Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

Pobierz marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...
źródło: kalkulator
  • 229
Pewno bezsensowne pytanie ale jeśli mam z partnerką (bez małżeństwa) wspólny kredyt na dom w którym teraz oboje mieszkamy (4lata) to czy któreś z nas może załapać się na to dofinansowanie?
Pewno bezsensowne pytanie ale jeśli mam z partnerką (bez małżeństwa) wspólny kredyt na dom w którym teraz oboje mieszkamy (4lata) to czy któreś z nas może załapać się na to dofinansowanie?


@arastafino: Nie, prawo własności domu wyklucza uzyskanie kredytu w programie.

@marcpol: a jak to wygląda jeśli chodzi i UoZ? Będzie można taki kredyt wziąć zarabiając około 15k netto?


@Forgiveno: Umowy zlecenie są akceptowane przez banki. Jeśli zdolność kredytowa
@marcpol: siema mireczku mam pytanie. Mam 50% udziału w domu, który dostałem w spadku i w nim mieszkam. Czy żeby obejść zapis o "mieszkaniu w tej nieruchomości" mogę wynająć na czas składania wniosku mieszkanie i wtedy omijam ten przepis? W teorii będę miał papier i podkładkę że spełniałem warunki


@razorn3: Na pewno wymagane będzie oświadczenie o spełnianiu warunków. Nie ma jednak informacji o tym czy i jak będzie to dodatkowo
@marcpol: ale dopłata będzie w takiej wysokości, aby wyrównać oprocentowanie kredytu do 2% + marza zgadza sie?


@m4rcus: Nie, będzie większa. Dopłata jest zależna od kwoty kredytu i stawki WIRON z 1 lipca 2023, a w przypadku kredytów udzielanych po publikacji wskaźnika przez BGK na jego podstawie. Oprocentowanie nie będzie równie 2% plus marża. Realne oprocentowanie tych kredytów będzie wynosiło około 3%.
Pobierz marcpol - > @marcpol: ale dopłata będzie w takiej wysokości, aby wyrównać oprocentowa...
źródło: dopłata
Dzień dobry. Załóżmy sytuację, że ja miałem nieruchomość, a partnerka nie. Czy można wziąć dom w zabudowie szeregowej w stanie deweloperskim podzielonym na dwa mieszkania, tak, żeby ona spłacała swoje, a ja swoje? Czy mogę jej w takiej sytuacji zażyrować kredyt, żeby miała zdolność i czy moja ewentualna spłata lub współwłasność wykluczają moją partnerkę z programu?
@marcpol Jesteś w stanie mi podpowiedzieć czy jak obecnie mieszkam z narzeczoną w jej kawalerce to będę mógł sam na siebie wziąć ten kredyt? Sam nigdy nie posiadałem żadnego mieszkania


@Emdowu: Tak, będziesz mógł skorzystać z programu. Według definicji z ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym nie tworzycie w tej chwili gospodarstwa domowego.


@marcpol:

Gdzie w tej ustawie jest definicja gospodarstwa domowego? Moim zdaniem w wymienionej sytuacji nie można legalnie wziąć
Gdzie w tej ustawie jest definicja gospodarstwa domowego?


@n3ro11: Na drugiej stronie, art. 2 pkt 5
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210002133

Dzień dobry. Załóżmy sytuację, że ja miałem nieruchomość, a partnerka nie. Czy można wziąć dom w zabudowie szeregowej w stanie deweloperskim podzielonym na dwa mieszkania, tak, żeby ona spłacała swoje, a ja swoje? Czy mogę jej w takiej sytuacji zażyrować kredyt, żeby miała zdolność i czy moja ewentualna spłata lub współwłasność wykluczają moją partnerkę
Gdzie w tej ustawie jest definicja gospodarstwa domowego? Moim zdaniem w wymienionej sytuacji nie można legalnie wziąć takiego kredytu, ponieważ mieszkając z partnerką na 99% prowadzisz z nią wspólnie gospodarstwo domowe.


@n3ro11: Nie, nie jest to gospodarstwo domowe w rozumieniu ustawy.
@marcpol: Dzięki za rozjaśnienie sytuacji. Byłem przekonany, że gospodarstwo domowe jest interpretowane zgodnie z orzecznictwem sądów. Czy w takim razie w powyższej sytuacji partnerka z prawem własności może legalnie wprowadzić się do kupionej na "bezpieczny kredyt" nieruchomości oraz wyjść za mąż za kredytobiorcę, a dopłaty nie wygasną?
@marcpol dzięki za wpis
1. Skoro dopłaty będą tylko przez pierwsze 10 lat to większe dopłaty przy dwóch kredytach na tę samą kwotę będą dla kredytu na krótszy okres?
2. Zakładając powiedzmy 400k oszczędności bardziej opłaca się:
A) wziąć BK 2% 200k+600k (200k w obligacje lub lokaty na 10 lat) i nadpłacić po 10 latach
B) wziąć BK 2% 200k+600k (200k w obligacje lub lokaty na 3 lata) i nadpłacić po 3
@marcpol: Hej, moje pytania są takie:
1. Załóżmy, że wezmę kredyt na mieszkanie, ale w międzyczasie będę większość czasu spędzał w domu rodzinnym gdzie mieszkam obecnie z różnych powodów. Czy jeśli nie wynajmuję żadnego mieszkania a te stoi większość czasu puste, to jak rozumiem grożą mi potencjalne reperkusje i odcięcie dopłat? Jak to ma wyglądać w praktyce - wiadomo?
2. Czy w przypadku wzięcia kredytu na budowę domu obowiązują mnie limity