Wpis z mikrobloga

Dużo argumentów z branży nieruchów rozumiem, ale nie to, że zakup 3 mieszkań pozwoli zabezpieczyć emeryturę. Przecież dzieci w tym kraju praktycznie przestają się rodzić. To kto niby będzie te mieszkania wynajmował za 15 lat? Samych lokali będzie do tego czasu pewnie ze 3 mln więcej, a Polaków ze 3 mln mniej. Plan jest taki, że rząd do tego czasu otworzy kraj na Hindusów, czy jak?

#nieruchomosci #inwestycje
  • 23
@mickpl: Tak, od strony historycznej migracje zawsze ciągnęły do krajów wysoko rozwiniętych/rozwijających się, a do tego demokratycznych z socjalem, więc o napływ ludzi bym się nie martwił.
@mickpl: ja też tego nie rozumiem, nieruchomości mają sens, ale dlaczego te w Polsce miałaby zabezpieczać?
Może w Warszawie się taki plan uda, ale lepszym pomysłem będzie jakiś nowy Jork czy Berlin, kupowanie kurników w Polsce to straszny home bias

Na emeryturę lepiej się spisze jakiś etf na cały świat, który skupujemy pasywnie przez 30 lat, a potem nam będzie wypłacał soczysta dywidendę w dolkach czy euro (bo za kilkanaście lat
@bzyku95: true mam znajomych co inwestują w mieszkania i sraczki dostają, jak im mówię, że mam dziś więcej na lokacie niż oni w swoich kurnikach. Nie mówię o obligach płacących teraz 18%. A hasło etf jest obce całkowicie jak czary w polskiej przestrzeni.
@mickpl: Bo to dzialalo do tej pory i ludzie myślą że tak działać bedzie zawsze. Prawda jest taka, że za 20lat w tych kurnikach 30m2 nikt nie bedzie chciał mieszkać. Wielka płyta? Już teraz odstrasza. Są obecnie budowane bloki, które wyglądają nowocześnie i tak szybko się nie zestarzeją, ale przeważająca większość to jakieś sypialnie bez dostępu światła.
Jak ktoś myśli, że kupi mieszkanie, a po 15 latach najmu zamieszka tam jego
Pobierz BurzaGrzybStrusJaja - @mickpl: Bo to dzialalo do tej pory i ludzie myślą że tak dział...
źródło: 7B439102-66E1-45A6-9F1C-E8ED80B04AB4
@mickpl: Dokładnie tak. Już gdzieś pisałam, że w Polsce demografia leży z powodu emancypacji kobiet oraz bogacenia się społeczeństwa. Nie ma niczego wspólnego z mieszkaniem, ani z zarobkami (podobna sytuacja jest w całej Europie i w bogatszej części Azji). Polska jest atrakcyjnym krajem dla 90% świata ( w wielu miejscach ludzie naprawdę walczą o przetrwanie). Za kilkadziesiąt lat będzie jakieś 1/4 - 1/3 czarnopolaków.
@mickpl: Te filmy mają kilkaset tysięcy wyświetleń, a takich jak one są dziesiątki. Za granicą miedzynarodowe agencje pracy całe kampanie prowadzą by ściągać pracowników do Polski, bo przedsiębiorcy rąk do rpacy u nas nie mają. Nie macie pojęcia jaka bieda jest na świecie i jak bogatym w skali świata jest Polska. Każdy chyba widzi jak nam się Polska w kilka lat zmieniła, a to dopiero poczatek.
Dusk_Forest77 - @mickpl: Te filmy mają  kilkaset tysięcy wyświetleń, a takich jak one...
@WafleMichaua: do tego trzeba dołożyć mnóstwo czasu, energii i stresu żeby obsługiwać takie mieszkania, to nie jest ani trochę dochód pasywny

A w sytuacji kryzysowej że potrzebujesz hajsu na już, albo wyjeżdzasz i chcesz ze sobą zabrać oszczędności, cóż też się nie sprawdzają, w zasadzie ciężej mi znaleźć plusy niż minusy

W Polsce się przyjęło bo przecież 'ja to wole mieć kontrolę nad majątkiem, a taką cegiełkę to mogę chociaż dotknąć',
, ten sam mechanizm psychologiczny, na giełdzie Cię okradną, etf brzmi jak jakieś zaklęcie, a dywidenda jak pranie pieniędzy, nie to co bloczek silikatowy i to na działce za płotem


@bzyku95: dziwisz sie po tych wszystkich latach oszustw? amber goldy, fundusze inwestycyjne, ofe. Zeby sie poruszac w tym swiecie, to trzeba miec grubo powyzej sredniej iq.
@bzyku95: ETF dywidendowy na długie lata? Żeby co roku rozliczać PIT z 10,50 zł wypłaconej dywidendy? Potem więcej, ale co zrobisz z tymi 100 zł? Nie dokupisz, bo prowizje zjedzą. Będziesz trzymał aż kiedyś dokupisz.

Lepszy jest akumulacyjny. Tylko wtedy nie masz dywidendy, a reinwestowanie. Na emeryturze będziesz musiał sprzedać.
Są obecnie budowane bloki, które wyglądają nowocześnie i tak szybko się nie zestarzeją,


@BurzaGrzybStrusJaja: nie ma tego za duzo, w ostatnich latach wlasnei jest budowane jako kurniki za duza kase. bo jakby to byly tanie mieszkania to nikt by sie nie bulwersowal. A skonczylo sie na tym ze budowa sa klitki i to bez szalu a reklamowane jako luksusowe apartamenty. No chyab ze jako luksus to mam rozumiec prad, biezaca wode
@mk321: to był trochę skrót myślowy, wiadomo że trzymać lepiej ACC, ale jak już chcesz wyciągać z tego profity to możesz sprzedać i kupić DIST zamiast sprzedawać po troszku, mogłem napisać odsetki/profit, a nie dywidenda
Każdy chyba widzi jak nam się Polska w kilka lat zmieniła, a to dopiero poczatek.


poczatek?.... wg kogo? bo wszelkie dostepne analizy mowia, ze najwieksza dynamiak zmian jest juz za nami, tempo zblizania standardem zycia do "starej" UE bedzie juz tylko spadac, efekt niskij bazy jest tylko na poczatku, tego efektu jzu nie ma a wszystkim sie wydaje ze bedzie trwal w nieskonczonosc, proponuje sie zapoznac z casusem hiszpanii gdzie przebulismy podoban
@del855: Początek końca monoetniczności Polski. Ta z resztą i tak już od kilku lat nie jest monoetniczna za sprawą Ukraińców no i po części Białorusinów. Hiszpania to obecnie kraj bez większych perspektyw, w przeciwieństwie do Polski, znam paru Hiszpanów co za robotą do nas przyjechali w swojej branży, bo u nich tragedia jest się gdzieś wkręcić do pierwszej pracy, tam bezrobocie wsród młodych to koło 25% jest. Liczebność Polski owszem będzie
To kto niby będzie te mieszkania wynajmował za 15 lat?


@mickpl: jak kupisz fajne mieszkanie to ktoś je wynajmie, problem mogą mieć stare kamienice z grzybem albo jakieś poddasza, ale nawet jeśli by było to mega słabe mieszkanie to się obniży nieco cenę i już ktoś się znajdzie. Skończ już straszyć
@bzyku95: dzięki! W sumie nie pomyślałem o tym, że na starość mogę sprzedać i kupić inne (jedynie na prowizji stracę), żeby zarabiać na dywidendach. Zamiast sprzedawać po trochu.