Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Po roku na emigracji w Niemczech zdecydowałem się na powrót do Polski. Pracuję w IT, wypłata 5200 euro netto, żona HR 3100 euro, więc zarobki mamy wysokie, biorąc pod uwagę że mediana w Niemczech to 2800 Euro. Szkoda tylko, że koszty życia są tak wysokie, że nie opłaca się tutaj żyć. W Polsce za przysłowiowe 15k jestem w stanie żyć na lepszym poziomie.
Można cebulić i do dentysty lecieć do Polski, ortodonta w Polsce i wtedy ma to ręce i nogi, ale nie po to zmieniam miejsce zamieszkania żeby wydawać tę kasę gdzie indziej.
O cenach nieruchomości szkoda gadać, nie wiem kiedy bym się dorobił na własne niewielkie mieszkanie.
Co do jakości usług medycznych to XD Widać że wykopowicze którzy tak chwalą niemiecką służbę zdrowia nigdy z niej nie korzystali.

Na domiar złego te pieprzone maski i ludzie, którzy choćby im rząd nasrał na wycieraczkę to będą mówić, że to dobrze. Ordnung muß sein...

#niemcy #pracait #pracbaza #

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62e6431d4ea2949af827a37f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 203
@AnonimoweMirkoWyznania: nie istnieją kraje idealne, w każdym kraju będziesz miał jakieś problemy. Faktem jest, że medycyna w Polsce jest na mega wysokim poziomie - ale i to się powoli zmienia przez Ukraińców. Miałam kontakt z lekarzami w kilku krajach zachodnich i w porównaniu do Polski faktycznie wypadali słabo. Tylko faktem jest też, że w Polsce głównie się leczę prywatnie, na zachodzie tego nie robiłam, gdybym to robiła to może byłabym bardziej
@jmuhha: w obecnej sytuacji plusów jest coraz mniej, ale napewno łatwość operowania własną działalnością. No i rozwiązanie hipoteczne (część hipoteki sama się spłaca)
Minusów jest naprawdę sporo - podatki, tylko prywatna i obowiązkowa służba zdrowia, co spowodowało lobbystyczne zachowanie rynku w tym temacie, #!$%@? służba zdrowia (dosłownie lekarz się Ciebie pyta na co chorujesz, jak nie wiesz, to każe brać paracetamol), nawet specjaliści są do dupy z bardzo drobnymi wyjątkami (klinika
@AnonimoweMirkoWyznania: W sumie nie wiem czemu ludzie piszą ze to bait, bo na oko wygląda legitnie. IT jest w PL bardzo szczególną działką, gdzie zarobki są znacznie wyższe niż w innych branżach. W innych krajach takiej sytuacji generalnie nie ma.
Pisałem już o tym kiedyś, że w Szwajcarii czy w Niemczech doświadczony programista zarabia może 2x tyle co kasjerka w markecie, podczas gdy w Polsce może to być 5-10 razy więcej.