Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
mam pytanie do motomirków czy jest sens z ekonomicznego punktu widzenia żeby zapalać światła mijania w samochodzie albo motocyklu? Chodzi o to że w dzień za brak świateł jest mandat 100 zł. To że światła mijania pożerają dużo prądu i alternator dostaje w kość to wszyscy wiemy. Policzyłem że zapalone światła mijania zwiększają spalanie o jakieś 30% więc np. u mnie z 10l/100km robi się 13l. Robię 50 km dziennie, czyli miesięcznie 1000 km. Daje to różnicę w benzynie 100 l vs 130 l czyli o 30 l więcej. Benzyna ma być po 7 zł/l więc wychodzi różnica 210 zł miesięcznie. Czyli nawet jakbym dostał dwa mandaty miesięcznie to i tak wychodzę na plus. Co prawda o 10 zł ale zawsze do przodu.

Oczywiście nie zachęcam nikogo do jazdy bez świateł. Tak sobie po prostu gdybam.

#ekonomia #motoryzacja #samochody #motocykle #finanse #oszczedzanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6280ce38add9cbafa2f419d3
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 109
@Magowie0gniaEnjoyer: mam dwa diesle na CR i nie zauważyłem żeby świece się załączały podczas jazdy, nie zauważyłem również, żeby silnik się nagrzewał szybciej niż w aucie na np pompowtrysku

ale jeśli w innych autach tak jest to mea culpa
chociaż nie wiem jak możesz słyszeć alternator podczas jazdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
OP: >Jak żeś Ty wyliczył to 30 procent?
@fishery @piwakk @agreeGe @wtk___

Co to za głupie pytanie?
1. Tankujesz do pełna
2. Zerujesz licznik kilometrów
3. Przejeżdżasz 100 km
4. Tankujesz do pełna
5. Patrzysz ile litrów się wlało/ile złotych zapłaciłeś
6. Wiesz ile samochód spalił/100km
Takie trudne?
Oczywiście trzeba raz przejechać 100km na włączonych światłach i raz na zgaszonych. Powiedzmy że na zgaszonych przejechałem w kraju gdzie jest to zgodne
@Get_Ze_Flammenwerfer: u mnie w C-MAX'ie zwyczajnie słychać tak jakby lekkie ćwierkotanie z okolic alternatora dopóki dogrzewa świece, kolega z Audiczki ma to samo. Wtedy też obciążenie jest na tyle duże, że regulator napięcia nie jest w stanie utrzymać tych 13,8-14,4V na wolnych obrotach. Załączanie podczas jazdy to chyba bardziej w momentach kiedy nie ma przez chwile spalania np. "hamowanie silnikiem" czy jak to sie tam w spalinówkach nazywa :3 Co do
@AnonimoweMirkoWyznania: 30 procent to może klima zwiększyć przy bardzo nieoptymistycznym scenariuszu. Włącz sobie klimę w aucie na postoju i obserwuj obroty. Mogą nieco spaść i za chwilę wstaną gdy silnik przystosuje się do obciążenia. Teraz zrób to samo ze światłami. U siebie nie widzę kompletnie żadnego spadku obrotów czy włączę światła czy nie. Także już to daje pojęcie jaki to może być rząd wielkości obciążenia (a dodam że gdy włączam ogrzewanie
Policzyłem że zapalone światła mijania zwiększają spalanie o jakieś 30%


@AnonimoweMirkoWyznania: skąd #!$%@? wyszło ci 30%? Poszukiwanie info nt. zużycia paliwa przez włączone światła zajęło mi 30sek.

Jak żeś Ty wyliczył to 30 procent?

3L za światła xD odstaw te leki.


@piwakk: @fishery: op to matematyczny debil albo ma zamontowane halogeny mocniejsze niż stadionowe oświetlenie

@xardas_pl oraz @wtk___ patrzcie niżej

Dla zainteresowanych:
"Włączone światła powodują wzrost zużycia paliwa zaledwie