Wpis z mikrobloga

@a-l_d: Skąd taki skok? Zdjęli jakieś tarcze czy co? Nawet w Estonii z miesiąca na miesiąc tak nie #!$%@?ło

Już wiem: " Za tak silne przyspieszenie inflacji odpowiadało zniesienie urzędowych cen energii dla gospodarstw domowych."

To też dobre:

Skalę węgierskiej inflacji jeszcze lepiej oddaje miesięczny wzrost wskaźnika CPI, który wyniósł 4,1%. To więcej niż całoroczny cel inflacyjny Narodowego Banku Węgier.

XD
@spajdermen: kolejny ekspert z koziel wólki. wyngry maja zablokowane raty kredytu, a co za tym idzie te pieniadze wydaja na glupoty.

zeby inflacje zatrzymac i zbic jej tempo musi byc radykalne obnizenie poziomu wydatkow ludiz z kredytami. Mamy wplyw na inflacje wewnetrzna, nie mamy na inflacje wynikajaca z energii. co jest w ogole paranoja, to nawet klapa mozna powiedziec, ze zrobil troche dobrej roboty - zatrzymal nowe kredyty, ale or razu
@spajdermen: wykreowany pieniadz musi zostac pokryty w kasie tych, ktorzy pozyczyli.
Nie może być tak, że ludziom mieszkania wzrosły na nominalnej wartości 50% a płaca raty jakby kosztowało tyle ile brali. to się nazywa urealnienie ceny. jak ktoś brał kredyt na mieszkanie o wartości 500k, dzisiaj może sprzedać za 800k, to musi płacić raty wynikajace z tej ceny. To nie tak, ze mieszkanie magicznie jest warte wiecej pieniedzy. I dlatego ktos,
@Fiodooor: a czy ja mordo powiedziałem tylko oni? przecież 3/4 PKB leci na kredycie. Jakieś firmy stylu barber, psi kosmetolog i inne musza niestety upasc, zeby ludzie przestali wydawac pieniadze. najlatwiej to opiasc na postawie kredytobiorcow hipotecznych, ale nawaet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak duzo ludzi jest beneficjentem drakonskiej polityki pisu, nawet jesli sa gorliwymi przeciwnikiami tych miernot.
@Fiodooor: oni urealnili cenę energii. Myślisz, ze w Polsce masz raptem 20% inflacji, skoro składowe produktów, na wolnym rynku sa kilkaset % wyższe? Polska ma dodatkowo obniżowy vat. Coś jeszcze? tak samo jak na poczatku ludzie mowili, ze inflacja w Czechach jest niższa, a nikt nie brał pod uwagę że chyba znieśli vat na energię. Tak samo Niemcy. Polska ciagle siedzi na bombie i gdyby dzisiaj komuchy z rzadu powiedzialy wprost: