Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ej #mikrokoksy jaka jest poprawna technika wiosłowania hantlem w oparciu ławkę?

1. Łopatki ściągnięte, bark nieruchomy cały czas
2. Łopatki stale ściągnięte tylko w fazie koncentrycznej, pod koniec fazy ekscentrycznej bark jest ruchomy - idzie za hantlem w kierunku podłoża i łopatka jest ściągana ponownie z każdym kolejnym powtórzeniem

Moim zdaniem poprawna jest wersja 1 ale już kilkanaście razy spotkałem się na YT z filmami "trenerów", którzy pokazują wersję nr 2 jako ponoć zdrowszą i mniej kontuzjogenną.

#mirkokoksy
  • 11
@Dar_Q: Jednoczesny ruch łopatki i ramienia jest najbardziej "naturalny" dla stawu ramiennego i też najbardziej zaangażuje mięśnie grzbietu, ponieważ mięśnie odpowiadające za retrakcję łopatki będą pracowały w pełnym zakresie a nie tylko w maksymalnym skróceniu.
Ale wersja którą podajesz świetnie nadaje się jako ćwiczenie korekcyjne np. dla osoby z nadmierną protrakcją barków.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Darksed: @wozniak_hubert: Ok, wszystko jasne, dzięki! Dobrze się dowiedzieć czegoś nowego i poprawiać mankamenty.

No to przy okazji jeszcze zapytam o wznosy hantli bokiem - mocna retrakcja i depresja czy raczej nie? Dłuższy czas temu czytałem, że nie powinno się dążyć do mocnej retrakcji i depresji bo ten ruch wtedy nie jest naturalny i może nastąpić kontuzja barku/łopatki. Ja zawsze staram się mieć plecy proste, dupę spiętą i klatkę wypiętą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Matemit: Dzięki! No ale rozumiem, że te warianty mają jakieś tam swoje cele, tak? Bo jeśli tak to jaki wariant będzie najkorzystniejszy z punktu widzenia hipertrofii oraz bezpieczeństwa wykonania?
@Dar_Q: Jeżeli jakkolwiek czujesz pracę mięśni to na następnym treningu weź jakąś hantlę, którą potrafisz zrobić z 15 ruchów i zrób takie warianty:

- najpierw standard czyli opuszczając ciężar oddalasz łopatkę, a podnosząc zaczynasz ruchem łopatki (w pozycji końcowej przedramie jest równoległe do położa)

- potem zrób to samo ale pobaw się łopatką (raz z ciągłym pełnym oddaleniem, a raz zbliżeniem)

- następnie zamiast ciągnąć ciążar w górę to zablokuj staw
No to przy okazji jeszcze zapytam o wznosy hantli bokiem - mocna retrakcja i depresja czy raczej nie? Dłuższy czas temu czytałem, że nie powinno się dążyć do mocnej retrakcji i depresji bo ten ruch wtedy nie jest naturalny i może nastąpić kontuzja barku/łopatki. Ja zawsze staram się mieć plecy proste, dupę spiętą i klatkę wypiętą ale do retrakcji i depresji na siłę nie dążę.


@Dar_Q: Tak samo, podstawowa wersja jest