Wpis z mikrobloga

WIELKIE ZRÓŻNICOWANIE PSÓW

Hej. Dzisiaj przeszedłem ulicą 200 m i zobaczyłem pod drodze 5 kompletnie różnych od siebie psów. W związku z tym chciałbym zapytać jak to możliwe? Czy oprócz celowego krzyżowania, współżycie psów z ludźmi może mieć wpływ na ich dywergencję? Jak to jest, że pies z 2022 roku poza tym, że ma 4 łapy, ogon, pysk, itp. może nie przypominać zbytnio swoich przodków z 1822? Kiedy takie coś mogło rozpocząć się u psów? Od razu po przejściu z bycia wilkami, czy może w czasach bardziej nowożytnych? Pytania dodatkowe: czemu koty nie wyglądają mniej więcej podobnie do siebie? Czy może w genach psów jest coś takiego, czego nie ma w genach kotów, co ułatwia ich różnicowanie się?

Nie chcę zabierać nikogo więcej czasu, ale można wyjaśnić pokrótce, albo po prostu podanie książki lub linku zostanie docenione (może być po naszemu, a także po angielsku, niemiecku, niderlandzku, słowacku, czesku, ukraińsku). Pozdr.

P.S. Proszę o plusowanie dla zwiększenia zasięgów, nie wierzę, że tylko ja mam takie pytania.

#zwierzaczki #smiesznypiesek #psy #kynologia #koty #genetyka #ewolucja #nauka #biologia #gruparatowaniapoziomu #pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
  • 14
@MilionoweMultikonto:
Dziękuję za linki

@paramyksowiroza
Dzięki za odp. Natomiast nie sądzę, że koty różnią się porównywalnie z psami - głównie różnią się wielkością sierści i jej ubarwieniem. Ba, nawet inne gatunki kotów w tym wielkie koty głównie czym się różnią to wielkością. Natomiast wiele odmian psów, gdyby zestawić z wilkiem, to ktoś bez żadnej wiedzy w temacie mógłby w ogóle nie zgadnąć ich bardzo bliskiego wspólnego pochodzenia - równie dobrze możnaby
@Bordomir: po zapachu sie rozpoznają :)
Ale często zdarza się ze w większych psach te male budzą instynkty łowieckie i mogą je nawet zagryźć jako nie-psa.
Też jest tak, że jeśli pies za szczeniaka nie pozna pewnych specyficznych ras, to potem może mieć problem ze zrozumieniem ich - np chrzakania mopsa czy sztywności akity. Dlatego często psy lubią się bawić w obrębie swojej rasy i zbliżonych x bo dobrze się rozumieją.
@r__k czy jeśli mamy trzy psy, z których dwa się nie potrafią dogadać, a trzeci rozumie się z oboma, to czy jako grupa się porozumieją? To są ciekawe rzeczy. Jestem kundlarzem toteż nie wiem jak jest z rasowymi psami, widzę je jako oskariat.
@Bordomir: zależy co rozumiesz pod pojęciem dogadać. Mój teść ma 6 psów myśliwskich i czasami jak wprowadza się nowego psa to zdarza się że będą się gryźć i atakować ale najgorsze co można zrobić to ingerować bo agresja wtedy zaczyna rosnąć i finalnie cała grupa jest w stanie zagryźć nowego. Jeżeli zostawi się je to same ustalą sobie hierarchię a walki będą indywidualne a nie grupowe.
@Bordomir: i tak i nie, to trochę jak z ludźmi. Jak wsadzisz jednego miłego chłopaczka, co się dogada ze wszystkimi i dwa dresy, które się nienawidzą, to ten chłopaczek może wiele nie zdziałać. Ale jak będzie dwóch wściekłych chłopaczków i jeden wyluzowany kafar, to może się udać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie psy mają różne charaktery, niektóre lubią być mediatorami, inne rozladowuja atmosfere glupotami, inne agresja doprowadzają
w jaki sposób psy się rozpoznają. Bo nie ma wątpliwości, że pies inaczej reaguje na innego psa, a inaczej na kota


@Bordomir: Pewnie chodzi o obrożę. Psy chodzą w obrożach. Jak widzą kota w obroży to myślą, że to pies.