Wpis z mikrobloga

Ludzie uwielbiają płatności kartą. Proste, wygodne, szybkie i tanie narzędzie... Prawda?
Jeszcze dostajecie chargebacki za używanie ich... Żyć nie umierać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim głównie Visa i Mastercard są jedynie pijawkami, pośrednikami którzy nic nie robią a wpieprzyli się pomiędzy banki i odbiorców płatności, dzięki swoim globalnym standardom.
Każdy z nich pobiera prowizję od wszystkich transakcji. Tyle że nie od płatnika a od odbiorcy płatności (0,5 - 3%).
Oczywiście dla sprzedawcy to koszt i przerzuca go na klienta podnosząc swoje marże.
Co robią operatorzy kart? Jeszcze zachęcają klientów do używania ich dzieląc się z haraczem w postaci chargebacków, które #!$%@? sprzedawcom a więc ostatecznie klientom.
Podobnie pobierają prowizje przy każdej wypłacie z bankomatu...
Dlatego też płatności kartą są raczej do niskich kwot, kilku tys. max, ponieważ przy wyższych transakcjach ten haracz staje się istotny dla sprzedawcy. Przy przelewie nie ponoszą prowizji.

To wspaniały biznes. Pijawki na tym koszą więcej hajsu niż same banki. Obecnie Visa jest na 14 miejscu pod względem kapitalizacji firm na świecie, a Mastercard 28.

Oczywiście banki starały się z tym walczyć. Próbowały tworzyć swoje karty płatnicze, np. nasz Maestro, lub z USA American Express... Niestety są z tym problemy. Karty mniejszych banków nie są tak bardzo akceptowalne. Ludzie nie wiedzą że kiedy płacą kartą, to odbiorca nie otrzymuje natychmiast płatności. Ta zostaje dopiero mu wpłacona na konto zwykłym przelewem (-prowizja operatora karty i operatora płatności - terminali płatniczych). Dlatego też wielu odbiorców nie akceptuje innych kart niż Visa, bo po prostu nie wiedzą czy nie będzie problemów z rozliczeniem się z jakimś bankiem z dupy.

Dlatego kilka banków z PL dogadało się i stworzyli system Blik. Celem jego powstania było ominięcie pijawek - kart a nie stworzenie wygodnej usługi... Oczywiście jest ona obecnie rozwinięta tylko w PL, choć się rozwija. Dobra ironia to że jednym z inwestorów w Blika od niedawna jest Mastercard. Zabezpiecza się po prostu widząc dobrą konkurencję, która odbiera im kawał tortu.. Bo blik też nie jest darmowy :D Po prostu teraz zarabiają banki na prowizjach a nie operatorzy kart...

Ostatecznie i tak opłaty ponosi klient i płatnik, choć system stara się przekonywać ich że jest odwrotnie (chargebacki).
Ruchają januszy jak zwykle a ci jeszcze się cieszą.

Podobnie jak z Blikiem sama Visa i Mastercard przygląda się Bitcoinowi i LN⚡. Za jakiś czas sami będą stawiać nody... Tyle że protokół LN⚡ oparty jest o konkurowanie prowizjami między nodami. Użytkownik dokonuje transakcji poprzez najtańszy routing (to główny czynnik przy wyborze ścieżki). Ostatecznie im większa używalność LN⚡, tym niższe prowizje. Teoria gier - prowizje dążą do zera...

Pomijam tu innych operatorów płatności, którzy pobierają gigantyczne prowizje wykorzystując złą sytuację uboższych krajów. Przykład Salvador. Masa ludzi na emigracji wysyła pieniądze do swoich bliskich ponosząc prowizje nawet do kilkudziesięciu % (zależnie od wielkości transferów). Samo Western Union poniesie straty potencjalnego przychodu rzędu $400mln z braku prowizji, od kiedy Salvadorczycy praktycznie za darmo mogą wysyłać pieniądze do swojego kraju za pomocą LN⚡.

⚡⚡⚡ BITCOIN - LIGHTNING NETWORK! ⚡⚡⚡

#bitcoin #kryptowaluty #blik #technologia #pieniadze #inwestycje #banki #lightningnetwork #cybertag #gielda
Pobierz
źródło: comment_1638492414fc4osMPwj4y10fizxnQLmn.jpg
  • 196
że każdy normalny czytelnik się zorientował, ale przypieprzyć się warto, prawda?

Może jakieś argumenty, czy standardowo nocoinerski atak, byle się przypieprzyć do BTC?


@Opposition_Fuhrer: myślałem, że przeczytam wartościową dyskusję, ale teraz widzę, że jesteś po prostu skrzywiony krypto - ideologicznie i każdą uwagę odbierasz jako atak.
A wystarczyło podziękować za uwagę i tyle.

Widzę że naprawdę tracę czas... Nienawiść do BTC, piruety żeby się przypieprzyć. Wielki ból dupska. Esencja cebuli.

.
Dlaczego więc teraz przesyłając btc na inny adres btc muszę płacić w #!$%@? wysokie fee?


@Variv: tu jest stronka https://mempool.space/pl/ która dobrze zobrazuje Ci ile kosztują transakcje BTC on-chain. Na teraz jeśli chciałbyś żeby twoje bitcoiny przeszły w ciągu 3-40 minut tzwżeby twoja tx załapała się do pierwszego nadchodzącego bloku to musisz wydać na to 0.24-0.96 $
ja lubię płatności kartą głównie za chargeback właśnie. BC takie coś umożliwia?


@maciejg: po części umożliwia. Np płacąc kartą z crypto.com masz chyba do 8% cashback w wybranej walucie, może to być BTC. Dla zwykłego kowalskiego 1-2% cashback w BTC bez problemów. Inny przykład to wirex. Tam dają VISA za darmo która ma PLNy więc nie dochodzi do przewalutowania po niekorzystnym kursie. Tam też jest cashback który otrzymuje się w BTC.
@plaisant: no to po co mielic wszystko przez blockchain jak mozna zrobic zdecentralizowany lightning oparty o szyfrowanie cebulowe? zakladajac, ze btc to cyfrowe zloto nie ma znaczenia na jakim szyfrowaniu lataja transakcje, nie musi to byc natywny drogi i powolny blockchain
@NieBendePrasowac: Wiesz, jak ktoś przegląda tę dyskusję, to może mieć wrażenie, że odbywała się w inny sposób. Spójrz na czasy dodania postów. Zanim zdążyłem na jeden odpisać, już miałem kilka innych z atakiem. Ja byłem sam vs. kilkunastu ludzi, których jedynym celem było wyszukiwanie powodów aby wykazać że bitcoin jest zły... Po dostaniu się w gorące po prostu był atak spamu.

Spójrz na wszystkie posty poza moimi. Czy uważasz ze to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Opposition_Fuhrer: No jakby nie kumam twojego problemu i określenia "pijawki" - firmy opracowały pewien system (ponosząc koszty), oraz odpowiadają za jego utrzymanie (również ponosząc koszty), więc całkiem logiczne że muszą jakoś zarabiać. Jak chcesz to możesz przecież zawsze płacić gotówką lub blikiem, które przy każdej okazji wydają się bardziej odpowiednie niż kryptowaluty.

@gatineau, okej widzę że miałeś podobne spostrzeżenie do mnie. XD
@TheJaster: Jak mówiłem nie liczę na zmianę waszego podejścia. Daruj sobie. Głos tutaj zabierają ludzie, którzy mają jakiś cel, ale to ułamek wszystkich którzy widzą tę dyskusję i nie udzielają się. Wśród nich jest garstka, którzy mają ochotę poznać drugą stronę dyskusji i wyciągnąć szczera opinie a nie bezmyślnie atakować, jakby BTC było wielkim zagrożeniem dla ludzkości.

Kilkanaście osób które zaczęły mnie obserwować dzisiaj, utwierdza mnie że nie wszyscy są anty
ja lubię płatności kartą głównie za chargeback właśnie. BC takie coś umożliwia?


@maciejg: po części umożliwia. Np płacąc kartą z crypto.com masz chyba do 8% cashback w wybranej walucie, może to być BTC. Dla zwykłego kowalskiego 1-2% cashback w BTC bez problemów. Inny przykład to wirex. Tam dają VISA za darmo która ma PLNy więc nie dochodzi do przewalutowania po niekorzystnym kursie. Tam też jest cashback który otrzymuje się w BTC.
@maciejg: a tak pomyliłem. Nie wiem gdzie ty te chrgebacki wykorzystujesz. Z tego co wiem to trzeba cudu żeby chargeback uznali. Obecnie tylko w paypal jest nagminnie wykorzystywany. Raz w życiu też zrobiłem chargeback za zgodą drugiej strony to równie dobrze mógłby mi odesłać BTC.
Spójrz na wszystkie posty poza moimi. Czy uważasz ze to była merytoryczna dyskusja z ich strony?


@Opposition_Fuhrer: no w sumie to pobieżnie przejrzałem i wychodzi na to że to tak, wszystkie oprócz twoich to merytoryczna dyskusja.

a twoja argumentacja sprowadza się do hehe nocoiner, nie wiesz o czym mówisz, wszyscy się na mnie rzucają.
5 rządy banują krypto pod pretekstem "walki z terroryzmem i pedofilią"

6 zbanowane krypto jest już nic nie warte


@bgrzegorz: Przepraszam bardzo ale to śmieszne, jeżeli wiesz co się dzieje na rynku. Przecież jest dokładnie odwrotnie, nikt nie zamierza nic banować. Przeczytaj ten komentarz: https://www.wykop.pl/link/6383491/#comment-99015069
Robisz bardzo powszechny błąd. Nie interesujesz się tematem, nie wiesz co się dzieje, nie docierają do ciebie żadne z takich informacji a mimo zakładasz sobie jakiś
Dzięki temu wątkowi zakończyłem moją dogłębną analizę korelacji Bitcoinizacji z behawioryzmem społecznym.
Jej efektem jest model P2P (price-to-pain) który opracowałem.
Kiedy cena bitcoina rośnie, wśród ludzi zaczynają występować w dysonanse poznawcze.
Prostymi słowami: "Ból dupy jest wprost proporcjonalny do ceny Bitcoina"
Dziękuję, Dr cyberiusz

@gatineau: @jPaolo2: @grypa-grypowska: @NieBendePrasowac: @piesprzewodnik: @Variv: @piesprzewodnik: @PurpleHaze: @MamCieNaHita: @JestemMalaWrozkaZowlosionaNozka:
Pobierz
źródło: comment_16385874436n8heSnRusKfUhCjJqQDiV.jpg
@jPaolo2: Jak to? Netflix jest przykładem jak wiele globalnych usług które są kompletnie bezużyteczne i nie dają żadnych wartości dodatnich, faktycznie marnują energię i to w dużo większych ilościach niż twój znienawidzony BTC :D POW zużywa energię dając bardzo użyteczne rzeczy, to że ty ich nie rozumiesz to tylko kwestia twoich ograniczeń i to że sobie stwierdzisz że tak nie jest, nie czyni tego faktem.
@Opposition_Fuhrer: nie, nie są bezużyteczne. Są najwyżej frywolne i można się bez nich obejść. Znowu ominąłeś niewygodny argument. Nawet w przypadku netflixa zużywanie energii jest efektem ubocznym , nie celem w samym sobie jak w przypatku PoW.
@jPaolo2: One marnują energię w przeciwieństwie do BTC. A cały gaming? To jest dopiero idiotyzm. Karty graficzne które już ciągną po 700W, tylko po to żeby mieć lepszą grafikę w gówno gierkach. 4k 60fps, ładniejsze shaderki. To jest niesamowicie ważne dla ludzkości i nie marnuje energii! Nic nie marnuje energii poza BTC!
To samo mogę napisać o BTC. Zużywanie energii jest efektem ubocznym zabezpieczania zdecentralizowanego, otwartego i niepodległego łańcucha.
w przeciwieństwie do BTC


@Opposition_Fuhrer: to po prostu zwykłe i ordynarne kłamstwo. PoW polega na prześciganiu się, kto zużyje więcej energii. Bezpieczeństwo systemu zależy od jak największej ilości energii zużytej na bezzasadne obliczenia, kopacze prześcigają się natomiast w tymz który z nich szybciej zużyje więcej pradu. Gry i netflix operują na zupełnie przeciwnej zasadzie, jak jest sposób, by uprościć obliczenia, zmniejszyć przesył danych to się go używa, optymalizuje się proces! W
to po prostu zwykłe i ordynarne kłamstwo. PoW polega na prześciganiu się, kto zużyje więcej energii.


@jPaolo2: Masz rację, to kłamstwo że polega na prześciganiu się. Nie ma żadnego prześcigania się typie :DDD
Kolejny dzban nie rozumiejący działania POW i wyskakujący ze swoimi foliarskimi teoriami.

zależy od jak największej ilości energii zużytej na bezzasadne obliczenia


@jPaolo2: Nie zależy od zużycia największej ilości energii! Obliczenia są jak najbardziej zasadne, efektem ich
@Opposition_Fuhrer: znowu kłamiesz. Jak niby nie ma wyścigów, jak BTC są dodawane do systemu jako nagrody dla pierwszego kopacza, który rozwiąże równanie? A LN "ignoruję", bo od początku mówiłem tylko o PoW, to ty starasz się rozmywać temat rzucając co rusz jakimiś pobocznymi tenatami. I jakbyś nie zauważył "optymalizację" BTC dałem w cudzysłów właśnie z tego powodu, że jest to rzecz najbardziej daleka od rzeczywistej optymalizacji.
@jPaolo2: Jakie kłąmiesz? Nie ma żadnych wyścigów. Wiecz co to system dostosowywania trudności? Oczywiście że nie. Nie zdobędziesz więcej nagród od większego zużycia energii. Dzbanku, nie masz kompletnie pojęcia o tym jak POW działa. To ze sobie wymyślasz jakiś farmazon, to nie znaczy że tak to działa. Jak mam się z tym kłócić jeżeli po prostu gadasz głupoty a jak działa POW możesz wygooglowąć w 5 sekund, to nie jest kwestia
@bgrzegorz: Jest dokładnie odwrotnie. Jednym z powodów tego że BTC nigdy nie rozważał żadnej implementacji CT dla BTC, to fakt że one ważą niesamowicie dużo. Obecnie przeciętna tx monero to chyba ok 2kB. Są ogromne. To główna wada monero.

Mimble WImble za to jest genialne, pod tym względem. Nie dość że prywatne i anonimowe, to można ze sobą scalać inputy, outputy, usuwać część historii (pozostaje kernel każdej tx). Ostatecznie takie monero