Wpis z mikrobloga

jaki jest wasz przepis na makaron z sosem pomidorowym i mięsem mielonym? nie chodzi mi tu o klasyczne bolognese, a bardziej spolszczoną wersję tego dania, coś co ugotowałaby babcia na przykład. jakie zioła dodać, jaką bazę zastosować? koncentrat pomidorowy (a jak!) wydaje mi się tutaj najbardziej odpowiedni, ale sama nie wiem. proszę o rady.
#jedzenie #gotujzwykopem #makaron #gzw
  • 31
  • Odpowiedz
@szzzzzz: Może bardziej bym poszedł w stronę pulpecików w sosie pomidorowym z passaty/pomidorów z puszki. I jak za mało pomidorowy sos to wtedy z łyżkę koncentratu.
Z przypraw czosnek i bazylia suszona. Ew. podkręcić można papryką ostrą lub pastą paprykową.
  • Odpowiedz
@szzzzzz: cebula, czosnek, starta marchewka, korzeń pietruszki i selera jak mam pod ręką (ale nie dużo bo mają intensywny smak) podsmażyć na oleju, dodać mielone mięso wieprzowe, jak się podsmaży zalać passatą albo zblendowanymi pomidorami i chwilę podusić. Z przypraw sól, pieprz, bazylia, oregano, trochę cukru. Taka uproszczona wersja bolognese.
  • Odpowiedz
@FFFFUUUU: zbyt wykwintne, nie ten profil smakowy!
@szzzzzz najważniejsze by makaron dobrze ugotować (musi sie lekko rozgotować) i przelać wodą! jest to kluczowe dla tej swojskiej domowej tekstury. Zioła raczej niepotrzebne ew. prowansalskie, cebula i czosnek naturalnie ], koncentrat dobrze rozcieńczony wodą, koniecznie mięso wieprzowe, nie może dominowac smak wołowiny w każdym razie. Kluczowa est konsystencja tego dania, sos nie może być zbyt zredukowany bo będzie miał zbyt mocny
  • Odpowiedz
Kuchenni dyletanci u góry podają studenckie bolognese a nie babciowe. Ehhhh amatorka sie pcha do gastronomii
  • Odpowiedz
@szzzzzz:
IMO każda mama/babcia robiła takie "złe" spaghetti inaczej więc żeby otrzymać dokładnie taki efekt jak w dzieciństwie musisz jednak wytężyć pamieć lub zapytać u źródła
  • Odpowiedz
@szzzzzz: jak "babciowe" ma być to daj kiełbasę podsmażoną, moja Babcia tak robiła i było naprawdę super. Do tego fix Knorr czy podobny, przecier pomidorowy, cebula. No i makaron jelitka (falbanki) by moim zdaniem pasował.
  • Odpowiedz
@szzzzzz:
Nigdy, nigdy koncentrat, zawsze sos pomidorowy (passata) lub pomidory w puszcze.
Cebula na patelnię, jak lubisz bardziej słodko można dać marchewkę pokrojoną w drobną kostkę. Opcjonalnie seler naciowy. Jak podsmażysz dajesz mięso mielone. Jak się zrobi mięso to dajesz czosnek a potem sos pomidorowy. I tu ważne. Sos musi się robić minimum 20 minut. Do tego zioła: bazylia, oregano, tymianek (generalnie w tym stylu). Posypać tartym serem, najlepiej parmezanem.
  • Odpowiedz
@szzzzzz: jadłem takie cudo za dzieciaka u sąsiadów, koniecznie rosół w niedziele w poniedziałek pomidorowa (nie zabielana) i w wtorek robisz z tego sos do spagetthi zaciągasz zasmaszką dodajesz troche koncetratu, smietanki, doprawiasz do smaku i masz najbardziej spolszczoną wersje z wszystkich możliwych :P
  • Odpowiedz