Wpis z mikrobloga

Ludzie uwielbiają płatności kartą. Proste, wygodne, szybkie i tanie narzędzie... Prawda?
Jeszcze dostajecie chargebacki za używanie ich... Żyć nie umierać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim głównie Visa i Mastercard są jedynie pijawkami, pośrednikami którzy nic nie robią a wpieprzyli się pomiędzy banki i odbiorców płatności, dzięki swoim globalnym standardom.
Każdy z nich pobiera prowizję od wszystkich transakcji. Tyle że nie od płatnika a od odbiorcy płatności (0,5 - 3%).
Oczywiście dla sprzedawcy to koszt i przerzuca go na klienta podnosząc swoje marże.
Co robią operatorzy kart? Jeszcze zachęcają klientów do używania ich dzieląc się z haraczem w postaci chargebacków, które #!$%@? sprzedawcom a więc ostatecznie klientom.
Podobnie pobierają prowizje przy każdej wypłacie z bankomatu...
Dlatego też płatności kartą są raczej do niskich kwot, kilku tys. max, ponieważ przy wyższych transakcjach ten haracz staje się istotny dla sprzedawcy. Przy przelewie nie ponoszą prowizji.

To wspaniały biznes. Pijawki na tym koszą więcej hajsu niż same banki. Obecnie Visa jest na 14 miejscu pod względem kapitalizacji firm na świecie, a Mastercard 28.

Oczywiście banki starały się z tym walczyć. Próbowały tworzyć swoje karty płatnicze, np. nasz Maestro, lub z USA American Express... Niestety są z tym problemy. Karty mniejszych banków nie są tak bardzo akceptowalne. Ludzie nie wiedzą że kiedy płacą kartą, to odbiorca nie otrzymuje natychmiast płatności. Ta zostaje dopiero mu wpłacona na konto zwykłym przelewem (-prowizja operatora karty i operatora płatności - terminali płatniczych). Dlatego też wielu odbiorców nie akceptuje innych kart niż Visa, bo po prostu nie wiedzą czy nie będzie problemów z rozliczeniem się z jakimś bankiem z dupy.

Dlatego kilka banków z PL dogadało się i stworzyli system Blik. Celem jego powstania było ominięcie pijawek - kart a nie stworzenie wygodnej usługi... Oczywiście jest ona obecnie rozwinięta tylko w PL, choć się rozwija. Dobra ironia to że jednym z inwestorów w Blika od niedawna jest Mastercard. Zabezpiecza się po prostu widząc dobrą konkurencję, która odbiera im kawał tortu.. Bo blik też nie jest darmowy :D Po prostu teraz zarabiają banki na prowizjach a nie operatorzy kart...

Ostatecznie i tak opłaty ponosi klient i płatnik, choć system stara się przekonywać ich że jest odwrotnie (chargebacki).
Ruchają januszy jak zwykle a ci jeszcze się cieszą.

Podobnie jak z Blikiem sama Visa i Mastercard przygląda się Bitcoinowi i LN⚡. Za jakiś czas sami będą stawiać nody... Tyle że protokół LN⚡ oparty jest o konkurowanie prowizjami między nodami. Użytkownik dokonuje transakcji poprzez najtańszy routing (to główny czynnik przy wyborze ścieżki). Ostatecznie im większa używalność LN⚡, tym niższe prowizje. Teoria gier - prowizje dążą do zera...

Pomijam tu innych operatorów płatności, którzy pobierają gigantyczne prowizje wykorzystując złą sytuację uboższych krajów. Przykład Salvador. Masa ludzi na emigracji wysyła pieniądze do swoich bliskich ponosząc prowizje nawet do kilkudziesięciu % (zależnie od wielkości transferów). Samo Western Union poniesie straty potencjalnego przychodu rzędu $400mln z braku prowizji, od kiedy Salvadorczycy praktycznie za darmo mogą wysyłać pieniądze do swojego kraju za pomocą LN⚡.

⚡⚡⚡ BITCOIN - LIGHTNING NETWORK! ⚡⚡⚡

#bitcoin #kryptowaluty #blik #technologia #pieniadze #inwestycje #banki #lightningnetwork #cybertag #gielda
Opposition_Fuhrer - Ludzie uwielbiają płatności kartą. Proste, wygodne, szybkie i tan...

źródło: comment_1638492414fc4osMPwj4y10fizxnQLmn.jpg

Pobierz
  • 196
Tylko czemu przy okazji szkalowania ww. i pisania jakie to krypto jest rewelacyjne, pominales jeden szczegol. Ubezpieczenie twoich transkacji. Tak sie zafixowales zeby nie napisac o chargebacku, ze pomililes go z cashbackiem.

Jesli ktos zaplaci moja karta, jesli ktos mi owa karte ukradnie i dokona nia platnosci, jestem w stanie odzyskac ta kase. I to po pierwsze poprzez akcje banku, po drugie poprzez samego operatora karty (visa, master etc.). Podobnie jest w
Jeżeli będzie na to popyt to powstaną


@Opposition_Fuhrer: ale napisz wprost bez ogrodek, twoje transakcje i srodki w krypto w zaden sposob nie sa chronione "systemowo". Za swoje bledy placisz ty sam, za swoje pomylki placisz ty sam, za scam... no nie bede sie powtarzal.

Wiec musisz przyznac mi racje, ze system w ktory bijesz jak w beben, ma jednak pewne zalety dla szarego uzytkownika, nieprawdaz?
BZDURA - Prowizja dla wydawcy karty (interchange fee) ustawowo wynosi do 0,3%. Podziękuj grekom, bo to oni wywalczyli dla całej UE.


Faktycznie. Nie wiedziałem o tym prawie, które jakiś czas temu weszło w życie. Już to przerabialiśmy powyżej, tyle że inny mirek twierdził że to 0,2% a ty że 0,3%.

Nie zmienia to faktu że prawie połowa ludzkości nie ma dostępu do żadnych usług bankowych. Nie zmienia to faktu że prowizje w
Odpisałem na jeden i pojawiły się w między czasie dwa inne nocinerskie bóle dupska. Jak mówiłem. Uciekam

Nienawiść do BTC, tylko z powodu błędnych założeń że was ominęło, jednocześnie bronienie swoich oprawców. Syndrom Sztokholmski cebulandii.


@Opposition_Fuhrer: czyli jestes zwyklym dzbanem, ktory ucieka od rzeczowej dyskusji. Mam #!$%@? zarowno w banki jak i w krypto, korzystam z roznych rozwiazan i nie krytykuje w czambul jednego lub drugiego, bo domena czlowieka myslacego jest
ale napisz wprost bez ogrodek, twoje transakcje i srodki w krypto w zaden sposob nie sa chronione "systemowo". Za swoje bledy placisz ty sam, za swoje pomylki placisz ty sam,


@PurpleHaze: Ja to opisałem naprawdę prostym jezykiem. Jeżeli tego nie rozumiesz, to twoje ograniczenie i go nie pokonam. Jeżeli cenisz sobie ubezpieczenia transakcji i będzie wiecej takich ludzi, to oddasz swe płątności pośrednikom escrow i masz problem z głowy.
BTC straci
będzie


@Opposition_Fuhrer: a ty nadal nie rozumiesz. Piszesz o tym co bedzie i o tym ze druga strona tez musi wyrazic zgode na escrow.
A ja pytam co JEST, teraz aktualnie w tej chwili dostepne dla szarego uzytkownika, dokladnie tak jak przylozenie/wpisanie numeru karty w odpowiednie pole, zamiast wysylania przekazu pocztowego, czy platnosci gotowka.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 17
@Opposition_Fuhrer: szczerze mówiąc nie masz pojęcia o stawkach, oraz kto do kogo należy i jak wygląda przelew za transakcje.

W ułatwieniu:
Maestro (bin 65xxxx) należy do MasterCard
Stawka za transakcje= opłata interchange + assessment fees + marża operatora
Przelew jest najczęściej tego samego dnia, najpóźniej następny dzień roboczy.
Warto wspomnieć że obsługa gotówki też kosztuje oraz jest mniej bezpieczna formą płatności dla sprzedawcy.
@Opposition_Fuhrer: Ja tylko odnośnie mitu że marże na paliwach są mikroskopijne.
Nie, nie są.
Jako hurtowy nabywca paliwa kupuję olej napędowy około 10-20gr taniej niż oferują go najtańsze okoliczne stacje (jedna przy Auchan, druga mała, prywatna). Kupuję oczywiście od pośrednika a nie z Lotosu, bo jestem zbyt mały i zamawiam 2000-3000 litrów na dostawę, a pośrednik na mnie zarabia, w dodatku transport jest w cenie.
Dalej, te 10-20gr to różnica cenowa
a ty nadal nie rozumiesz. Piszesz o tym co bedzie i o tym ze druga strona tez musi wyrazic zgode na escrow.


Ale obecnie zgodzili się na to przy płatnościach kartami, dlaczego nie mieliby tego zrobić przy LN?

A ja pytam co JEST, teraz aktualnie w tej chwili dostepne dla szarego uzytkownika, dokladnie tak jak przylozenie/wpisanie numeru karty w odpowiednie pole, zamiast wysylania przekazu pocztowego, czy platnosci gotowka.


@PurpleHaze: Jeżeli takich
Opposition_Fuhrer - > a ty nadal nie rozumiesz. Piszesz o tym co bedzie i o tym ze dr...

źródło: comment_1638511218pkB8IhA2lgdznQx4zUogIQ.jpg

Pobierz
@Opposition_Fuhrer: Wyjdę na ignoranta, ale muszę podzielić sie spostrzeżeniem. Czytam ten wątek z wypiekami na twarzy. Ale czuję dokładnie te same emocje co kiedyś gdy przyjechała ciocia do rodziców i zachwalała system sprzedaży MLM. To wszystko było takie wspaniałe, a przecież wszyscy wiemy po co podobne piramidy zostały stworzone. Z BTC jest podobnie. Działają na wyobraźnie te liczby, słowa komputerowe oraz wykresy wzrostów.
@Andr3v: Oczywiście że musiał. Nie wiesz jak działają karty NFC. Myślisz że jak masz kartę debetową bez linii kredytowej, to możesz zbliżeniowo nią napieprzać i wychodzić na minus? Oczywiście że terminale łączą się z bankiem i sprawdzają czy są na nich jakieś środki. Oczywiście do niewielkich kwot terminale offline nieraz je przyjmują, ale też działa to w oparciu o aktualizację samej karty przy poprzednich płatnościach
Visa i Mastercard są jedynie pijawkami, pośrednikami którzy nic nie robią


@Opposition_Fuhrer: lol

Visa i Mastercard wykonują tytaniczną pracę - weryfikują kontrahentów (miliony podmiotów)

a oprócz tego gwarantują płatności oraz prowadzą customer service (jak coś pójdzie nie tak, masz do kogo zadzwonić)

nie mówię że ich prowizje są adekwatne do włożonego wysiłku ale trzeba być ignorantem żeby mówić że nic nie robią