Wpis z mikrobloga

Jestem programistą seniorem, zarabiam 10 000 tyś na rękę a i tak nie stać mnie na NIC oprócz zaspokojenia moich podstawowych potrzeb.
Oto moje koszta stałe:

-Rata za mieszkanie - 2.5k
-Rachunki - 0.6k
-Leasing - 1.5k
-Kredyt na remont - 0.7k
-Zakupy - 2k
-Jedzenie na mieście, zamawianie co jakiś czas jakiegoś #sushi albo kuchnii indyjskiej - 1k
-Ortodonta - 0.2k

Wychodzi w sumie 8.5k kosztów stałych przy zarobkach 10k! czyli 1500zł oszczędności na miesiąc. A i tak one topnieją bo często pojawiają się jakieś niespodziewane wydatki typu dentysta, wyjazd na narty albo prezenty dla chrześniaków.

Tak się zastanawiam jakim cudem ci wszyscy ludzie zarabiający poniżej 6k jeszcze w polsce nie zdechli bo koszta życia są w tym kraju absurdalne?

#programista15k #programowanie #naukaprogramowania #nieruchomosci #zalesie #gorzkiezale #mieszkaniedeweloperskie #carboners
  • 55
Nie no nie wiem jak z tymi juniorami, jak kolega teraz świeżo po studiach szukał to się przebijał przez oferty gdzie startowało 7000 juniorów na 10 wolnych pozycji, i się cieszy że ma 3000 na rękę bo w końcu gdzieś się przebił. Ja zaczynałem od podobnej kwoty i po 5 latach doświadczenia dopiero przebiłem mityczne 15k, tylko że brutto. Ale fakt faktem nie jestem jakimś mega wymiataczem pasjonatem.
Pewno jakieś 2% branży
@DJ_QBC: No to jest oczywiste, nie wszyscy zarabiają tyle samo. Choć 3000 na ręke w pierwszej pracy, nie na stażu to już wybitnie mało jak na 2021/2022 rok. Nie słyszałem, żeby w cywylizowanych miejscach płacili poniżej 4.5 tysiąca brutto.

Z drugiej jednak strony, to nie jest tak, że te 10k brutto na start dostaje kilka osób w całym mieście. Są całe duże odddziały korporacji zagranicznych, które tyle płacą i nie zatrudniają
wiele osób boi się zmiany pracy i siedzi lata w jednym miejscu z nieaktualnymi pensjami, nawet mając przyzwoite umiejętności techniczne.


@zapp12345: o tak to był mój największy błąd, że w pierwszej pracy prawie 5 lat przesiedziałem... każda kolejna zmiana to dla mnie skok cywilizacyjny i finansowy, tu gdzie teraz pracuje to myślę że juz posiedzę dłużej, bo czuję że o mnie naprawdę dbają.
No ale weźcie podajcie nazwy jakichś firm albo ogłoszenia, gdzie juniorom płaci się 10k od razu na start albo seniorom powyżej 25 tysięcy. Jak jest tego tak dużo to bez problemu powinny się znaleźć. Ja dla seniorów takie 25k+ kwoty widzę w 1% ogłoszeń seniorskich, tylko to górne widełki i trzeba kilka (naście czasem) dobrych lat popracować.
@wanderlust00: Allegro, TomTom, możliwe, że Harman (to jeśli chodzi o te pensje juniorskie w przedziale 10-13 tysięcy brutto), pewnie jeszcze coś się znajdzie, wszystkich nie znam.

Masz przykłady. A jeśli chodzi o 20-30 tysięcy (oczywiście netto na B2B) dla bardziej doświadczonych osób to naprawdę kiepsko szukasz, bo na LinkedIn jest tego pełno, choć większość dostaje się po prostu na PRIV mając już to doświadczenie. To dużo skuteczniejszy sposób rekrutacji i obecnie
@zapp12345:
1. allegro https://nofluffjobs.com/pl/job/senior-software-engineer-allegro-poznan-st4dnwrf górne widły 22,5k brutto, więc daleko od "spokojnie można zarabiać 30k"
2. tomtom - zarobków nie znalazłem, ale na seniora 7+ lat doświadczenia z konkretnym stackiem, więc można przyjąć, że kilka lat więcej, bo żadna firma nie prowadzi projektów w dokładnie ten sam sposób, z tymi samymi narzędziami
3. harman - nie znalazłem rekrutacji na juniora, ale tutaj ludzie piszą o 4000 brutto https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,1036892, więc nie jest
@wanderlust00 Coz, idziesz w zaparte, Twoje 95% jest liczbą z dupy, a 10k dla seniora to śmiech na sali. Ja te liczby znam z pierwszej ręki. Opcji jest kilka. Albo jesteś z branży i jesteś kiepski (i może stąd Twoje wyobrażenie - może znasz też kiepskich ludzi lub obracasz się w dziwnych firmach - i to nie ma być obraza, tylko przypuszczenie. Albo nie jesteś, więc nie masz o tym o czym
@zapp12345: no zajrzyj w ogłoszenia z jawnymi widełkami i sam oceń. Wolę opierać opinię na danych niż na danych z dupy. Nie neguję, że nie ma ofert i po 100k, są. Ale nadal to ułamek rynku. Zobacz na duże firmy zatrudniające po 1, 2, 3 tysiące programistów. Jakie są zarobki w Comarchu, Assecco i innych korpo. Jakie w najlepszych software housach? Jedynie startupy, które często nie są zbyt pasjonującą pracą płacą