to jest około 3700PLN. Z czego wynika ta różnica? Z tego że u Ciebie jest to liczone na podstawie WIRONu a w tych starych kalkulatorach WIBOR? Aż tak różnią się te wskaźniki, że jesli ktoś nie bedzie korzystal z kredytu 2% to rata
  • 2
Może naiwne pytanie, ale póki co mam średnią wiedze o kredytach.

W twoim kalkulatorze dla np kwoty 500000zl rata bez dopłaty wynosi 5000PLN


@TomekABC123: Rata jest liczona dla harmonogramu rat malejących. Takie są założenia programu. Raty malejące względem rat równych mają wyższą ratę przy tej samej kwocie kredytu i okresie kredytowania. Wynika to z większej części kapitałowej w racie.

Stawka WIRON służy tylko do obliczenia kwoty dopłaty.