Wpis z mikrobloga

Żarty się skończyły, w ciągu kilku następnych lat AI zacznie zastępować pracę programistów.
Nawet pisanie gównokodu nie będzie ratunkiem, bo AI też potrafi go refaktorować. Zresztą, możecie popróbować sobie sami - https://chat.openai.com/chat
Ludzie nadal walą drzwiami i oknami do branży IT, a w międzyczasie wychodzi taka przełomowa technologia. Obawiam się, że najlepsze dni naszej branży już były (albo właśnie są). Co robić?

#programista15k #sztucznainteligencja #frontend #programowanie #openai #programista25k
  • 61
@BennyLava: > rok 1836, robotnik Joe w fabryce smrodu pod Londynem: „I żeby nie było - całe te maszyny parowe przynoszą moim zdaniem więcej złego niż dobrego, a Boulton & Watt to ciota i #!$%@?.”

@BennyLava: fajnie, ale nie ma to żadnego związku, bo nie mam nic przeciwko usprawnianiu nudnej, powtarzalnej pracy, której nikt nie chce robić - a to robiły maszyny parowe, pomogły usprawnić nudną i powtarzalną pracę, natomiast
@molski: co do sztucznej inteligencji to byłby ostrożny. Może nie w kontekście programistów, ale w 2013 przeprowadzono wywiad z setkami ekspertów od AI kiedy będzie dostępna HLMI (Human level machine inteliggence). Mieli wskazać wariant optymistyczny., realistyczny i pesymistyczny. Takie były przewidywania.

Źrodlo: druga część tej rewelacyjnej serii artykułów:
https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html
Pobierz
źródło: comment_1670001031IzPqjtyK1K27pLrte1VgNC.jpg
natomiast te łby od AI robią generatory rzeczy, które ludzie głównie robią z zamiłowania, które dają ludziom przyjemność, które są rozwijające, i które często mają wartość tylko przez wylaną krew, pot i spermę


@bzdr: sam sobie odpowiedziałeś - skoro ludzie robią to z zamiłowania, to będą robili to dalej. Jak 30 lat temu pojawiły się automaty perkusyjne to niektórzy wieszczyli koniec żywych perkusistów w muzyce i jakoś wcale to nie nastąpiło,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@molski: Powiem w ten sposób - i zgadzam się, i się nie zgadzam.
Jak zwykle - klepacze kodu do odstrzału, ale reszta ma jeszcze mnóstwo do zrobienia.

Natomiast ciekawostka w kwestii poparcie - nawet CERN pełen fizyków zatrudnia pomału A.I. do analizy wyników eksperymentów bazując na danych historycznych, jak i chociażby analizie publikacji naukowych i budowaniu bazy wiedzy na ich temat.
Dzień dobry ( ͡° ͜ʖ ͡°)
no tylko tutaj musimy zdefiniować, czy "prawdziwą wartością" jest dzieło czy akt tworzenia?


Skille, talent, wytrwałość, pomysł, droga do celu, proces twórczy, umiejętności, zasób słownictwa, styl - w twórczości z generatora nie ma nic z tego, nie ma twórcy, którego mogę za cokolwiek podziwiać.

Przecież AI w sferze kreatywnej to jest fenomenalne rozwiązanie. Wyobraź sobie tylko, że włączasz Spotifaja, a on na żywo produkuje dla Ciebie muzykę idealnie trafiającą w Twój gust.
Nikt z was nie rozumie implikacji tego AI. Spróbujcie mu tekst w stylu "zrób apkę listującą przedmioty w języku X", potem napisać "zrób to w innym języku Y na websocketach używając kafki + domain driven design i napisz mi manifest helmowy i podpowiedz jak to zdeployować na Azure" i patrzcie jak w 5 sekund robi Waszą wieludniową robotę i OPISUJE ORAZ DOKUMENTUJE KAŻDY KROK ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Skille, talent, wytrwałość, pomysł, droga do celu, proces twórczy, umiejętności, zasób słownictwa, styl - w twórczości z generatora nie ma nic z tego, nie ma twórcy, którego mogę za cokolwiek podziwiać.


@bzdr: czyli dzieła stworzone przez anonimowych twórców są bezwartościowe? Jeśli patrzysz na XVIII-wieczny obraz twórcy, o którym pierwszy raz słyszysz, to czy sprawia to że jest dla Ciebie bezwartościowe?

Nie masz żadnego ulubionego zespołu albo pisarza? Będziesz się utożsamiał z
czyli dzieła stworzone przez anonimowych twórców są bezwartościowe? Jeśli patrzysz na XVIII-wieczny obraz twórcy, o którym pierwszy raz słyszysz, to czy sprawia to że jest dla Ciebie bezwartościowe?


@BennyLava: jak z mojej wypowiedzi wysnułeś taki wniosek? Anonimowe nadal są stworzone przez człowieka, mogę powiedzieć "dobra robota" albo cokolwiek innego.

utożsamiam się z ich dziełami, a nie z nimi personalnie. Don't meet your heroes. Jak się okaże, że twój idol to cham
Pokaz mi ai, ktore rozpozna co jest na obrazku


@Tome12: Jakby CLIP nie wiedział co jest na obrazku to generatory obrazów AI nie mogłyby działać. Przespałeś kilka ostatnich lat i dalej śmiejesz się z memów o CNN mylących kota z psem.
problem z sieciami neuronowymi jest taki że są bardzo wąsko wyspecjalizowane, ale jeżeli miałbyś ich wiele i komunikowałyby się odpowiednio między sobą, to w zasadzie czego więcej potrzebujesz?


@Wap30: Dlaczego ludzie cały czas wytykają sieciom neuronowym wąskość specjalizacji skoro każdy kolejny model jest coraz bardziej ogólny? Właśnie komentujemy model który pisze kod w kilku językach programowania tłumacząc swoje decyzje i do tego tworzy wiersze i opowiada historyjki.
@AdireQ: nie znam architektury tego konkretnego systemu, nie wiem ile tam współgra sieci neuronowych i o ilu warstwach. W wypowiedzi którą cytujesz odnoszę się do tego co napisał przedmówca, ja ekspertem od sieci neuronowych nie jestem i chętnie dam się wyprowadzić z błędu, ale konkretami. To co opisałeś to analiza typu black box, która wiele nie wyjaśnia