Wpis z mikrobloga

Dużo argumentów z branży nieruchów rozumiem, ale nie to, że zakup 3 mieszkań pozwoli zabezpieczyć emeryturę. Przecież dzieci w tym kraju praktycznie przestają się rodzić. To kto niby będzie te mieszkania wynajmował za 15 lat? Samych lokali będzie do tego czasu pewnie ze 3 mln więcej, a Polaków ze 3 mln mniej. Plan jest taki, że rząd do tego czasu otworzy kraj na Hindusów, czy jak?

#nieruchomosci #inwestycje
  • 6
  • 0
@mickpl: Tak, od strony historycznej migracje zawsze ciągnęły do krajów wysoko rozwiniętych/rozwijających się, a do tego demokratycznych z socjalem, więc o napływ ludzi bym się nie martwił.
  • 5
@mickpl: ja też tego nie rozumiem, nieruchomości mają sens, ale dlaczego te w Polsce miałaby zabezpieczać?
Może w Warszawie się taki plan uda, ale lepszym pomysłem będzie jakiś nowy Jork czy Berlin, kupowanie kurników w Polsce to straszny home bias

Na emeryturę lepiej się spisze jakiś etf na cały świat, który skupujemy pasywnie przez 30 lat, a potem nam będzie wypłacał soczysta dywidendę w dolkach czy euro (bo za kilkanaście lat
@bzyku95: true mam znajomych co inwestują w mieszkania i sraczki dostają, jak im mówię, że mam dziś więcej na lokacie niż oni w swoich kurnikach. Nie mówię o obligach płacących teraz 18%. A hasło etf jest obce całkowicie jak czary w polskiej przestrzeni.
@mickpl: Bo to dzialalo do tej pory i ludzie myślą że tak działać bedzie zawsze. Prawda jest taka, że za 20lat w tych kurnikach 30m2 nikt nie bedzie chciał mieszkać. Wielka płyta? Już teraz odstrasza. Są obecnie budowane bloki, które wyglądają nowocześnie i tak szybko się nie zestarzeją, ale przeważająca większość to jakieś sypialnie bez dostępu światła.
Jak ktoś myśli, że kupi mieszkanie, a po 15 latach najmu zamieszka tam jego
źródło: 7B439102-66E1-45A6-9F1C-E8ED80B04AB4
  • 0
@mickpl: Dokładnie tak. Już gdzieś pisałam, że w Polsce demografia leży z powodu emancypacji kobiet oraz bogacenia się społeczeństwa. Nie ma niczego wspólnego z mieszkaniem, ani z zarobkami (podobna sytuacja jest w całej Europie i w bogatszej części Azji). Polska jest atrakcyjnym krajem dla 90% świata ( w wielu miejscach ludzie naprawdę walczą o przetrwanie). Za kilkadziesiąt lat będzie jakieś 1/4 - 1/3 czarnopolaków.