Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1217
Jak wiadomo od stycznia w całym woj. Śląskim ma być już czyste powietrze ;) Mieszkańcy mieli 5 lat i dotacje na wymianę starych kopciuchów. Oczywiście tysiące osób tego nie zrobiło...

Warto jednak działać lokalnie, wśród swojej najbliższej społeczności. W moim bloku już tylko 3 sąsiadów miało piece węglowe (sami emeryci). Ta trójka potrafiła zasyfić całą okolicę. Mieli też ciekawe podejście do tematu: mamy dobre piece, smog jest przez samochody, rząd nie będzie nam nic kazał itd.

Zrobiłem więc w zeszłym roku 2 krotnie taką akcję, że wrzucałem mieszkańcom przygotowane przeze mnie ulotki do skrzynek, w których informowałem o uchwale antysmogowej, terminie, karach oraz gdzie można uzyskać dotacje. Jaki efekt? Właśnie ostatni z tej trójki montuje już piec gazowy.

Odnoszę wrażenie, że w przypadku niektórych ludzi, szczególnie ze starszego pokolenia jedynie przymus może ich popchnąć do działania.

#smog #slaskie #zabrze #ochronasrodowiska
Jonn - Jak wiadomo od stycznia w całym woj. Śląskim ma być już czyste powietrze ;) Mi...

źródło: comment_1631078200qBaKVMYO2j6Vw30NAbByjr.jpg

Pobierz
  • 108
W piecu wystarczy umieć prawidłowo palić xD masa ludzi wrzuci na dół kilka patyków później sypnie węglem, a całość zasypie miałem. Na sam koniec rozpalą elegancko na samym dole ogień który się dusi i zanim węgiel oraz miał osiągną temperaturę to zdarzy się to przepalić i zasyfic cała okolice xD porzdawiam
@Jonn inna sprawa, że ja na pieniądze z dotacji 2019 na Śląsku czekam już półtora roku... Obecnie pieniądze dostaje się od strzału a mimo to, w takim Zabrzu (173000 mieszkańców) co rok korzysta z tego około 100 osób. To jest żart i problemem jest brak świadomości - reklamy na billboardach z adresem www nie dotrą do emeryta.
@Jonn straszenie karami to żenada. Aż dziw że w jednym przypadku podzialalo, bo takto narobisz sobie więcej przeciwników niż zwolenników. Cześć osób nie wymieni bo dopłata dotyczy tylko zakupu pieca, pozostały koszt może być naprawdę duży, zwłaszcza dla tych co mają stare instalacje. Uwzględniając do tego niskie emerytury to problem ciężki do przeskoczenia. Niechcą tez zmienić dlatego Węgiel jest wydajniejszy od gazu i tańszy w użytkowaniu, gaz jest tyle że znacznie wygodniejszy
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Pitu33: myślę że trzy może cztery mandaty od wezwanej Policji rozwiążą problem znacznie szybciej. Za pieniądze z mandatów zaś ufundować piece tym kilku patusom, którzy przyjmą dowolną ilość mandatów, a pieca i tak nie wymienią i po problemie - znacznie szybciej niż to co proponujesz

Inb4 przecież to niesprawiedliwe. Tak, to niesprawiedliwe
Fajna akcja, dobrze że zadziałało. Niestety dalej jak się przejeżdża przez niektóre śląskie miasteczka to czuć ten smród z kominów. Ludzie są chyba zbyt wygodni + nie chce im się wydawać pieniędzy. A sąsiedzi też na innych skarżyć nie będą, bo co ludzie powiedzą....