Wpis z mikrobloga

Nie wiem jak wy tak możecie mówić "Jadę na Śląsk", "Byłem na Śląsku". To jest obrażające i poniżające dla mieszkańców Śląska. Od dziś mówimy "Jadę w Śląsk", "Byłem w Śląsku".
W ogóle powinniśmy usunąć słowo "na" z polskiego słownika bo ono krzywdzi i zadaje psychiczne rany.
Zastanówcie się nad swoim zachowaniem.
#slask #slaskie #polska #ciekawostki #heheszki ale #takaprawda #wojna #ukraina #lewackalogika
źródło: wazny_komunikat-1024x724-600x424-1
  • 51
@edek-ecki: ogólnie to jest sarkazm odnośnie zmieniania na siłę w radiach, telewizji i wszędzie, wyrażenia "Na Ukrainie" na wyrażenie "w Ukrainie", wychodzi na to że Ukraińcy uczą nas jak mamy mówić po Polsku. Absolutnie nic do nich nie mam, kibicuję im i wspomagam, ale zmienianie języka bo komuś się coś przywidziało (czyt. polscy celebryci), jest żałosne...
@oydamoydam: To jest błogosławieństwo i przekleństwo, ze polski język jest tak skomplikowany, z tyloma wyjątkami. W obecnych czasach to błogosławieństwo, bo od razu po gramatyce widzisz czy pisze Polak, czy obcokrajowiec. Najlepszy translator jeszcze długo nie ogarnie polskiej gramatyki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ogólnie to jest sarkazm odnośnie zmieniania na siłę w radiach, telewizji i wszędzie, wyrażenia "Na Ukrainie" na wyrażenie "w Ukrainie"


Aha, w takim razie kiepski.

wychodzi na to że Ukraińcy uczą nas jak mamy mówić po Polsku.


To nie ich pomysł, tylko nasz.

zmienianie języka bo komuś się coś przywidziało (czyt. polscy celebryci), jest żałosne...


Język cały czas podlega zmianom do kroćset!
@Konsentrao:
mówi się też na Mazowszu, na Mazurach, na Podlasiu itd., więc nie wiem co to za argument. Polski język jest skomplikowany, w niektórych przypadkach dopuszczalne są obie formy (i na, i w), więc może po prostu niech każdy sobie mówi jak uważa?


@LetticeDeVries: No więc taki to jest argument, że w języku polskim nie ma reguły wedle której o regionach mówimy "na" a o państwach "w". A Ukraincy twierdzą, że jest
@oydamoydam:

No więc taki to jest argument, że w języku polskim nie ma reguły wedle której o regionach mówimy "na" a o państwach "w". A Ukraincy twierdzą, że jest i każą nam mówić "w Ukrainie".


Ależ jak najbardziej jest taka reguła i każdy językoznawca ci to powie. Formy z przyimkiem "na" są formami, które zyskały na popularności dość niedawno. Na przykład "na Węgrzech" jest formą dość współczesną bo Jeszcze w XIX
Ależ jak najbardziej jest taka reguła i każdy językoznawca ci to powie. Formy z przyimkiem "na" są formami, które zyskały na popularności dość niedawno. Na przykład "na Węgrzech" jest formą dość współczesną bo Jeszcze w XIX wieku mówiło się "w Węgrzech" co widać np. u Henryka Sucheckiego w "Zwięzła gramatyka języka polskiego..." czy u Franciszka Mireckiego: "Proszę, powiedz, czym wiara wasza w Węgrzech od Tureckiej różna?". Do tego stopnia forma "na" wyparła
  • 0
@oydamoydam:

Powiedz to im:


po czym wklejasz jedną osobę. Ja spotkałem się z ponad stoma Ukraińcami i żaden mi nie kazał mówić "w" Ukrainie. Mało tego w języku ukraińskim obie formy są dopuszczalne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W języku polskim nie ma reguły nakazującej przed nazwą regionu mówić "na" a przed nazwą państw "w". W języku rosyjskim jest taka reguła.


to ty nie rozumiesz. Nigdzie nie pisałem
po czym wklejasz jedną osobę. Ja spotkałem się z ponad stoma Ukraińcami i żaden mi nie kazał mówić "w" Ukrainie. Mało tego w języku ukraińskim obie formy są dopuszczalne ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Pedroo: To, że ty nie wiesz skąd się wzięła ta cała awantura to ja już wiem.

Ukraińcy preferują formę „w Ukrainie”. Pierwsza szeroka debata na ten temat przetoczyła się przez Polskę w 2019 roku.
@Pedroo: Sam najpierw zawracasz mi głowę jakimiś nie zwiazanymi z tematem gramtycznymi pierdołami i jeszcze mnie obrażasz.

Zrozum, że ten problem nie jest problemem polskim, to spór samych Ukraińcow, którzy teraz przenieśli go z języka ukraińskiego do polszczyzny.

Pocztaj sobie: https://zbruc.eu/node/66245

Nie chcę sie z tobą kłócić, bo w dupie mam to czego chcą ode mnie Ukraińcy. Ja mówię od zawsze na Ukrainie i zachcianki Ukraińców i ich spory mnie nie