Wpis z mikrobloga

Sluchajcie, mojemu kumplowi cos sie nie spina, co mu doradzicie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest singlem, #pracbaza w #korposwiat w #warszawa i zarabia okolo 6.000zl. na łapke. Generalnie prawie nie oszczedza, wynajmuje nowa kawalerke, reszta to imprezy, utrzymanie auta, podroze itp No ale zamarzylo mu sie #mieszkaniedeweloperskie okolo 50m2 za 14.000zl/m2 plus miejsce parkingowe, w sumie 730.000zl. Wklad wlasny 20% okolo 150.000zl. Przy swoich mozliwosciach, zarobkah i wydarkach moze odkladac miesiecznie max 1000zl. To jest 150.000 zbieralby 150 miesiecy tj. 12,5 roku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pytanie czy jest sens zbierac po 1000zl na wklad do kredytu w roku 2034 ( ͡° ͜ʖ ͡°) A moze powinien sie pogodzic ze wynajem to czym musi sie zadowolic? #finanse #ekonomia #nieruchomosci #mieszkanie #inwestycje

Odkladanie 1000zl miesiecznie na wklad od zera?

  • Wystarczajaco 15.6% (154)
  • Za malo 84.4% (831)

Oddanych głosów: 985

  • 49
W tym kraju praktycznie nie da się kupić mieszkania będąc singlem, chyba, że jesteś programistą zarabiający 10k na łapę i więcej.

Jeśli pracujesz w innej branży i zarabiasz 6k, to ewentualne problemy w pracy mogą cię z takim kredytem spuścić na samo dno, bo nie zapłacisz dwa razy rat, potem na szybko szukasz pracy i możesz dostać ofertę za mniejsze pieniądze. Dużo rzeczy może się wydarzyć, bo jesteś zdany tylko na siebie
@elena-mary: 20 % wkładu oszczędzałaś sama od zera przy mieszkaniu za jakieś 400-500 tysięcy? To jest 80-100 tysięcy samodzielnie?

Czy może kupiłaś w małym mieście małe mieszkanie za 200k przy 20 % wkładzie? Bo wtedy to 20k i niski kredyt. Na takie coś to nawet mnie byłoby stać w tej chwili, a obecnie nie mam jeszcze takiej pracy, jaką chciałbym mieć w przyszłości, 25 lvl, 2,5 roku stażu pracy, rok w
@Joxek: jak zacznie to zrobi pierwszy krok. Jak nauczy się oszczędzać i zaraz nie znajdzie powodu żeby to przewalić to nawet może się zajada tym że oszczędności rosną i będzie rozsądniej zarządzał domowym budżetem. Najważniejszy pierwszy krok. Prócz kasy na dom warto odłożyc sobie środki na cykliczne większe wydatki jak zakup elektroniki, sprzętu domowego żeby później nie brać kredytu.
@Joxek: Przy 6k na rękę "kolega" nie dostanie tak dużego kredytu, no przynajmniej dzisiaj - pewnie ma zdolności coś koło 400k, może max 500k gdyby stopy były tak jak w zeszłym roku.

Ale kto do cholery może przewidzieć jak będzie wyglądał rynek mieszkań (i zarobki "kolegi") za 10 lat? ( _)
Przy czym zarzucasz mi, że jestem taki i owaki.


@Sok_Mandarynkowy: jakiś przewrażliwiony jesteś nikt Ci nic nie zarzuca. Wystarczy trochę wyrzeczeń bedąc młodym... wynajmowanie pokoju zamiast całego mieszkania, zamiast auta dojazdy rowerem albo komunikacją, grosz do grosza i da się uzbierać na wkład własny, no i wiadomo lepiej mieć coś lepszego niż gówno praca na produkcji za 2200 ale teź nie musi to być 15k.
takie 10k na łapkę i dopiero mógłby myśleć.

@Reevder: z 10k na rękę to będzie 3 lata zbierał na wkład. Po tym czasie będzie już potrzebował 1 bańkę a nie 750 tysięcy nie wspominając o tym, że odkładane pieniądze na lokacie 0,01% mu stopnieją :D
@Joxek: Moja rada taka. Niech kupi 35m w gorszym miejscu. Tam wkład będzie 50 tysięcy. Tak są takie gdzie może 10% wkładu dać. Niech sprzeda samochód itp i bierze od razu. Inaczej mu szybciej urośnie niż będzie odkładał. I jak już spłaci część za 3-4 lata niech sprzeda i to co zostanie będzie wkładem na fajne mieszkanie 50m w dobrym miejscu. A może pozna jakąś kobietę i razem kupią 70m. Naprawdę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Joxek: xD tyle można powiedzieć. Przecież nie dostanie takiego kredytu jak zarabia 6k na rękę. Niech lepiej się przyłoży do rozwijania kariery zamiast imprezować i zacznie więcej zarabiać
Ok, to napisz jaka to kwota, jakie masz zarobki i ile włożyłaś. Ile czasu zajęło ci oszczędzanie na wkład własny i czy miałaś wsparcie od rodziców. Bo podajesz swój przykład, ale zero danych. Przy czym zarzucasz mi, że jestem taki i owaki.


@Sok_Mandarynkowy:
Tego nie da się opisać bo jest za wirle zmiennych a samo oszczędzanie zajeło mi jakieś 10 lat (powiedzmy od 18 do 28). Dodatkowo nie będe w necie
Nikt nie każe wam wszystkim mieszkać w centrum miasta w mieszkaniu deweloperskim za 15k m2 . Nie stać cię ? Wypad za rogatki do powiatowego miasta z dobrym dojazdem, tam kupisz za 6k, no ale do centrum 45 minut a nie 15, więc to dla was utrata człowieczeństwa.
@elena-mary: Spoko. Straciłaś najlepsze lata życia by mieć na wkład własny do kredytu na całe życie na mieszkanie w którym mieszkasz i które spłacasz sama i mam zazdrościć?

Bez urazy, nic personalnego. Sam dużo.oszczędzam, sporo odłozyłem mieszkajac z rodzicami na 2 latach sudiów (mgr zaocznie).

I wiesz co? Żałuję twgo, ile sobie żałowałem. I dalej sobie żałuję, a wartość pieniądza maleje. Przyjdzie kasA lepsz, będzie rada.