Wpis z mikrobloga

@nalogowiec: To teraz załóżmy, że jest programista 20k.
Dwa mieszkania wynajmuje po 2 * 2,5k = 5k. To w sumie zasadniczo 4k musi "dopłacać" do mieszkania, które będzie jego za jakiś czas, inflacja mu dewaluuje kredyt, nieruchomość pewnie zyska na wartości (w dłuższym terminie 10-15lat bo zaraz może bańka #!$%@?ąć. Przy takiej inflacji brak wzrostu cen nieruchomości to paradoksalnie utrata wartości). Nie tak źle to wygląda XD. Jak stała stopa to
@victordeleco2 iks #!$%@? de z wynajmem mieszkania w Łodzi za 2,5k. ROI na nieruchomościach jest w chwili obecnej koło 3%> 1% z 1,2kk to 12 tysięcy. Innymi słowy 36k w skali roku - 3k miesięcznie. Stopy będą szły do góry, a z jego 9k niedługo może się zrobić 15. Pewnie, że można to uciągnąć rok czy dwa. Ale z wspaniałej inwestycji robi się gówno, a większe pieniądze zrobi się na lokacie. Normalność
@Fearaneruial: ten pierwszy rok temu, nie nadpłacałem na razie nic, drugi to - cytując klasyka - świeży zakup, pierwsza rata dopiero przede mną ;)


@nalogowiec jak nie nadpłacales? To co, bank powiedział: nalogowiec, ty jesteś spoko, wziąłeś pół miliona i spłacasz pół miliona, my rezygnujemy z kasy dla siebie?
to chyba coś przespałeś, bo nikt normalny nie inwestuje gotówki, jeżeli może dostać kredyt XDDD (zakładając, że to zakupy inwestycyjne)


@geuze: zależy od stóp, jak kredyt na 8% to już zaczyna się powoli opłacać kupować gotówką
Kredytami ukrywa się lewy dochód …


@c43amg: Co? xD

Masz pracę za 10k na czysto i 5k na czarno.

10k daje ci zdolności na jakieś chore pieniądze bo deklarujes 2k kosztów życia, 10k dochodów netto i na luzie dają ci ratę na 6.5k.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie weźmie 6.5k raty gdy zarabia 10k netto. No ale jak ktoś ma dodatkowe 5k na czarno to już to się dodaje - i
Zaden bank nie da Ci kredytu z rata pochlaniajaca 60% dochodu


@LuQano: ok faktycznie mnie poniosło, max to 50%. Więc tak czy siak - kredyt na 5k, zostaje ci czyste 5k i "czarne" 5k.

Plus wydaje mi się że da się to obejść podstawiając dodatkowe zabezpieczenie kredytu (np. inna nieruchomość) ale nie jestem pewien, te rekomendacje się ciągle zmieniają