Wpis z mikrobloga

Mircy, dodaje ten wpis ku przestrodze, bo byłem wczoraj ułamki sekundy od prawdopodobnej śmierci.

Przechodziłem przez przejście dla pieszych we #wroclaw (przejście bez świateł, dwa pasy ruchu w jedną i dwa pasy ruchu w drugą stronę). Przede mną przechodziło kilka osób, ja wszedłem na zebrę jako ostatni.

Będąc już przy końcu drugiego pasa nagle usłyszałem dźwięk dzwonka. Obróciłem głowę i zobaczyłem tramwaj jadący prosto na mnie w bardzo bliskiej odległości. Na szczęście mam dobry refleks więc natychmiast odskoczyłem, zostając uderzonym tylko w rękę.

Pod kątem prawnym - nie wiem czyja to wina, czy moja, czy motorniczego, a te tak wspaniałe nowe przepisy po wprowadzeniu których więcej osób zaczęło ginąć na pasach tego nie ułatwiają. Wiem, że pieszy nie ma pierwszeństwa wchodząc przed tramwaj na pasach. Natomiast po pierwsze - ja nie byłem pierwszy na nich, a po drugie nie wchodziłem na nie, byłem w okolicy połowy przejścia.

Wiem natomiast jedno, gdybym nie miał słuchawek na uszach, to przynajmniej usłyszałbym sygnał ostrzegawczy tramwaju wcześniej. Z drugiej strony gdybym miał dźwięk ustawiony odrobinę głośniej, to zamiast pamiątki w postaci farby tramwaju odbitej na szkiełku zegarka mógłby być nekrolog.

Zdjęcie zrobione po wszystkim, po drugiej stronie pasow.
źródło: comment_1667379883bRdCCf7mvPuQ2qjd96SrEh.jpg
  • 66
przed czym ty nas tu ostrzegasz? xD


@DenNarcoSmurfen: przed idiota w tramwaju, ktory mial #!$%@? obowiązek zatrzymac sie/zwolnic, skoro w tamtym miejscu na pasach byli ludzie.

Jeali op byl na koncu drugiego pasa, to ci idacy przed nim pewnie nie zeszli jeszcze na chodnik, w tej sytuacji kierujacy tramwajem powinien zredukowac predkosc. A nie przejezdzac na milimetry za ostatnim pieszym.
@KikU: tramwajarze we Wrocławiu łamią przepisy? Stare, znałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na tych debili z MPK trzeba uważać. Ostatnio autobusiarz chciał mi się #!$%@?ć przed maskę wyjeżdżając z pętli. Nie wcisnąłem hamulca, tylko przejechałem skrzyżowanie to potem wjechał pod prąd i coś tam machał przez drzwi xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@arais_siara: ustawa Prawo o ruchu drogowym:
"Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną
nasz pieszy na torowisku nie ma pierwszeństwa, ma je tramwaj!


@arais_siara: czyli, jesli bede przechodzil na pasach przez tory i bede znajdowal sie na torowisku, to motorniczy moze dac po garach i mnie rozwlec przez nastepne 200m, a cala wina bedzie po mojej stronie?

Jestes pewny tej wytluszczone interpretacji z jakieja strony?
@relationbrewingarea: Zgłosiłem to na policję po tym jak motorniczy zamiast spytać czy wszystko ze mną ok zaczął się na mnie drzeć. Po chwili przyjechała komisja MPK, która była bardzo uprzejma, sami powiedzieli że nie wiedzą jak policja to rozstrzygnie. Po 25 minutach policji wciąż nie było. Zbliżała się godzina 16, a ja o 19:15 miałem być na lotnisku, więc odwołałem policję. Panowie z komisji powiedzieli, że sprawdzą nagranie z drugiego tramwaju,
@KikU: @PurpleHaze: @Darth_Gohan: Nie wierzę, że są tu osoby broniące motorniczego. Typ był w połowie przejścia na 4 jezdniowej drodze a tramwaj w tamtym miejscu to jedzie co najwyżej z prędkością 15km/h i jest w stanie zatrzymać się bardzo szybko. Ten idiota w kabinie próbował zapewne pośpieszyć Opa, bo mu się nie chciało wyhamowywać i się przeliczył.
@Darth_Gohan: o tak. #!$%@? się z buspasa na Wroclavii w stronę dworcowej tam jest nagminne. I jeszcze śmieć potrafi na ciebie trąbić albo światłami strzelać, jak go nie wpuścisz.

A MPK nie wpuszcza się nigdy, ponieważ (według pana prezesa i pana prezydenta miasta) MPK radzi sobie we Wrocławiu świetnie, więc nie potrzebują pomocy innych kierowców ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@arais_siara: To nie chodzi, że ktoś jest nieśmiertelny. Jak są ludzie na przejściu to tramwaj ma psi obowiązek ich przepuścić i tyle. Jak jedziesz autem i ci przechodzą ludzie na raty to jedziesz między nimi?

@wiktorek_pl: generalnie to te przejście w tym miejscu to jest jedna wielka tragedia. Samochody potrafią zza tramwaju wyjechać bo mają w dupie, że on stanął. Potrafią się znaleźć kretyni którzy będą tam jechali po torowisku
@KikU: prawie nigdy nie zdejmuje sluchawek, nie bawie sie telefonem jak chodze (szybko chodze, telefon mi przeszkadza jak ide), ZAWSZE sie rozgladam bo wiem ze nie slysze otoczenia. bezmyslny spacer za stadem jak widac nie popłaca ;)
@Darth_Gohan: Ale powiedz mi, w jaki sposób nie zauważył tramwaju? no #!$%@? jak? Ludzie nie myślą przed przejściem, idę bo mam pierwszeństwo i #!$%@?, wielokrotnie tak słyszałem na przejściu, nawet się nie rozglądnie tylko idzie. Może historia OPa nie jest do końca prawdziwa i trochę ją ubarwił.
Według prawa jeżeli nie wymuszę na nich pierwszeństwa, to podobno można:)
@Darth_Gohan: no neistety kierowcy MPK mają w dupie przepisy i im sie wydaje, że umożliwienie włączenia się do ruchu przez inne pojazdy to to samo co "autobus ma pierwszeństwo".

Niestety nie wątpie, że do tego jak jezdzi MPK we wroclawiu dokłada się jakość pojazdów i rozporządzenia typu "tramwaje na skrzyżowaniach jada 10km/h" (bo jakość szyn jest jaka jest), a potem trzeba nadrabiać, co tworzy niebezpieczne sytuacje potem.
@arais_siara: Jesteś z Wrocławia? Znasz to miejsce?

Tam są sytuacje, że trzeba stać minutę półtorej bo co chwila podchodzi pieszy i nie idą ławą tylko co chwila ktoś dochodzi. Jak ktoś inny był przejściu OP miał prawo na nie wejść nawet będąc ślepym i nikt nie powinien tam próbować go rozjechać.

Szczególnie jak to tramwaj. Niestety u nas panowie kierowcy zawodowi i kierujący MPK mają często w nosie bo się śpieszą
@KikU: dlatego zawsze jestem podwójnie ostrożna na przejściach bez świateł na dużych ulicach, oceniam prędkość jadących nawet z daleka pojazdów... już pomijam, że w tym mieście można być rozjechanym na chodniku przez hulajnogę lub rower
@ajuto00: Zobacz sobie filmy... ludzie z rozpędu wchodzą pod pociąg, czy wjezdzaja pod tramwaj... Teraz taka moda, jak u opa.. słuchawki na uszach, telefon w ręku i do przodu bez spoglądania. Mało to razy poczekałem, jak jakiś debil na derwonym poleci. Tym bardziej nie przyszło by mi do głowy przechodzić, gdy widzę zbliżający się tramwaj.
@Filipiak20: z jednej strony op rzeczywiście się zagapił. Z drugiej jednak nie zrobił nic czego nie zrobiłby normalny pieszy. Jesteś na środku ulicy, normalnie kontynuujesz przechodzenie. Masz prawo oczekiwać, że motorniczy zwolni i umożliwi ci zejście z pasów. Typowa zasada ograniczonego zaufania. Ja bym nie pomyślał, że motorniczy zechce mnie rozjechać na samym środku ulicy, w samym środku dnia.
Serio idziesz jak pała bez chwili zastanowienia? Powodzenia w takim razie.


@Filipiak20: Ty pewnie stajesz na środku ulicy i czekasz aż kierowcy się zatrzymają do zera i dopiero wtedy podejmujesz decyzję, co robić dalej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Komentarze broniące motorniczego w tak jednoznaczny sposób pisza chyba osoby co nie mieszkają we Wrocławiu. Tramwajarze słyną z tego że zachowują się jak by byli bardziej uprzywilejowani od karetki na sygnale. Dzwonek używają żeby ostrzec, żeby pogonić, żeby ..w sumie co jakie parę sekund. Stoisz na pasie do skrętu z naprzeciwka ruch aut, masz prawo być na tym pasie to podjedzie ci na 10cm i wciska dzwonek. To jest jakaś szkoła zaczerpnięta
@KikU: Te jak to mówisz wspaniałe nowe przepisy nie zmieniły się za bardzo, tyko portale jak @brd24pl powymyślaly jakieś swoje chore interpretacje a w gruncie rzeczy w mało których przypadkach coś się zmieniło a już na pewno nie w tym ze pieszy ma pierwszeństwo przed tramwajem