Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 229
@marcpol: Nie widzę teraz wypowiedzi. Widocznie się pomyliłem. Ale doprecyzuje przy okazji moje pytanie. W razie przekroczenia art. 12 pkt 3 lit. d to należy zwrócić wszystkie dopłaty do bezpiecznego kredytu 2 % od początku kredytu wraz z odsetkami? Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi.
@marcpol: ponawiam zamieszczone wcześniej zapytanie.

Żona posiada 50% udziałów w domu które nabyła w drodze działu spadku. Nie mieszkamy obecnie w tym domu. Czy jest możliwość skorzystania z kredytu 2% w celu wykupu pozostałych 50% udziałów?

Czy jako wkład własny, w przypadku omawianego kredytu, można potraktować udziały posiadane przez żonę?
  • 0
@marcpol: Nie widzę teraz wypowiedzi. Widocznie się pomyliłem. Ale doprecyzuje przy okazji moje pytanie. W razie przekroczenia art. 12 pkt 3 lit. d to należy zwrócić wszystkie dopłaty do bezpiecznego kredytu 2 % od początku kredytu wraz z odsetkami? Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi.


@Frycz_asd: W takim przypadku dopłaty do rat wygasają z ostatnim dniem miesiąca wystąpienia tego zdarzenia, a kwoty udzielonych po tym dniu dopłat podlegają zwrotowi do Rządowego
muszę bankowi przedstawić przekonywujący kosztorys wykazujący że prace budowlane zmieszczą się w 600k i nie więcej? I w tym wniosku nie mogę zadeklarować wkładu własnego na podwyższenie budżetu budowy, jedyne co mogę zrobić to wydać więcej pieniędzy podczas budowy?


@marcpol: Cześć, mam pytanie podobne do tego, które jest kilka postów wyżej użytkownika @flaterik.

Co w momencie gdy działka budowlana posiada wartość około 150k i będzie traktowana jako wkład własny, a
@marcpol
Czy są jakieś wyłączenia jeśli chodzi o strony transakcji, a konkretnie czy mogę wykorzystać kredyt do zakupu mieszkania od kogoś z rodziny?
@marcpol, widziałem, że trafi pod obrady senatu 10-11 maja. Czy wiadomo kiedy banki zaczną udzielać takich kredytów jeśli rzeczywiście ustawa zostanie uruchomiona w lipcu? Jakie są szacunki ekspertów?