Wpis z mikrobloga

Zaktualizowali mi WIBOR 3M...
Żegnajcie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Kredyt na 530k (57m2 w Trójmieście)
Wzięty rok temu z 10% wkładem, mieszkanie będzie oddane dopiero w grudniu, wypłacone 5 z 7 transz.
Aktualne oprocentowanie 11,33%, w tym 4,55% marży ("ubezpieczenie" przed wpisem do księgi wieczystej)

#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt #stopyprocentowe #wibor
piter12 - Zaktualizowali mi WIBOR 3M...
Żegnajcie ( ͡° ʖ̯ ͡°) 

Kredyt na 530k (57m2 ...

źródło: comment_1655394735ra4OVcOedxsIClNx7yNf9E.jpg

Pobierz
  • 161
@emeig: Pierwotnie miała być maks. 2 900zł. Wyrobię, gdy będzie 2x taka. Natomiast zapowiada się, że stopy wylądują w okolicach 15%, czyli dla mnie to będzie koło 10k raty.
Sprzedaję samochód i od paru miesięcy zaciskam pasa.

Rozmawiam również z doradcą kredytowym, ale obawiam się ponownego zbadnia zdolności kredytowej (no i że jej nie będę już miał na takim poziomie) przy przejściu na stałe oprocentowanie.
@powodzenia: To chyba akurat był najlepszy ruch. Bałem się podwyżki oprocentowania kredytów gotówkowych, no i już teraz RRSO na gotówkowy to 14%, a ja mam 9. Za pół roku, gdy będę odbierał mieszkanie to będzie z 17%.
No i druga sprawa - zdolność kredytowa.
Gotówkowy brałem przy racie hipoteki 3600zł, a za pól roku to będzie co najmniej 6k, więc może bym go nawet nie dostał...

Póki co te 100k leży
@piter12 to ile bedzie kosztować mieszkanie za 6 lat dowiemy się za 6 lat. 6 lat temu za mieszkanie w swojej lokalizacji nie płaciłeś 200k więc to jest wróżenie z fusów i zasłanianie swojej decyzji tym, że mieszkanie może kosztować 5x tyle co teraz.
Juz teraz hype wyhamowuje i nie zdziw się jak potanieją. Zawsze część oszczędności można przerzucić w obce waluty, wtedy tez sie zabezpieczasz na ewentualne wzrosty.
@piter12 mieszkanie kupione w stanie surowym czy od razu do zamieszkania? Może warto pomyśleć jak zaoszczędzić na remoncie a nadwyżką nadpłacić hipoteczny?

A co do refinansowania, to nie możesz go zrobić teraz, czy musisz dopiero po oddaniu mieszkania?
Po to dlaczego się bierze kredyty - chciałem mieć swoje mieszkanie teraz, a nie za 6 lat (zresztą za 6 lat, to mieszkanie nie będzie kosztowało 600k, tylko milion i znowu będę musiał kolejne kilka lat odkładać i tak w kółko).


@piter12: serio wierzysz, że w aktualnym otoczeniu tak wysokich stóp procentowych, drogich kredytów i 70% mniejszej zdolności kredytowej, mieszkania nadal będą rosły cenowo? Kto niby będzie je masowo kupować i
@noslimE: Alior, te 4,55% to oczywiście suma: marża bodajże 2,4% + "ubezpieczenie". Niestety to i tak była najtańsza oferta od doradcy - zbliżona była jeszcze tylko od mBanku.

@Lonesome_road masz rację, tak będę musiał zrobić.

@Markowsky95 jasne, masz rację, to ruletka. Ale jak patrzę na wykres cen za metr w moim wojewódzckim mieście, to od lat pnie się do góry. Nie jestem ekspertem od nieruchomości, chciałem po prostu mieć własny kąt.