Wpis z mikrobloga

@Krolik: Jest łatwiej, szybciej i taniej bo przeglądarka wszędzie wyświetla tak samo (no czasem fonty coś się krzaczą), a użycie nawet QT które jest na wielu platformach to nagle się okazuje że na każdym systemie wygląda nieco inaczej i nic nie wygląda jak powinno
@Artrix: > Jest łatwiej, szybciej i taniej bo przeglądarka wszędzie wyświetla tak samo

Czyli rozwiązuje teoretyczny, mało istotny problem estetyczny, aby zastąpić go problemami bardziej istotnymi (słabe UX).

Użytkownicy mają głęboko gdzieś, że na każdym systemie wygląda nieco inaczej, bo 99% użytkowników używa jednego systemu, a do tego ludziom jakoś nie przeszkadza Windows, w którym nawet systemowe apki są w 10 różnych stylach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Krolik: nie chodziło mi o estetykę, ale kiedy robisz jakieś przyciski w qt to w windowsie mają rozmiar X a w Linuxie już rozmiar Y i trzeba robić inne UI, wiadomo można ostylować, ale pomiędzy QT a CSS to jest przepaść pod względem wygody XD
@Artrix: > nie chodziło mi o estetykę, ale kiedy robisz jakieś przyciski w qt to w windowsie mają rozmiar X a w Linuxie już rozmiar Y i trzeba robić inne UI

Nie znam Qt, ale czy Ty sugerujesz, że Qt nie umie w layouty i pozycjonowanie relatywne kontrolek? Jakoś mi się w to nie chce wierzyć.

wiadomo można ostylować, ale pomiędzy QT a CSS to jest przepaść pod względem wygody XD
@Krolik: Chodziło mi o czysty styl wyświetlanych kontrolek, a nie o pozycję, po prostu robisz coś pod wygląd WinApi, odpalasz to na Linuxie i jest jakieś takie no niezbyt. Aktualnie odchodzi się od używania czystych stylów systemów bo na końcu się okazuje, że trzeba robić aplikacje pod każdy system osobno. Co do masy pracy w CSS to wystarczyłoby żeby OP użył bootstrapa i by wszystko działało i wyglądało ok przy minimalnej
Dlatego praktycznie wszystki apki bazujące na GTK3 / 4 wyglądają tak samo

99% użytkowników używa jednego systemu


@Krolik: I tym systemem jest Windows, więc co ma GTK tutaj do rzeczy? Przykład trochę z czapy.

Natomiast apka OPa w Electronie wygląda jak gówno i trzeba teraz włożyć masę pracy w CSS aby doprowadzić ją do porządku.


@Krolik: Dla kogoś doświadczonego we frontendzie - godzina pracy. Nie wspominając już o tym, że
miliardy much je gówno a to nie znaczy że jest smaczne.


@raven4444: Tak wiem, prawdziwy programista pisze kod w vimie bez podpiętej myszki, a debuguje długopisem w zeszycie. Przynajmniej mało ramu zużywa.
Co do masy pracy w CSS to wystarczyłoby żeby OP użył bootstrapa i by wszystko działało i wyglądało ok przy minimalnej ilości pracy.


@Artrix: No super, ale wtedy będzie wyglądało bootstrapowo i zdecydowanie będzie bardziej odległe od wyglądu systemowego niż nawet apka w tym obcym Gtk (nota bene, Gtk ma styl kontrolek WinApi, może nie jest idealny, ale dużo bliższy wyglądowi systemowemu niż bootstrap).

Aktualnie odchodzi się od używania czystych stylów
@papaj42: @raven4444: argumentum reductio ad absurdum.

Akurat istnieją frameworki działające na podobnej zasadzie co Electron tj. będące nadal "opakowaną" apką webową, ale posiadające ułamek zapotrzebowania na zasoby. Np. Tauri, które używa wbudowanej systemowej kontrolki WebView do wyświetlania UI zrobionego w HTML/CSS/JS oraz kodu natywnego (Rust) do przetwarzania danych / obliczeń itp.
Głównym mankamentem Electrona jest to, że on bundluje ze sobą całe Chromium i każda apka elektronowa, którą startujesz w
@raven4444: Powiedziało 20 milionów ludzi na co dzień pracujących w VSC XD


@papaj42: no i właśnie przez to nie ogarnia dużych plików i nie działa jakoś super szybko. Szkoda, że nie ma wersji natywnej ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@some_ONE: #!$%@? moje 100mb ramu aaaaaauuuuuuuuuuu jak ja teraz porobie innne bezużyteczne rzeczy na moim starym laptopie z 13` ekranem w tym samym momencie co pisząc z kimś na stronce dla spermiarzy.
Gdyby nie te głupie electron developery to mój laptop z 4gb ramu to byłby cud techniki ale oni powodujom że jest do dupy :(
@xdTM: Tylko że aplikacje elektronowe takie jak Slack albo VSCode potrafią zamulić na maszynie typu Dell Precision z Xeonem i 32 GB RAMu. I nie wcinają 100 milibitów (mb) RAMu a często ponad gigabajt. W tej chwili świeżo odpalony Slack wcina mi 800 MB. Zdarzalo się, że widziałem jak laguje przy wpisywaniu tekstu. Więc "nieco" odleciałeś.
@Krolik: na palcach jednej reki mogę policzyć ile razy miałem jakiekolwiek problemy z vscode czy slack, natomiast z teamsami to mam codziennie xD.
Funfact: i slack i teams są napisane w electronie.
Ile masz workspacow otwartych