Wpis z mikrobloga

Hej mirki, załóżmy że macie cała kwotę aby kupić zajebistą działkę i zbudować dom / kupić mieszkanie - powiedzmy 1.000.000-2.000.000 PLN. Dajmy na to dostaliście spadek / wygraliście w totka.

Kupujecie za kasę i żyjecie bez kredytu czy mimo wszystko bierzecie hipotekę z niską ratą a kasę inwestujecie, pomnażacie, wrzucacie w jakieś obligacje indeksowane inflancją / ETFy etc.?

I DLACZEGO?

Pytam serio, patrząc na kalkulatory odsetek i kwoty kredytu do spłacenia, wychodzi że wciąż może się opłacać bardziej opcja nr 2.

#nieruchomosci #mieszkanie #dom #dzialka #budujzwykopem #finanse #gielda #inwestycje #inwestowanie
  • 128
  • Odpowiedz
  • 2
@Polska5Ever zostałbym w obecnie posiadanym mieszkaniu a za kasę kupiłbym kolejne mieszkania pod wynajem, w tym jedno większe do którego przeprowadził bym się gdy obecne będzie za małe z uwagi na dzieci
  • Odpowiedz
@Polska5Ever: każdy powinien zrobić tak jak uważa. Ja wybieram jedynkę bo przez ostatnie kilka lat nauczyłem się, że mój spokój wewnętrzny jest warty dużo więcej niż potencjalne zyski pieniężne.
  • Odpowiedz
@Polska5Ever: gdzieś usłyszałem trafne porównanie.
"Czy posiadając nieruchomość całkowicie Twoją, spłaconą, wziąłbyś kredyt zostawiając ją pod hipoteką po to aby dostać pieniądze, które możesz zainwestować?". Patrząc od tej strony łatwiej zwrócić uwagę, że to w większości przypadków nie ma sensu - chyba że potrzebujesz konkretnej gotówki np. na rozruch firmy
  • Odpowiedz
Hej mirki, załóżmy że macie cała kwotę aby kupić zajebistą działkę i zbudować dom / kupić mieszkanie - powiedzmy 1.000.000-2.000.000 PLN. Dajmy na to dostaliście spadek / wygraliście w totka.


@Polska5Ever: Zarobiłem, wygrałem, odziedziczyłem? Jest różnica.
  • Odpowiedz
  • 1
@Polska5Ever to trochę zależy od indywidualnej sytuacji. Kredyty hipoteczne mają najniższe oprocentowania więc trzeba sobie odpowiedzieć czy budując za gotówkę nie okaże się że za 2-3 lata jednak kasa będzie potrzeba i będzie się trzeba ratować zwykłymi kredytami, które są kilka razy droższe. Ja bym sfinansował 60-70% nieruchomości gotówka a na resztę kredyt, tak żeby zostawic sobie jakieś zabezpieczenie. TO co by zostało po części bym ulokował na czyms w miarę bezpiecznym
  • Odpowiedz
I DLACZEGO?


@Polska5Ever: Większość wypowiedzi tutaj to typowa mentalność Janusza "nie bierz kredytu synek, tylko gotówka".

Kredyty na nieruchomości są bardzo nisko oprocentowane, i jeśli masz zdolność to najlepiej brać je na kredyt.

1) Niskie oprocentowanie połączone z długim czasem spłacania (i inflacją) oznacza, że za 5-10 lat ta rata będzie faktycznie znacznie niższa niż Ci się obecnie wydaje.

2) A co jeśli stracisz pracę!?!? - ciągle masz gotówkę, której nie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Polska5Ever: teraz oszczedzam wlasnie zeby byc w takiej sytuacji za pare lat no i zamierzam inwestowac jak juz nadejdzie kryzys ktory powinien nadejsc lada moment xd, licze sie z ryzykiem ale bez inwestycji nie da sie nadgonic inflacji- gdybym mial te sume juz uzbierana to zbudowalbym bez kredytu- wiszace nade mna duze zobowiazanie przeszkadza mi bardziej, niz utracone potencjalne zyski, szczegolnie ze musialyby byc duze zeby zrekompensowac koszty kredytu.
  • Odpowiedz
@Polska5Ever mając 1 mln próbuje coś z tego zarobić, a jeśli jest możliwość, kupuje dom za 1 mln w dobrej lokalizacji na kredyt i normalnie sobie chodzę do pracy, płacąc 3000zl raty/mc, mając 2500zl/mc dochodu z miliona. 3% rocznie powinien zrobić ktoś średnio rozgarnięty, 1,5% masz w banku. Nawet jeśli nic nie zrobisz z tym, to będziesz miał 1250zl/mc.

Janusze tutaj piszą, że kupują dom za gotówkę, bo będzie ICH więc są
  • Odpowiedz
@Polska5Ever: buduję mały samowystarczalny dom (prąd z paneli, oczyszczalnia wody itd.) + kupuję małą działkę rolną obok. Nie płacę rachunków, przez pierwsze 10+ lat nie mam potrzeby remontu, większość jedzenia hoduję sama. Przy miesięcznych kosztach życia <1k wystarczy jedno-dwa zlecenia miesięcznie żeby żyć na luzie. W dupie mam kredyty, Glapińskiego, inwestowanie, nie czytam już nawet wiadomości ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz