Wpis z mikrobloga

Ludzie uwielbiają płatności kartą. Proste, wygodne, szybkie i tanie narzędzie... Prawda?
Jeszcze dostajecie chargebacki za używanie ich... Żyć nie umierać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim głównie Visa i Mastercard są jedynie pijawkami, pośrednikami którzy nic nie robią a wpieprzyli się pomiędzy banki i odbiorców płatności, dzięki swoim globalnym standardom.
Każdy z nich pobiera prowizję od wszystkich transakcji. Tyle że nie od płatnika a od odbiorcy płatności (0,5 - 3%).
Oczywiście dla sprzedawcy to koszt i przerzuca go na klienta podnosząc swoje marże.
Co robią operatorzy kart? Jeszcze zachęcają klientów do używania ich dzieląc się z haraczem w postaci chargebacków, które #!$%@? sprzedawcom a więc ostatecznie klientom.
Podobnie pobierają prowizje przy każdej wypłacie z bankomatu...
Dlatego też płatności kartą są raczej do niskich kwot, kilku tys. max, ponieważ przy wyższych transakcjach ten haracz staje się istotny dla sprzedawcy. Przy przelewie nie ponoszą prowizji.

To wspaniały biznes. Pijawki na tym koszą więcej hajsu niż same banki. Obecnie Visa jest na 14 miejscu pod względem kapitalizacji firm na świecie, a Mastercard 28.

Oczywiście banki starały się z tym walczyć. Próbowały tworzyć swoje karty płatnicze, np. nasz Maestro, lub z USA American Express... Niestety są z tym problemy. Karty mniejszych banków nie są tak bardzo akceptowalne. Ludzie nie wiedzą że kiedy płacą kartą, to odbiorca nie otrzymuje natychmiast płatności. Ta zostaje dopiero mu wpłacona na konto zwykłym przelewem (-prowizja operatora karty i operatora płatności - terminali płatniczych). Dlatego też wielu odbiorców nie akceptuje innych kart niż Visa, bo po prostu nie wiedzą czy nie będzie problemów z rozliczeniem się z jakimś bankiem z dupy.

Dlatego kilka banków z PL dogadało się i stworzyli system Blik. Celem jego powstania było ominięcie pijawek - kart a nie stworzenie wygodnej usługi... Oczywiście jest ona obecnie rozwinięta tylko w PL, choć się rozwija. Dobra ironia to że jednym z inwestorów w Blika od niedawna jest Mastercard. Zabezpiecza się po prostu widząc dobrą konkurencję, która odbiera im kawał tortu.. Bo blik też nie jest darmowy :D Po prostu teraz zarabiają banki na prowizjach a nie operatorzy kart...

Ostatecznie i tak opłaty ponosi klient i płatnik, choć system stara się przekonywać ich że jest odwrotnie (chargebacki).
Ruchają januszy jak zwykle a ci jeszcze się cieszą.

Podobnie jak z Blikiem sama Visa i Mastercard przygląda się Bitcoinowi i LN⚡. Za jakiś czas sami będą stawiać nody... Tyle że protokół LN⚡ oparty jest o konkurowanie prowizjami między nodami. Użytkownik dokonuje transakcji poprzez najtańszy routing (to główny czynnik przy wyborze ścieżki). Ostatecznie im większa używalność LN⚡, tym niższe prowizje. Teoria gier - prowizje dążą do zera...

Pomijam tu innych operatorów płatności, którzy pobierają gigantyczne prowizje wykorzystując złą sytuację uboższych krajów. Przykład Salvador. Masa ludzi na emigracji wysyła pieniądze do swoich bliskich ponosząc prowizje nawet do kilkudziesięciu % (zależnie od wielkości transferów). Samo Western Union poniesie straty potencjalnego przychodu rzędu $400mln z braku prowizji, od kiedy Salvadorczycy praktycznie za darmo mogą wysyłać pieniądze do swojego kraju za pomocą LN⚡.

⚡⚡⚡ BITCOIN - LIGHTNING NETWORK! ⚡⚡⚡

#bitcoin #kryptowaluty #blik #technologia #pieniadze #inwestycje #banki #lightningnetwork #cybertag #gielda
Opposition_Fuhrer - Ludzie uwielbiają płatności kartą. Proste, wygodne, szybkie i tan...

źródło: comment_1638492414fc4osMPwj4y10fizxnQLmn.jpg

Pobierz
  • 196
@sxldsxxl: Dobrym przykładem są stacje benzynowe, które nieraz oferowały niższe ceny za paliwa przy płatnościach gotówkowych. Marże na paliwa są mikroskopijne. Prowizja operatorów kart jest w niej kluczowa.
Podobnie biedronki, które żyłują (żyłowały kiedyś) ceny. Bardzo długo biedronki nie oferowały płatności kartą, nawet gdy te były powszechne. Dopiero od kilku lat je oferują. Wcześniej stawiano bankomaty przy bidronkach. Dlaczego? Przez #!$%@? koszty. Pomyślcie jeszcze jak dobre warunki i niskie prowizje mogła
Opposition_Fuhrer - @sxldsxxl: Dobrym przykładem są stacje benzynowe, które nieraz of...
Cashback to nie to samo co chargeback. Z tą teorią gier też


@Stolbilardowy: Oczywiście racja. Pomyliłem dwa podobnie brzmiące terminy. Chodziło mi o cashback a nie chargeback i podejrzewam że każdy normalny czytelnik się zorientował, ale przypieprzyć się warto, prawda?

Gdzie poleciałem z teorią gier? Wiesz w ogóle co to jest?
Może jakieś argumenty, czy standardowo nocoinerski atak, byle się przypieprzyć do BTC? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Opposition_Fuhrer mam pare pytan. Po sieci LN mozna operowac tylko BTC? Co w momencie, kiedy zostanie wykopany ostatni BTC, skoro podaz jest 21 milionow monet, a ludzie, ktorzy posiadaja duze ilosci, oczywiscie sie nie dziela. BTC nie przejdzie magicznie na POS?
@mt1t29r2: @sxldsxxl: Jeszcze dorzucę do pieca. Zapomniałem o największym złodzieju - PayPalu. Ma wyższe prowizje niż operatorzy kart płatniczych. Na dodatek skalowane - im niższa płatność tym wyższa prowizja. Niskie płatności są kompletnie nieopłacalne.

Taka rada. Jeżeli już płacisz gdzieś i masz do wyboru kartę, lub paypal - wybieraj kartę. Odbiorca poniesie dużo niższy koszt.
Opposition_Fuhrer - @mt1t29r2: @sxldsxxl: Jeszcze dorzucę do pieca. Zapomniałem o naj...

źródło: comment_1638497864wBaqQY48eLTLEHzAi6u7vE.jpg

Pobierz
@sxldsxxl czytalem predykcje o latach 70ych 21 wieku. Natomiast wiemy, ze sa ludzie poaiadajacy ogromne ilosci btc. Kto kontroluje podaz - kontroluje wartosc. Jak dzieci w afeyce maja wyjsc do ludzi dzieki btc, skoro moze ida im sie zdobyc pare satoshi?
@Opposition_Fuhrer: zgoda, ze platnosci sa offline przy platnosciach karta i bank mieli te wszystkie transakcje 3 razy dziennie, tak samo mozna zrobic btc, rozumiem, ze chcesz tysiace transakcji z kadego marketu na sumy 50-500 zl puszczac nieszyfrowanym lightningiem, w sensie nie jest to mielone blockchainem, a wiec nie jest bezpieczne? za kawke czy ciastko mozna zaplacic bo #!$%@? to kilka zlotych, ale przy wiekszych sumach, masowych transakcjach?
mam pare pytan. Po sieci LN mozna operowac tylko BTC? Co w momencie, kiedy zostanie wykopany ostatni BTC, skoro podaz jest 21 milionow monet, a ludzie, ktorzy posiadaja duze ilosci, oczywiscie sie nie dziela. BTC nie przejdzie magicznie na POS?


@Dymass: BTC nigdy nie przejdzie na POS, ponieważ bitcoin jest naprawdę zdecentralizowany i nie może sobie przejść na POS. Nikt nie może zmienić Bitcoina w przeciwieństwie do scamów. W przypadku BTC
Opposition_Fuhrer - > mam pare pytan. Po sieci LN mozna operowac tylko BTC? Co w mome...

źródło: comment_1638498634sNsiQVIEfBFPxq8C1Y7aRc.jpg

Pobierz
@Opposition_Fuhrer: zaraz by sie pojawili chetni middle-mani ktorzy by przejmowali takie transakcje jesli by to byl regularny jednorazowy przeplyw tysiecy transakcji z jednego noda na drugi, w San Salvador sa duze markety? one tez przeszly na btc lighnitng czy korzystaja jednak z dolarow?
Po sieci LN mozna operowac tylko BTC?


@Dymass: LN nie może działać samodzielnie, ponieważ opera się o aktywa BTC onchain. Jednak w podobny sposób można robić inne rzeczy. Obecnie miał start RGB, genialnego projektu działającego na szczycie LN. Dzięki temu można tworzyć na LN różne aktywa, coiny, tokeny, NFT, smaqrt kontrakty i co dusza zapragnie.

Ważne żeby skalować za pomocą innych warstw a nie onchain. RGB takie jest. Transakcje nie obciążają
Opposition_Fuhrer - > Po sieci LN mozna operowac tylko BTC?

@Dymass: LN nie może d...

źródło: comment_1638499780JegFtHCdwVyCvn9cDnMDTY.jpg

Pobierz
@Dymass: Pamiętaj że BTC jest faktycznie zdecentralizowany. Shity to produkty na sprzedaż. Opierają się o reklamę w celu podbicia ceny. BTC tak nie jest rozwijane. Tu nie ma grupy inwestorów, która go kontroluje i rozwija ze względu własnych prozaicznych powodów. BTC jest rozwijany nie po to żeby zachęcić ludzi do kupowania go. Jest rozwijany aby działał dobrze i był bezpieczny. Rzuć okiem: https://www.wykop.pl/wpis/61061249/jedyne-takie-oprogramowanie-na-swiecie-wyjatkowe-p/
Opposition_Fuhrer - @Dymass: Pamiętaj że BTC jest faktycznie zdecentralizowany. Shity...
@Dymass: Też podrzucę mój niedawny wpis.

Ja przynajmniej potrafię krytykować BTC. Nie uważam żeby ukrywanie wad spowodowało że znikną. Trzeba o nich dyskutować i próbować je wyeliminować.

Uważam że naganiactwo jest domeną mlmów i scamów bo tylko naganiactwem można promować oszustwa. BTC ma taką masę argumentów za nim, że kompletnie idiotyczne jest naganianie i krzyczenie że wzrośnie wq #!$%@?, choć sami nie potrafią powiedzieć dlaczego tak uważają. Później jak ktoś norm,alny
Opposition_Fuhrer - @Dymass: Też podrzucę mój niedawny wpis. 

 Ja przynajmniej potr...