Wpis z mikrobloga

Hej mirki, załóżmy że macie cała kwotę aby kupić zajebistą działkę i zbudować dom / kupić mieszkanie - powiedzmy 1.000.000-2.000.000 PLN. Dajmy na to dostaliście spadek / wygraliście w totka.

Kupujecie za kasę i żyjecie bez kredytu czy mimo wszystko bierzecie hipotekę z niską ratą a kasę inwestujecie, pomnażacie, wrzucacie w jakieś obligacje indeksowane inflancją / ETFy etc.?

I DLACZEGO?

Pytam serio, patrząc na kalkulatory odsetek i kwoty kredytu do spłacenia, wychodzi że wciąż może się opłacać bardziej opcja nr 2.

#nieruchomosci #mieszkanie #dom #dzialka #budujzwykopem #finanse #gielda #inwestycje #inwestowanie
  • 128
  • Odpowiedz
@Polska5Ever: Bez kredytu, bo kredyt to zobowiązanie które MUSISZ spłacić. A celem życia nie jest praca tylko życie. Inwestycje mogą się nie udać i jest duża szansa że tak może się stać. Ja to osobiście wolał bym kupić sobie już ten dom albo mieszkanie a resztę pieniędzy zainwestować w siebie, w sensie nauczyć się czegoś, kupić narzędzia rozwinąć jakiś biznes.
  • Odpowiedz
@Polska5Ever: Ja tak zrobiłem. Miałem kasę na około 80% wkładu własnego. Mimo to parę miesięcy wziąłem kredyt po kukle na stałe oprocentowanie (5 lat). To co zostało w gotówce prawie w całości zainwestowane. Czyli de facto inwestuje na kredyt czego się nie powinno robić. Obliczyłem że koszt takiej operacji na 5 lat to x. Wg wczorajszych wycen akcji które kupiłem jestem x+50% do przodu a to dopiero parę miesięcy. Mam 5
  • Odpowiedz
@Polska5Ever: Kupuje i żyje w domu który jest mój a nie banku. Różne gówna chodzą po ludziach i gospodarkach i nich się coś sypnie, niech dojdzie do jakiegoś przewrotu, krachu i nie będziesz w stanie wypłacić tych pieniędzy z funduszu i spłacić zobowiązania to co zrobisz? Masz dom, jesteś w hipotece i masz spokojna głową. Chytry traci dwa razy.
  • Odpowiedz
@Polska5Ever: za gotówkę, mimo wszystko statystycznie skuteczna inwestycja na takie kwoty jest znacznie trudniejsza (także mentalnie, jeśli to dla kogoś duża kwota) niż wpakowanie wszystkiego w nieruchomość.
  • Odpowiedz
@Quirang: Przy bieżącej i prognozowanej inflacji (>10%) jest szansa że za te 5 lat kredyt też będzie realnie wart 50% mniej. Ale tak zgodzę się to igranie z ogniem.
  • Odpowiedz
@ode45: Zdecydowana większość obligacji ma aktualnie gorsze oprocentowanie kredytu niż sama marża banku przy kredycie, nie mówiąc już o ciągle rosnącym WIBOR, więc lepiej już tą kasę przeznaczyć na większy wkład własny.

@Polska5Ever:
To zależy czy masz jakieś źródło dochodu niezależne od tego kapitału.
1.5mln kredytu to ~6k miesięcznie, 72k rocznie. Mając 1.5mln w inwestycjach musiałbyś przeznaczać 5% tego na same spłaty kredytu. Oczywiście założenie jest takie, że zwroty z
  • Odpowiedz
@Polska5Ever: Prosta matematyka, załóżmy że kredyt masz oprocentowany rocznie (wlączając w to wszystkie koszty) na 5%, jeśli znajdziesz jakąś inwestycję która da Ci chociażby 5,1% pewnego zwrotu rocznie (na czysto) to bierz kredyt a kasę zainwestuj, jeśli nie to nie bierz kredytu.
  • Odpowiedz