Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
mam pytanie do motomirków czy jest sens z ekonomicznego punktu widzenia żeby zapalać światła mijania w samochodzie albo motocyklu? Chodzi o to że w dzień za brak świateł jest mandat 100 zł. To że światła mijania pożerają dużo prądu i alternator dostaje w kość to wszyscy wiemy. Policzyłem że zapalone światła mijania zwiększają spalanie o jakieś 30% więc np. u mnie z 10l/100km robi się 13l. Robię 50 km dziennie, czyli miesięcznie 1000 km. Daje to różnicę w benzynie 100 l vs 130 l czyli o 30 l więcej. Benzyna ma być po 7 zł/l więc wychodzi różnica 210 zł miesięcznie. Czyli nawet jakbym dostał dwa mandaty miesięcznie to i tak wychodzę na plus. Co prawda o 10 zł ale zawsze do przodu.

Oczywiście nie zachęcam nikogo do jazdy bez świateł. Tak sobie po prostu gdybam.

#ekonomia #motoryzacja #samochody #motocykle #finanse #oszczedzanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6280ce38add9cbafa2f419d3
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 109
@AnonimoweMirkoWyznania: Z trzech litrów benzyny masz ok. 103 MJ energii. Zakładając sprawność całego systemu na ok. 40%, to uzyskujesz 11,4 kWh. Załóżmy, że zestaw świateł zużywa ok 114 W, to spokojnie będzie się to świeciło przez 100 h. Jak jedziesz z prędkością 1km/h to rzeczywiście zużyjesz te 3 litry na 100km, ale jadąc normalnie 60 km/h, to zużycie wzrośnie z 10,00 l na 10,05 l. Różnica zajebista.
@AnonimoweMirkoWyznania: Przecież lampka rowerowa, która z mocną ledową żarówką może być mocniejsza od tej w motorze, jest zasilana zwykłymi bateriami AA, które się wymienia co kilka tygodni/miesięcy. Jak coś co może być zasilane dwoma paluszkami przez kilka tygodni zużywa ci 3l/100km. To mój samochód ważący 1,8 tony pali mi 6-6,5 l/100km Albo masz zepsutą elektrykę albo wadliwą metodę obliczeniową.
@AnonimoweMirkoWyznania: jedyny sens ekonomiczny to jak masz dobre żarówki np.. Orsram Nightbreaker za 100zl/szt - wtedy się faktycznie opłaca dzienne wstawiać żeby wydłużyć życie tych mijania. Same żarówki biorą po 50W jedna więc to jest 100W za dwie. To jest obciążenie dla silnika może 0.05-0.1L.