Wpis z mikrobloga

Podobno 77% Polaków zrezygnowało z PPK. Muszę przyznać że była to bardzo dobra decyzja. Co prada pozbawiliście się 1,5% podwyżki wynagrodzenia (składka pracodawcy) to pewnie 2% swego wynagrodzenia, które musielibyście przeznaczyć na składkę ze swego wynagrodzenia zainwestowaliści z lepszą stopą zwrotu niż wynosi stopa wzrostu jednostki PPT.
W PZU cena jednostki wygląda tak:

#inwestycje #gielda #pzu #ppk #pracowniczeplanykapitalowe
lecho182 - Podobno 77% Polaków zrezygnowało z PPK. Muszę przyznać że była to bardzo d...

źródło: comment_1632314611JsToWZ62b5Sh7qi6tiNZkE.jpg

Pobierz
  • 170
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@KeepCalm: nie korzystam z IKE czy IKZE, siano trzymam mniej więcej 50:50 na giełdzie i na koncie oszczędnościowym. Raz do roku wypłacam część z oszczędnościowego żeby nadpłacić kredyt hipoteczny. I totalnie rozumiem, że prawdopodobnie popełniam duży błąd nie ogarniając IKE, IKZE i PPK. I nie uważam, że ktoś kto ogarnia to robi źle. Ja po prostu na chwilę obecną się do tego nie zmuszę i tyle. Może w przyszłości się to
siano trzymam mniej więcej 50:50 na giełdzie i na koncie oszczędnościowym. Raz do roku wypłacam część z oszczędnościowego żeby nadpłacić kredyt hipoteczny.


@Bomfastic: Brzmi to źle, ale może działa - jaki masz zwrot z giełdy?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Filipterka25: gdybym wszystko spieniężył teraz to pewnie wyszedłbym gdzieś w okolicach 10%. Ale nie spieniężę, plan jest żeby stopniowo przenosić się na spółki dywidendowe. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że byłoby to korzystniejsze na IKE czy IKZE
@lecho182: Prawdę mówiąc to największy problem PPK to fakt...że palce maczał w tym PiS z fatalnie poprowadzoną reformą przez PO. Ogółem to całkiem znośny system oszczędzania na emeryturę w porównaniu do ZUS czy pchania w skarpetę, ot podobne rozwiązanie do amerykańskiego Roth IRA. Nie oszukujmy się, z emeryturami trzeba coś zrobić bo już ludzie się budzą że dekady brania kasy pod stołem i "od tego nie musisz opłacać ZUS" (pozdrawiam kierowców
przetrwał bo rodziło się dużo dzieci i było zastępowalność pokoleń.


@masaj: Bez znaczenia, dopóki państwo ma jakiekolwiek inne wpływy - FUS już kilkukrotnie musiał miec dosypkę z budżetu i żyje.

Będzie emerytura jak w UK, wszyscy po „800zl” i do widzenia.


@masaj: Żadna partia się na to nie zdecyduje - być może z czasem będzie stopniowe przejście z systemu repatriacyjnego na jakieś pokraczne dziecko PPK i OFE, ale do tego
gdybym wszystko spieniężył teraz to pewnie wyszedłbym gdzieś w okolicach 10%. Ale nie spieniężę, plan jest żeby stopniowo przenosić się na spółki dywidendowe. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że byłoby to korzystniejsze na IKE czy IKZE


@Bomfastic: Zależy od wielkości, ale z IKZE masz na dzień dobry zysk ok. 20-30% (zwrot przy PIT).
Jak kombinujesz jak i gdzie inwestować, jak to powinno wyglądać, wszelkie 60:40 a później spojrzysz na PPK to kurde troche ciężko z tego nie skorzystać i nie mieć o tym dobrego zdania.


@KeepCalm: xD wystarczy spojrzeć co rząd #!$%@? w ciągu ostatnich 2-3 lat, zaufanie do nich spada, nie powierzyłbym im nawet 5zł... Jak patrzę na ostatnią akcje ponowienia głosowania, bo coś nie poszło po ich myśli, to czemu w sumie
@KeepCalm: nie korzystam z IKE czy IKZE, siano trzymam mniej więcej 50:50 na giełdzie i na koncie oszczędnościowym. Raz do roku wypłacam część z oszczędnościowego żeby nadpłacić kredyt hipoteczny. I totalnie rozumiem, że prawdopodobnie popełniam duży błąd nie ogarniając IKE, IKZE i PPK. I nie uważam, że ktoś kto ogarnia to robi źle. Ja po prostu na chwilę obecną się do tego nie zmuszę i tyle. Może w przyszłości się to
@KeepCalm: xD wystarczy spojrzeć co rząd #!$%@? w ciągu ostatnich 2-3 lat, zaufanie do nich spada, nie powierzyłbym im nawet 5zł... Jak patrzę na ostatnią akcje ponowienia głosowania, bo coś nie poszło po ich myśli, to czemu w sumie tak nie mieliby #!$%@?ć pieniędzy z PPK w podobny sposób XD?


@damian_co_dalej: a czemu nie mieliby CI #!$%@?ć ze zwykłego rachunku maklerskiego w podobny sposób? ALbo z konta? Albo z Ike
Tym bardziej przy GENIALNEJ opcji wypłaty PPK na życzenie w dowolnej chwili. IMO zmienią to prędzej czy później, bo to jest zbyt dobre


@KeepCalm: nie zmienią, bo wbrew pozorom to nie jest wcale w ich interesie. Jeżeli nie będzie można wypłacać tych pieniędzy to jedyny sposób żeby się dobrać do tych pieniędzy to będzie nacjonalizacja czyli po prostu kradzież, bo te środki są prywatne. A tak? 30% wpłat pracodawcy trafia do
@Filipterka25: jeżeli Skarb Państwa nie ma zamiaru sprzedać akcji posiadanych spółek, a w ostatnich latach robi to bardzo rzadko, to na wzroście wyceny z powodu wpłat z PPK nie będzie mieć żadnych korzyści

W poprzednim poście uprościłem trochę rzeczywistość, bo teoretycznie te 30% trafia na subkonto ubezpieczonego, bardziej chodziło mi o fakt, że ZUS ma dodatkowy cashflow. Nie mam danych dla 2021, ale PFR podał, że na koniec 2020 roku w