Wpis z mikrobloga

Ludzie uwielbiają płatności kartą. Proste, wygodne, szybkie i tanie narzędzie... Prawda?
Jeszcze dostajecie chargebacki za używanie ich... Żyć nie umierać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim głównie Visa i Mastercard są jedynie pijawkami, pośrednikami którzy nic nie robią a wpieprzyli się pomiędzy banki i odbiorców płatności, dzięki swoim globalnym standardom.
Każdy z nich pobiera prowizję od wszystkich transakcji. Tyle że nie od płatnika a od odbiorcy płatności (0,5 - 3%).
Oczywiście dla sprzedawcy to koszt i przerzuca go na klienta podnosząc swoje marże.
Co robią operatorzy kart? Jeszcze zachęcają klientów do używania ich dzieląc się z haraczem w postaci chargebacków, które #!$%@? sprzedawcom a więc ostatecznie klientom.
Podobnie pobierają prowizje przy każdej wypłacie z bankomatu...
Dlatego też płatności kartą są raczej do niskich kwot, kilku tys. max, ponieważ przy wyższych transakcjach ten haracz staje się istotny dla sprzedawcy. Przy przelewie nie ponoszą prowizji.

To wspaniały biznes. Pijawki na tym koszą więcej hajsu niż same banki. Obecnie Visa jest na 14 miejscu pod względem kapitalizacji firm na świecie, a Mastercard 28.

Oczywiście banki starały się z tym walczyć. Próbowały tworzyć swoje karty płatnicze, np. nasz Maestro, lub z USA American Express... Niestety są z tym problemy. Karty mniejszych banków nie są tak bardzo akceptowalne. Ludzie nie wiedzą że kiedy płacą kartą, to odbiorca nie otrzymuje natychmiast płatności. Ta zostaje dopiero mu wpłacona na konto zwykłym przelewem (-prowizja operatora karty i operatora płatności - terminali płatniczych). Dlatego też wielu odbiorców nie akceptuje innych kart niż Visa, bo po prostu nie wiedzą czy nie będzie problemów z rozliczeniem się z jakimś bankiem z dupy.

Dlatego kilka banków z PL dogadało się i stworzyli system Blik. Celem jego powstania było ominięcie pijawek - kart a nie stworzenie wygodnej usługi... Oczywiście jest ona obecnie rozwinięta tylko w PL, choć się rozwija. Dobra ironia to że jednym z inwestorów w Blika od niedawna jest Mastercard. Zabezpiecza się po prostu widząc dobrą konkurencję, która odbiera im kawał tortu.. Bo blik też nie jest darmowy :D Po prostu teraz zarabiają banki na prowizjach a nie operatorzy kart...

Ostatecznie i tak opłaty ponosi klient i płatnik, choć system stara się przekonywać ich że jest odwrotnie (chargebacki).
Ruchają januszy jak zwykle a ci jeszcze się cieszą.

Podobnie jak z Blikiem sama Visa i Mastercard przygląda się Bitcoinowi i LN⚡. Za jakiś czas sami będą stawiać nody... Tyle że protokół LN⚡ oparty jest o konkurowanie prowizjami między nodami. Użytkownik dokonuje transakcji poprzez najtańszy routing (to główny czynnik przy wyborze ścieżki). Ostatecznie im większa używalność LN⚡, tym niższe prowizje. Teoria gier - prowizje dążą do zera...

Pomijam tu innych operatorów płatności, którzy pobierają gigantyczne prowizje wykorzystując złą sytuację uboższych krajów. Przykład Salvador. Masa ludzi na emigracji wysyła pieniądze do swoich bliskich ponosząc prowizje nawet do kilkudziesięciu % (zależnie od wielkości transferów). Samo Western Union poniesie straty potencjalnego przychodu rzędu $400mln z braku prowizji, od kiedy Salvadorczycy praktycznie za darmo mogą wysyłać pieniądze do swojego kraju za pomocą LN⚡.

⚡⚡⚡ BITCOIN - LIGHTNING NETWORK! ⚡⚡⚡

#bitcoin #kryptowaluty #blik #technologia #pieniadze #inwestycje #banki #lightningnetwork #cybertag #gielda
Pobierz Opposition_Fuhrer - Ludzie uwielbiają płatności kartą. Proste, wygodne, szybkie i tan...
źródło: comment_1638492414fc4osMPwj4y10fizxnQLmn.jpg
  • 196
@Opposition_Fuhrer: > On the other hand, fees are an important variable to include, even for the lightning network. A $8 purchase at a supermarket might cost $10 due to fees. Also, a higher fee means a faster transaction, which is why the Chivo app (official wallet that uses USD and Bitcoin) became an essential tool for using Bitcoin as a currency.
https://www.investing.com/news/cryptocurrency-news/life-with-bitcoin-in-el-salvador-through-the-eyes-of-a-local-2685982

no lipa lipa, ale nie znam sie na
Prowizje wynosiły 2 procent plus jakieś flat fee. UE narzuciło jakiś limit chyba 0.2 procent i w tym momencie biedronka wprowadziła terminale a z większości punktów znikła informacja o minimalnej wartości płatności kartą, na ogół 10zl


@blantek: Możliwe że EU narzuciła minimalna prowizję, jednak nadal jest ponoszona a Visa i MC zarabia na tym krocie. Co do minimalnych transakcji np. 10 PLN to one zawsze były nielegalne a przedsiębiorcy nie mogli
zgoda, ze platnosci sa offline przy platnosciach karta i bank mieli te wszystkie transakcje 3 razy dziennie, tak samo mozna zrobic btc, rozumiem, ze chcesz tysiace transakcji z kadego marketu na sumy 50-500 zl puszczac nieszyfrowanym lightningiem,


@grypa-grypowska: Jakim nieszyfrowanym? Co to za kolejne foliarskie teorie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Oczywiście jest naturalnie szyfrowany w oparciu o routing cebulowy jak w torze. W torze zależy na ukryciu
zaraz by sie pojawili chetni middle-mani ktorzy by przejmowali takie transakcje jesli by to byl regularny jednorazowy przeplyw tysiecy transakcji z jednego noda na drugi, w San Salvador sa duze markety? one tez przeszly na btc lighnitng czy korzystaja jednak z dolarow?


@grypa-grypowska: Jakie przejmowali? :D

W salvadorze oczywiście że przyjmuje się BTC, ale ceny są obecnie z naturalnych przyczyn rozliczane w dolarach, ponieważ koszty wszelkich usług są rozliczane w dolarach.
@Dymass: Dziękuję. Polecam, poczytaj. Wiem że dużo tego nawrzucałem. Po prostu tematy są bardzo rozległe. Sam widzisz że przeklejam swoje teksty, które niedawno pisałem na dany temat. Bo ciągle to samo jest poruszane :P

Ja nie naganiam. Brzydzę się naganiactwem. W jednym cytacie powyżej masz to opisane. Po prostu większość ludzi ma bardzo błędne poglądy na temat BTC. I tak wiem że naganiactwem nic nie zrobię a i to nie jest
On the other hand, fees are an important variable to include, even for the lightning network. A $8 purchase at a supermarket might cost $10 due to fees. Also, a higher fee means a faster transaction, which is why the Chivo app (official wallet that uses USD and Bitcoin) became an essential tool for using Bitcoin as a c


@grypa-grypowska: Wiesz co. Nie mam pojęcia co to za brednie, ale pamiętaj
@Opposition_Fuhrer: zrozumialem, ze zakup za 8$ wyjdzie w sumie 10$, czyli koszt przesylu przez LN to 2$, 20% transaction fee, nie 2%, 0.2%, tylko 20%, to by bylo dosyc duzo jak na LN? no widzisz bezpieczenstwo uzytkowania i stabilnosc kursu i niskie oplaty transakcyjne to podstawa dla wolnego rynku, podejrzewam, ze predzej stablecoin dolarowy bedzie sie rozpowszechnial niz sam btc
@grypa-grypowska: Już ci odpisywałem na ten temat. Najlepiej sam dokonaj tx po LN i przekonasz się jakie są prowizje. Sam sposób naliczania opłat w LN uniemożliwia takie fee. Tutaj może być przykład jakiegoś procesora płatniczego, który swoja prowizje narzuca przy przewalutowaniu. To nie koszt fee routingu po LN.

Jak już wspominałem, wybór ścieżki płatności opiera się głównie na koszcie tx. Po prostu ten kto będzie miał kanały z wyższym fee, nie
Opposition_Fuhrer - @grypa-grypowska: Już ci odpisywałem na ten temat. Najlepiej sam ...
Ruch Cypherpunków powstał wraz z internetem. Niektórzy doskonale wiedzieli do czego on doprowadzi. Dlatego założyli ten ruch, aby rozwijać szyfrowanie i anonimowe, niezależne pieniężne systemy transakcyjne. W samym manifeście w 1993 roku o tym wspominali: https://nakamotoinstitute.org/static/docs/cypherpunk-manifesto.txt

Translator:

Manifest cypherpunka

autorstwa Erica Hughesa


Prywatność jest niezbędna dla otwartego społeczeństwa w erze elektronicznej.

Prywatność nie jest tajemnicą. Sprawa prywatna to coś, czego się nie robi

chcę, żeby cały świat się dowiedział, ale tajna sprawa
@Opposition_Fuhrer dobra, panie kolego. Czy cale krypto poza btc cos znaczy? Osobiscie stakuje teoche zilliqa, bardzo rozbudowuja ecosystem. Mialem troche crypto com i podoba mi sie opcja supercharger z yelldem roznych coinow (chyba fajne na krypto zime). Poza tym maja ciekawa opcje "lokaty". Wybierajac opcja Jade trzeba wrzucic 3500 ojro w ich token natywny (ilosc nie ma znaczenia, tylko kwota wejscia) i mozna sobie na 12% w skali roku yelldowac USDP (chuba
dobra, panie kolego. Czy cale krypto poza btc cos znaczy?


@Dymass: A czy zaufasz czyjejś opinii? To bezsens. W necie znajdziesz masę przeciwstawnych opinii do mojej.
Po prostu takie pytania nie za bardzo mają sens. Niestety, ale jeżeli chcesz widzieć jaka jest prawda na 100% musisz dogłebnie poznać temat, samodzielnie go zrozumieć a następnie wykonać DYOR - Do Your Own Research. Mam na myśli prawdziwy DYOR, gdzie wnioski wyciągasz samodzielnie. Słuchanie
@Opposition_Fuhrer czlowiek zwykl ufac komus, kto w jego rozumieniu jasno i przejzyscie dzieli sie wiedza, najlepiej poparta jakimis badaniami. Osobiscie nie uwazam, ze krypto poza btc to same shity. Zaden nie bedzie taki jak btc, bo juz zaden nie bedzie dzialal na POW. Wartoscia tez sie nie zbliza, bo BTC stal sie store of walue byl pierwszy i kropka. Chce jednak, aby rynek sie rozwijal i bardzo cenie sobie krypto, ktore stanowia
@Dymass: Oczywiście że wszystkie to scamy. Każdy powstał w jednym celu - żeby twórcy na nim zarobili...
Ostatecznie i tak wszystko będzie można robić na L2, L3 w oparciu o BTC. Nawet scamy i shity. Bez obciążania łańcucha. Jak już przytaczałem przykład RGB.

Shit. Przez noc w 4h 84+. Będą gorące i pewnie standardowo masa fudu nocoinerów... Ewakuuję się :P
Pobierz Opposition_Fuhrer - @Dymass: Oczywiście że wszystkie to scamy. Każdy powstał w jednym...
źródło: comment_16385086311MRuX7IM7pCLKzf8XuoWgB.jpg
@Opposition_Fuhrer: no dobrze, ale czemu przywaliles sie w ten sposob do wydawcow kart i paypala? Oczywiscie ze pobieraja prowizje, odkrycie na miare wynalezenia dynamitu w XXI w.

Tylko czemu przy okazji szkalowania ww. i pisania jakie to krypto jest rewelacyjne, pominales jeden szczegol. Ubezpieczenie twoich transkacji. Tak sie zafixowales zeby nie napisac o chargebacku, ze pomililes go z cashbackiem.
Jesli ktos zaplaci moja karta, jesli ktos mi owa karte ukradnie i
Oczywiście banki starały się z tym walczyć. Próbowały tworzyć swoje karty płatnicze, np. nasz Maestro, lub z USA American Express.


@Opposition_Fuhrer: Amex ma prowizuje w UK ok 2%, porównując do VIsa/Mastercard to mniej niz 0.1%. Wiec to trafienie z deszczu pod rynnne