Wpis z mikrobloga

Wytłumaczy mi ktoś jak działają adresy na portfelach? Mam Ledgera i przesyłam na niego co miesiąc BTC, a on generuje mi za każdym razem inny adres do wpłaty. Rozumiem, że to ma na celu zachowanie większej anonimowości, ale co w przypadku wypłaty tych BTC z powrotem na giełde? Zapłacę większe prowizje bo przesył tych krypto będzie z każdego adresu osobno?
#bitcoin #kryptowaluty
  • 13
@a38v: Czyli w takim razie każdy zakup lepiej wysyłać na nowy adres który jest wygenerowany w ledgerze? Mało info na ten temat, może macie jakąś stronę na której jest to wyjaśnione?
@Manah: ale właśnie, chodzi o UTXO a nie o adres.

Czyli, to co powoduje iż transakcja konsolidująca ma większą wagę, to to że np otrzymałeś 5 przelewów, a nie to że na 5 adresów.
5 przelewów nawet na ten sam adres to też problem (afair dokładnie taki sam problem).
@RecycleMe: daje to wieksza prywatnosc, ale np jak bedziesz chcial w hossie sprzedac to siec bywa obciazona czesto nawet i 50 usd za transakcje. Wiec wysylanie z 5 adresow moze ciut wiecej kosztowac niz z jednego. Ale nie wiem ile to te ciut xd czy duzo czy malo.
@Manah: ale żeby skonsolidować to i tak musisz zapłacić fee. Jedyna różnica że możesz to zrobić w czasach niskiego fee aby zaoszczędzić na fee gdy będą one wysokie. A przy okazji konsolidując zrezygnowałeś z prywatności. I nie zaoszczędzisz jeśli transakcje będą mniejsze niż pojedyncze inputy sprzed konsolidacji.
@a38v: Jeśli masz wiele UTXO na jednym adresie to konsolidacja nic nie zmienia w twojej prywatności, nawet konsolidacja UTXO z wielu adresów jedynie ujawnia, że te adresy należą do jednej osoby, nic więcej. Prawdziwie złe dla prywatności jest korzystanie z publicznych eksploratorów BTC, jak ludzie sprawdzają czy transakcja już ma potwierdzenia. Od razu powstaje link adres BTC ⟷ adres IP.
konsolidacja UTXO z wielu adresów jedynie ujawnia, że te adresy należą do jednej osoby, nic więcej


@Manah: właśnie to jest zagrożeniem prywatności. Jeśli wycieknie powiązanie [skonsolidowany adres]<->[właściciel] to wszyskie środki zostały zidentyfikowane. Jeśli nie będziesz konsolidować to wyciekł tylko jeden z wielu adresów których możesz być właścicielem.

Zastanawiam się co za bzdury musiałeś pisać w przeszłości że mam Cię na czarnej liście.
@a38v:

Jeśli wycieknie powiązanie [skonsolidowany adres]<->[właściciel] to wszyskie środki zostały zidentyfikowane.


To oczywiście prawda, o ile któryś z twoich adresów jest powiązany np. z giełdą gdzie przechodziłeś KYC i użyjesz takiego adresu do konsolidacji. Wtedy deanonimizujesz pozostałe adresy wobec giełdy.

Dbanie o niską liczbę UTXO ma też kontekst techniczny, rozmiar bazy UTXO rośnie co wpływa na szybkość synchronizacji węzłów BTC.
https://www.blockchain.com/explorer/charts/utxo-count

Zastanawiam się co za bzdury musiałeś pisać w przeszłości że
@RecycleMe: zainstaluj sobie portfel electrum i podłącz ledgera wtedy będziesz widział ładnie wszystkie adresy i btc na nich. Tam jest taka opcja Spend from to można wypłacać z pojedynczych adresów. Można robić notatki do każdej transakcji. Wszystko ładnie pokazane i jest bezpiecznie bo klucze prywatne są tylko na ledger a nie w electrum.
https://support.ledger.com/hc/en-us/articles/115005161925-Set-up-and-use-Electrum?docs=true
Po instalacji electrum trzeba wybrać na początku Use a hardware device.
Wtedy wszystko nabierze sensu bo tak
grubyportfel - @RecycleMe: zainstaluj sobie portfel electrum i podłącz ledgera wtedy ...

źródło: comment_1669914609EvWruFGkPQlkJUKSM7Cyri.jpg

Pobierz