Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Po roku na emigracji w Niemczech zdecydowałem się na powrót do Polski. Pracuję w IT, wypłata 5200 euro netto, żona HR 3100 euro, więc zarobki mamy wysokie, biorąc pod uwagę że mediana w Niemczech to 2800 Euro. Szkoda tylko, że koszty życia są tak wysokie, że nie opłaca się tutaj żyć. W Polsce za przysłowiowe 15k jestem w stanie żyć na lepszym poziomie.
Można cebulić i do dentysty lecieć do Polski, ortodonta w Polsce i wtedy ma to ręce i nogi, ale nie po to zmieniam miejsce zamieszkania żeby wydawać tę kasę gdzie indziej.
O cenach nieruchomości szkoda gadać, nie wiem kiedy bym się dorobił na własne niewielkie mieszkanie.
Co do jakości usług medycznych to XD Widać że wykopowicze którzy tak chwalą niemiecką służbę zdrowia nigdy z niej nie korzystali.

Na domiar złego te pieprzone maski i ludzie, którzy choćby im rząd nasrał na wycieraczkę to będą mówić, że to dobrze. Ordnung muß sein...

#niemcy #pracait #pracbaza #

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62e6431d4ea2949af827a37f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 203
tam jest wszystko lepszej jakości, no i taniej, mów co chcesz. W Polsce są aktualnie ceny z kosmosu i dalej rosną.


@little_muffin: o jak ja kocham takie baśnie.

Berlin dobry barber 70-75 EUR (~340 PLN)
Warszawa dobry barber 160 PLN

Berlin dobry pad thai 10-15 EUR (~60 PLN)
Warszawa dobry pad thai 30-36 PLN

Berlina kawalerka w centrum 1200 EUR (5700 PLN)
Warszawa kawalerka w centrum 3000 PLN

Opłaty mieszkaniowe x2.
Przekładasz jakieś wyobrażenia o tym jak to biednych polaków źle traktują, ale dziwnym trafem jakoś emigracja nie chce wracać, tylko jedzie tam gdzie "nie czują się u siebie". Ciekawe czemu.


@Hrjk: na podstawie moich dyskusji z emigrantami - czesto siedzi parka i sie meczy aby uzbierac na mieszkanie / dom w ojczyznie, poswieca komfort spoleczny tu i teraz za euro.
Sa tez osoby co na poczatku sie zachlysnely a po pewnym
Warszawa dobry pad thai 30-36 PLN


Berlina kawalerka w centrum 1200 EUR (5700 PLN)

Warszawa kawalerka w centrum 3000 PLN


@Silvestre_Cucumeris: ta warszawa i tani pad thai xD ceny ostatnio poszly do gory w restauracjach. Ale zalozmy, ze gdzies tyle kosztuje - w Niemczech za 5 euro se kupisz kebaba czy jakis obiad. Nie wiem jak kawalerka w Berlinie bo Berlin tez odjechal cenowo, ale nie wiem nawet czy op mieszka
@DryfWiatrowZachodnich co to za bajeczki. Znam różnych emigrantów, głównie wykształconych - koledzy i koleżanki ze studiów (politechnika), paru lekarzy, ich partnerki i partnerzy. Zarabiają parokrotnosc tego co ja w Polsce (ci po polibudzie), mają w miarę nowe auta, kupują mieszkania i żaden nie chce wracać, żeby robić dla pana Janusza. Już nawet nie o kasę chodzi, a o atmosferę w pracy.

Jedyni, którzy narzekają na "Niemce nas nie akceptują" i "jesteśmy obywatelami
@AnonimoweMirkoWyznania: hehe jasne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mój dobry kolega właśnie wyemigrował na zachód mimo, że tu był ten mityczny 15k. Tam nieco więcej zarobi, ale szkolnictwo i poziom usług na wyższym poziomie. No i nie ma bogobojnego pisiorstwa mówiącego ci jak masz żyć.
ta warszawa i tani pad thai xD ceny ostatnio poszly do gory w restauracjach. Ale zalozmy, ze gdzies tyle kosztuje - w Niemczech za 5 euro se kupisz kebaba czy jakis obiad. Nie wiem jak kawalerka w Berlinie bo Berlin tez odjechal cenowo, ale nie wiem nawet czy op mieszka w Berlinie. Inne miasta sa znacznie tansze. Za 500 euro masz 2-3 pokojowe mieszkanie. Mozna sobie wybierac najdrozsze rzeczy i mowic, ze
@Mecowaty: No ale to znowu zaczynamy kolejny temat. Szczerze to z tym ubezpieczeniem to tak rzuciłem, bo jeszcze nie miałem potrzeby korzystać z dentysty na zachodzie. Chodziło mi o koszta i wg polskiego źródła które podałem koszt jest bardzo porównywalny i w PL i na zachodzie. Jak się orientowałem z podstawowymi cenami dentystycznymi jak dla mnie (przegląd, czyszczenie, plomby) to wychodziło 1.5x drożej w NL co nie uważam za tragedię (bo
@Silvestre_Cucumeris: mam rodzine w Niemczech, odwiedzam czesto. Monachium jest najdrozszym miastem i tam nie ma co porownywac zycia. Frankfurt jest taki se cenowo. Chyba ty nie masz pojecia w temacie. Moj znajomy jest w stanie utrzymac 5osobowa rodzine za 4 k na reke, zona nie pracuje, maja mieszkanie 85 m2 za 800 euro wszystko wliczone. Stac ich na wakacje, wycieczki, spoko samochod, zyja sobie spokojnie. Pokaz mi taka sama polska rodzine
mam rodzine w Niemczech, odwiedzam czesto. Monachium jest najdrozszym miastem i tam nie ma co porownywac zycia. Frankfurt jest taki se cenowo. Chyba ty nie masz pojecia w temacie. Moj znajomy jest w stanie utrzymac 5osobowa rodzine za 4 k na reke, zona nie pracuje, maja mieszkanie 85 m2 za 800 euro wszystko wliczone. Stac ich na wakacje, wycieczki, spoko samochod, zyja sobie spokojnie. Pokaz mi taka sama polska rodzine za 4
@Silvestre_Cucumeris: ja w Pl place 500 zl za fryzjera i co? W Niemczech mozesz znalezc taniej i drozej fryzjera. Ten fryzjer musi sie tam utrzymac tez. Stad ceny jakie sa takie sa.
W Bytomiu wynajmiesz 100 m2 za 500 zl? Nie wiem czemu przeliczasz to na Euro. Ludzie w Pl zarabiaja w zlotowkach. A miasto gdzie mieszka znajomy wieksze i lepsze do zycia niz Bytom.

Troche statystyk bo gadasz od rzeczy:
@little_muffin: dziecko, nie wiem czy Ty w ogóle mnie czytasz, ale powtórzę:

tam jest wszystko lepszej jakości, no i taniej, mów co chcesz. W Polsce są aktualnie ceny z kosmosu i dalej rosną. Obczaj aktualną polską inflację - 15% i dalej rośnie. Co będzie za rok przy recesji?

I mi tylko o to chodzi. To, że płacisz 500 zł za fryzjera oznacza tylko tyle, że ta sama usuługa w Niemczech będzie
@Silvestre_Cucumeris: xD zarabiasz taka kase i sie plujesz, ze w Niemczech nie jest tanio xD

Kierownik lidla ma 2 k na lapke i spokojnie sobie za to zyje. Wakacje na kanarach to 800 euro dla takiego kierownika, dla Polaka to 5 k pln.

Latwiej i taniej sie zyje. Mieszkania sa tansze. Jedzenie jest tansze. Uslugi drozsze i co z tego? Dalej Cie stac.
@little_muffin:

@Silvestre_Cucumeris: ja w Pl place 500 zl za fryzjera i co? W Niemczech mozesz znalezc taniej i drozej fryzjera. Ten fryzjer musi sie tam utrzymac tez. Stad ceny jakie sa takie sa.

W Bytomiu wynajmiesz 100 m2 za 500 zl? Nie wiem czemu przeliczasz to na Euro. Ludzie w Pl zarabiaja w zlotowkach. A miasto gdzie mieszka znajomy wieksze i lepsze do zycia niz Bytom.

Jak możesz przeliczać zarobki