Wpis z mikrobloga

https://www.youtube.com/watch?v=d7EN9yL2kdg

Po obejrzeniu tego filmiku jestem trochę w szoku. Dosyć znany youtuber "Do roboty"/"Tata vlog" wziął kredyt na prawie 600k zupełnie nie rozumiejąc mechanizmu działania kredytu hipotecznego ( _) To troche wygląda jakby nawet nie korzystał z pomocy doradcy kredytowego przy braniu bo już sama oferta jest skrajnie niekorzystna:

1. Ma marże 2.8% gdzie mogł dostać około 1% mniej, bo jak tłumaczy nie przeczytał za dokładnie umowy i już tak zostało (bo dużo dokumentów było)
2. Obowiązkowe ubezpieczenie na życie kosztuje u niego 2x więcej niż standardowo
3. Nie wie czy spłacając cały kredyt refinansujac go do innego banku musi też zapłacić odsetki od całości czy sam kapitał
4. Wielce z żoną w szoku że rata tyle urosła
5. Maja w umowie 3% prowizji za wcześniejszą spłatę przez 3 lata (czyli mniej więcej do kiedy będą wysokie stopy) więc jak będą chcieli refinansować ten skrajnie niekorzystny kredyt będa musieli zapłacić 16k prowizji, co paradoksalnie może im się opłacić, trzeba by przeliczyć
6. Jestem dopiero w połowie filmiku, pewnie wyjdzie więcej kwiatków

Kurcze, sam jestem kredyciarzem, też mnie obciażają coraz mocniej wysokie stopy i chociaż często staje w obronie kredyciarzy bo walka zdaje się być nierówna od początku tak tutaj trochę jestem zszokowany laicyzmem i ignorancją biorąc kredyt na taką kwotę. Ja mam na wyższą niż on a mam 500zł ratę niższą i ubezpieczenie na życie 2x niższe.

W Polsce brakuje solidnej edukacji kredytowej, ale to jak widać jak najbardziej opłaca się bankom no i oczywiście doradcom kredytowym.

#kredythipoteczny #stopyprocentowe #finanse #nbp #kredyt
  • 21
@excelfinance: W Polsce to brakuje myślących ludzi nie edukacji. Przecież z dostępem do internetu można wszystko znaleźć w parę minut ...

Jak #!$%@? można podpisywać umowę na 30 lat na kwotę kilkudziesięciu-kilkuset pensji i nie zebrać większej ilości ofert oraz nie przeczytać dokładnie umów 2x. Wzieliby z żoną 2 dni urlopu żeby to przestudiować dokładnie to nie, typowe u p0laka "jakoś to będzie" - ważne, że domek sobie postawimy/kupimy na już
  • 0
@xdrcftvgy tak się wydawało ale chyba jednak tak dużo nie zadania skoro boli ich kredyt 5k, gdzie żona z tego co wiem pracuje. Cały dom praktycznie wykańczał na różnych współpracach bo często oglądam jego kanał do roboty, bardzo ciekawy
1. Ma marże 2.8% gdzie mogł dostać około 1% mniej, bo jak tłumaczy nie przeczytał za dokładnie umowy i już tak zostało (bo dużo dokumentów było)


@excelfinance: Marża zależy w dużej mierze od momentu brania kredytu i tego jak wysokie stopy były w danym momencie. Niskie stopy - wysokie marże. Obecnie marże są na poziomie 1.5-1.6%. Do tego zależy od LTV kredytu, jeśli mieli niską wpłatę własną to marża banku zwykle
@Dwiks: kredyt z marca 2021, marża przez 12miesiecy 1.1%, potem 1.9%. Brak prowizji od wcześniejszej spłaty. Przez pierwszy rok miałem oprocentowanie 1.35%, teraz mam stałe 5.7% na 5 lat.
Od sierpnia wjeżdżają wakacje kredytowe, więc pięknie się nadpłaci. Nie jest źle.
@Pentylion: to jest standard w PKO i tyle. Kredo brane w styczniu 2019. Kara za wcześniejszą spłatę wtedy była tylko w dwóch bankach. Brałem w ING, nie mam żadnej kary, co więcej, nadpłaciłem kredyt przed pierwszą ratą, bo hajs dodatkowy wpadł. Kosztowało mnie to zero zł. Tak samo w ING jest za darmo skrócenie okresu kredytowania po nadpłacie (warunek to nadpłacić cokolwiek w ostatnich 90 dniach).